Whatsapp Randevu 90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Kanser Tedavisinde Beslenme

Kanser Tedavisinde Beslenme

 • 23 September 2019
 • 0 Beğeni
 • 80 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Kanser Tedavisinde Beslenme

Kanser Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır ?  Kanser kelime anlamı olarak ;kendiliğinden ,düzensiz olarak  bölünüp çoğalabilen ve bulunduğu bölge dışına yayılım gösterebilen başkalaşmış hücre topluluklarına verilen ad olarak tanımlanmıştır.

Belki sizin başınıza geldi belki de bir yakınınızın, olaya hiç tanıklık etmemiş olsanız dahi kanser ve beslenme ilişkisini duymuşsunuzdur  kanser hastası olan  bireyler daha izole ve iyi bir beslenme düzenine sahip olmalıdır çünkü besinler ilacımız , ilaçlarımız besinler olmalı!  bundan yüzyıllar önce gayet basit bir şekilde Hipokrat bize uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını vermiştir.

Kanser Tedavisinde Beslenme Hakkında

Bazen ne kadar dikkat edilsede bazı hastalıklara maruz kalıyoruz peki kanser gibi bir çok sistemimizi etkileyen bir hastalıkta koruyucu ve tedavi edici ne gibi önlemler alabiliriz ? beslenmemizi nasıl daha düzenli bir hale getirebiliriz ?

Kanser Tedavisi Süresince Doğru Beslenme

 •  Güçlü ve enerjik kalmayı sağlar.
 •  Psikolojik olarak daha iyi hissettirir.
 • Enfeksiyon riskini azaltır.
 • Kilonuzu ve vücutta depo halinde bulundurmanız gereken besinleri korumaya yardımcı olur.
 • Tedavilerle oluşan komplikasyonları azaltmanızı sağlar. İyileşmeyi destekler.

Diyet kanser tedavisinin en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Doğru besin maddeleri ile beslenme tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında kanser hastasının kendini iyi hissetmesi açısından çok önemlidir.

Kanser Tedavisinde Beslenme 1.1

Kanser ve kanser  tedavisinin yan etkileri nedeniyle iyi beslenmek oldukça zordur. Yutma sırasında ağrı, ağız içi yaraları, konstipasyon, diyare, bulantı, kusma gibi bazı semptomlar anoreksiya benzer şekilde olan yemek yemeyi engellemektedir.

Beslenme yetersizliği sonucunda hastada, kanser terapisine veya enfeksiyonlara karşı dirençsizlik, yorgunluk ve güçsüzlük gelişebilir.

Kanser Tedavisinde Beslenme 1.2

Protein ve kalori açısından fakir beslenme pek çok kanser hastasının karşılaşmış olduğu, sık rastlanılan beslenme sorunudur. Protein ve kalori iyileşme, enfeksiyonlarla savaşma ve enerji temini açısından çok önemlidir. Kanser tedavisi boyunca hastanın iyi beslenme alışkanlığının olması kanser ve kanser tedavisi ile baş etmede oldukça yararlıdır.

Kanser Tedavisinde Beslenme 1.3

 

 1. Kanser tedavisi sırası ve sonrasında hastaların kaliteli beslenmesi ve bol su tüketmesi önerilir. Tedavi esnasında kullanılan ilaçların bir an önce vücuttan uzaklaştırılması için günde en az 3 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Sık aralıklarla, azar azar su içilmeli. Sıvı alımı çay, çorba, ayran, hatta yoğurtla da sağlanabilir. Tüketilen suyun sertlik derecesine de dikkat etmek gerekiyor. Aşırı kireçli sular midedeki ağrıyı, peptik ülserin şiddetini ve gaz yakınmalarını artırabilir. Klorlu, kapalı ambalajlı ya da filtre edilmiş şehir suyu yeterlidir.
 2. Beslenmede doymuş yağlardan uzak durmak, Omega 3’ten zengin zeytinyağını sofrada bolca bulundurmak gerekmektedir.
 3. Karbonhidrat kaynağı olarak basit karbonhidratlardan ve şekerden kaçınıp, tam tahıllı ekmek, kurubaklagiller, sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Vücudun tüm besinlerden en iyi şekilde faydalanabilmesini sağlamak içinse egzersiz yapılması gerekiyor. Sağlıklı olmak için haftada 3-4 kez, en az 30 dakika egzersiz şart.
 4. Kemoterapi tedavisi sırasında kaliteli beslenmeye ve kaliteli protein alımına dikkat etmek gerekiyor. Antioksidantlardan zengin beslenme, yani sebze ve meyvenin her öğünde sıkça tüketilmesi öneriliyor. Öğünlerde porsiyonların az ama sık aralıklarla olması ve basit karbonhidratlardan kaçınılması önemli.

Genel olarak nasıl beslenelim

Kanser Tedavisinde Beslenme 1.4

 

Günde en az 5 porsiyon farklı renkte sebze meyve tüketmek önemlidir. Tek başına bir yiyeceği mucize olarak görmek ise yanlıştır. Bütün besinlerin kendine göre ayrı faydaları vadır  ve bir besinin içindeki vitamin diğer bir besindeki başka bir vitamin veya mineralin yararlılığını artırıyor olabilir. Ne kadar çeşit olursa o kadar fayda sağlayabiliriz.

Meyve tüketimi özellikle akciğer, özefagus, ağız boşluğu, pankreas, mide, kolon, rektum, mesane ve larinks kanserlerine karşı koruyucudur.

Turuncu, kırmızı ve yeşil sebze ve meyvelerde bolca bulunan beta-karoten bağışıklık sistemimizi güçlendirir ayrıca kansere karşı koruyucu özelliği de vardır.

Kanser Tedavisinde Beslenme 1.5

İşlenmiş bütün ürünlerden uzak durmak da çok önemli. İşlenmemiş tahıl tüketmek de ilk basamaklardan birini oluşturmalı. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, beyaz un yerine işlenmemiş unla yapılan yiyecekler, beyaz pirinç yerine bulgur veya kepekli pirinç çok daha besleyicidir.

Özellikle işlenmiş ve yağlı kırmızı etlerden de uzak durmak gerekiyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu protein, demir, folik asitin birçoğunu kırmızı etten alıyor olsak da içeriğindeki yağ ve kolesterolle de zarar veriyor. Yani miktarını azaltıp her gün tüketmemek gerekiyor.

Proteinli diğer gıdalar olan yumurta, tavuk, hindi, balık, süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin tüketimini artırarak protein tüketimini arttırılmalı çünkü; iyileşme, kas kütlesini koruma ve enfeksiyonlarla savaşmak için önemlidir.

Sarımsak faydalı mı?

Soğangillerin hemen hemen hepsi kuarsetinden zengin olup kanserden koruyucudur. Sarmısak en popüler olanı. %65 su, %26-30 fruktoz, %1.1-3.5 kükürtlü bileşik, %1.5-2.1 oranında protein, %1.5 lif ve serbest aminoasitlerden oluşur. Ciddi miktarda da saponin, fosfor, potasyum ve selenyum içerir. ABD’de en çok satılan ikinci gıda takviyesidir. İçindeki allium bileşikleri ile deri kolon, akciğer kanseri ve lösemiye karşı koruyucu olduğu kanıtlanmıştır. Karsinojenlerin atılımını sağlar ve tümör çoğalmasını önler ve de çok iyi bir antibakteriyeldir. Çiğ olarak tüketilmesi daha faydalıdır.

KANSERE DEĞİL HAYATA ŞANS VERİN VE ERKEN TEŞHİŞİN HAYAT KURTARDIĞINI UNUTMAYIN J

ÖĞR.DYT. TUĞÇE AYLAZ

Hemen Oyla

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puanı 0 / 5. Toplam Değerlendirme 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yorumunuzu Bırakın