Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

Blogİpuçları

Kahvaltının Önemi

3 Mins read

Kahvaltının Önemi

Kahvaltının Önemi Ne Kadar Fazla Olabilir ? Birçoğumuz kahvaltı yapmadan okula gitmedik. Sabah uyanır uyanmaz hemen birşeyler yemek doğru mudur ya da günün ilk öğünü sabah saatlerinde mi yenmelidir ? Kahvaltı yapmak ve kilo alıp, vermek arasında gerçekten bir bağlantı var mıdır yoksa bu kahvaltılık gevrek üreten firmaların bir reklam politikası mıdır?

Kahvaltının Önemi Hakkında Çok Fazla Haberler Var ,  Bu konu üzerinde yapılan birçok araştırma göstermiştir ki 18 yaşın altındaki okul çağı çocuklarında kahvaltı bilişsel gelişim üzerinde önemlidir. Kahvaltı yapmayan çocuklarda okul başarısının düştüğü gözlemlenmiştir.

Anlama kapasitesi, odaklanma ve konsantrasyon eksikliği görülebilir. Bunların yanında açlık hissinin oluşmasıyla çocuklar yorgun ve bitkin hissedebilirler. Okul çağı çocuklar kalabalık ortamlardan dolayı gün içinde birçok bakterilerle karşılaşırlar ve kahvaltı yapılmadığı durumlarda enerji için vücut kendi depolarını kullanır ve bu durum çocukların hastalıklara karşı direncinin düşmesine neden olabilir.

Kahvaltının Önemi

Ancak yetişkinlerde günün ilk öğününün yenmesi gereken zaman kişisel tercihlere ve yaşam şekline göre belirlenebilir. Biz uyurken bile vücudumuz çalışmaya devam eder bu demek oluyor ki biz uyurken de belli miktar enerji harcamaya devam ederiz. Akşam yemeği ve kahvaltı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçerse bu süre içerisinde vücut besinlerden aldığı enerjiyi tüketebilir bunun beraberinde kahvaltı yapılmamasıyla oluşan açlık halsizlik dikkat dağınıklığı ve baş ağrısına neden olabilir.

Kahvaltının Önemi

Tabi ki burada bahsedilen ilk öğün yeterli ve dengeli ayrıca besin çeşitliliği olan bir öğündür. Kahvaltı yaptığında mide ağrısı çeken birisi veya uyandığında aç hissetmeyen bir insana kahvaltı zorunluluğu koymak mantığa uygun değildir. Mesleği gereği gece uzun saatler çalışan birisi öğün saatlerini çalışma programına göre düzenlemek zorundadır. Eğer geç saatte çok yemek yenmiş ise sabah uyanıldığında aç hissetmemek oldukça normaldir o nedenle ilk öğün ilerleyen saatlere alınabilir.

Kronik veya akut bir hastalık sahibiyseniz kullanmanız gereken ilaçlar varsa ve bu ilaçların içilmesi gereken saat ve özel bir tokluk veya açlık durumu varsa kahvaltı saatinizi ilacınızın özel durumuna göre belirlemeniz gerekirken diyabetli hastalarda kahvaltı öğünü genellikle sabah erken saatlerde atlanmaması gereken bir öğün olarak söylenir. Eğer yoğun bir hayat temposuna, yoğun ve zorlu çalışma koşullarına sahipseniz kahvaltı yine atlamanız gereken bir öğün olabilir.

Kahvaltının Önemi

Kahvaltı yapma isteğiniz veya bu ilk öğünün saati sizin egzersiz rutininize bağlı olarak da değişebilir. Eğer hayatınızın hiçbir alanında egzersiz yoksa ve bununla beraber masa başı bir işte çalışıyorsanız sabah uyandığınızda kendinizi aç hissetmiyor olabilirsiniz. Ancak gün içinde egzersiz yapıyorsanız enerjiye ihtiyaç duyacaksınız.

Kahvaltının Önemi

Ya da günün ilk saatlerinde spor yapmayı tercih ediyorsanız sonrasında enerjinizi toplamak ve güne dinç devam etmek için kahvaltıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Yapılan egzersiz veya spor çeşidine bağlı olarak kahvaltı içeriği düzenlenir. Kahvaltının Önemi

Yapılan araştırmalara göre İngiltere’de yetişkinlerin üçte ikisi, ABD’de ise dörtte üçünün kahvaltı yaptığı biliniyor. Türkiye’de yapılan araştırmalar daha detaylı incelendiğinde ise Türkiye genelinde erkeklerin %15.8 ‘i kadınların  %12.5’i kahvaltı yapmıyor. Bireylerin %52.3’ü canının istemediğini, %26.2’si alışkanlığı olmadığını, %17.4’ ü zamanı olmadığını, %16.6’sı ise geç kaldığı için kahvaltı yapamadığını söylüyor.

Kahvaltı yapamama nedenleri belki bahane belki de gerçeklerdir. Bu noktada önemli olan bireyin yaşam kalitesini veya sağlığını olumsuz etkileyecek bir durum yaratılmaması ve özellikle kan şekeri değerinin olması gereken normal aralıkta tutulmasıdır.

Kahvaltının Önemi

Sonuç olarak ‘Günün en önemli öğünü kahvaltıdır.’ Cümlesi yetişkin bireylerde artık kişiden kişiye değişen ve bazı bireyler için doğru bir cümle iken bazı bireyler için hiçbir önemi olmayan bir cümledir.

Birey kendi öğün saatlerini ve öğün içeriklerini sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde düzenleyebilir. Kahvaltı yapmak ve kilo alıp, vermek arasında bir bağlantı olduğu araştırmalarla kesin olarak kanıtlanmış değildir. Bu yüzden acıktığımızda yemek yemek en doğrusu olabilir.

Kahvaltının Önemi

Öğr.Dyt Gülsün BÜLBÜL

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerKahvaltının ÖnemiKahvaltı yapma isteğiniz veya bu ilk öğünün saati sizin egzersiz rutininize bağlı olarak da değişebilir. Eğer hayatınızın hiçbir alanında egzersiz yoksa…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerKahvaltının ÖnemiKahvaltı yapma isteğiniz veya bu ilk öğünün saati sizin egzersiz rutininize bağlı olarak da değişebilir. Eğer hayatınızın hiçbir alanında egzersiz yoksa…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerKahvaltının ÖnemiKahvaltı yapma isteğiniz veya bu ilk öğünün saati sizin egzersiz rutininize bağlı olarak da değişebilir. Eğer hayatınızın hiçbir alanında egzersiz yoksa…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir