Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

Blogİpuçları

Karaciğeri Güçlendiren Besinler 

4 Mins read

Karaciğeri Güçlendiren Besinler

Karaciğeri Güçlendiren Besinler  Nelerdir ? KARACİĞER ; Diyaframın hemen altında ve karın boşluğunun sağ üst kısmında bulunan, ortalama 1,5 kg ağırlığında ve birçok işleve sahip bir organdır. Ayrıca Bakınız : Karaciğer Yağlanması Nedir ?

Karaciğer Hasarı

Karaciğer hasarı sonucu ; obezite, kalp-damar hastalıkları, kronik yorgunluk, baş ağrısı, sindirim sorunları, alerjiler ve diğer birçok sağlık sorunları ile ilgili riskler artış gösterebilmektedir. Karaciğerin temizlenmesi için birçok gıda etkili olabilmektedir. Ayrıca karaciğeri sağlıklı tutmak için gerekli yöntemleri uygulamak da fayda sağlar.Karaciğer aynı zamanda insülin, hemoglobin ve diğer hormonları parçalamaktan da sorumludur. Bunun yanı sıra kırmızı kan hücrelerini yok ederek kan için gerekli olan kimyasalların düzgün şekilde pıhtılaşmasını da sağlayan hayati bir organdır.

Karaciğerin Görevleri

Karaciğer kandaki alkol, ilaç gibi zararlı maddeleri temizler; yediklerimizi vücudumuzun kullanabileceği besin maddelerine çevirir; kan pıhtılaştırıcı faktörleri, enzimleri ve diğer proteinleri üretir; demir, vitamin ve yağ ve şeker gibi enerji kaynaklarını depolar.

 • Aşırı tüketilen bazı maddeler karaciğere ağır hasar verebilir. Bu nedenle alkol, katı (doymuş) yağlar, kızarmış yiyecekleri fazla tüketmemek, aşırı şeker ve tuzdan da kaçınmak gerekir.
 • Karaciğerin işlevlerinden biri de şekeri yağa dönüştürmektir. Fazla şeker tüketimi karaciğer yağlanması riskini artırır. Tuzdaki sodyum ise doku sertleşmesi olarak ifade edilebilecek fibröze yol açabilir.

Bazı yiyecekler ise karaciğer fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olabilir. İşte bunlardan bazıları…

Karaciğeri Güçlendiren Besinler

Karaciğeri Güçlendiren Besinler  : Sarımsak

 • Sarımsak, karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen ve geliştiren özelliklere sahip. Ezilerek tüketildiğinde iltihap sökücü özelliği daha fazla işlev kazanabiliyor.
 • Sarımsakta bulunan ve antibakteriyel özelliği olan, keskin kokulu, yağsı sıvı (alisin) karaciğeri temizler.

Karaciğeri Güçlendiren Besinler  : Elma

 • Yüksek lif içeriği nedeniyle elma da karaciğer için oldukça yararlı bir meyve.
 • Elmadaki pektin lifi, kolesterolün düşürülmesine ve kontrol altında tutulmasına yaradığı gibi, vücuttan toksinlerin atılmasını da sağlar.
 • Ayrıca içerdiği C vitamini antioksidan özelliği ile hücreleri dış etkenlere karşı korur.
 • Uzmanlar lif bakımından daha zengin olan yeşil elmanın daha da yararlı olduğunu belirtiyor.

Karaciğeri Güçlendiren Besinler  : Brokoli

 • Pişerken saldığı koku nedeniyle brokoli özellikle çocuklar ve bazı yetişkinler tarafından pek sevilmese de besin değeri bakımından oldukça zengin bir sebze.
 • Karaciğerin fonksiyonlarını olumsuz etkileyen zararlı maddeleri nötralize etmeye yarar.
 • Bitki kimyasalları bakımından zengin olması kolesterol ve tansiyon düşürücü, pıhtılaşma sorunlarını giderici etkide bulunmasını sağlar.
 • İçerdiği A vitamini ise hücre yaşlanmasını önler.
Karaciğeri Yenileyen Besinler Hayatımızda Büyük Öneme Sahiptir.

Karaciğeri Güçlendiren Besinler  : Limon

 • C vitamini içermesi nedeniyle limon suyunun da karaciğer için oldukça yararlı olduğu biliniyor. Küçük bir limon, günlük C vitamini ihtiyacının üçte birini karşılar. Ayrıca Bakınız : C Vitamini Nedir ?
 • Antioksidan özelliği sayesinde iltihap azaltıcı, hücre yaşlanmasına neden olan serbest radikallerin etkisini giderici, ayrıca vücudun glikoz işleme özelliğini geliştirici etkide bulunur.
 • C vitaminin yanı sıra karotenoidleri ve diğer biyoaktif bileşikleri sayesinde oksidatif hasarlara karşı karaciğeri korur.

Karaciğeri Güçlendiren Besinler  : Avokado

 • “Yeşil altın” olarak nitelenen ve yeryüzündeki en kârlı gıda ürünlerinden biri olarak görülen avokado aynı zamanda içerdiği sağlıklı yağlar nedeniyle karaciğeri koruyucu ve zararlı ve gereksiz maddelerden temizleyici özellik taşır.
 • Ancak zeytinyağında da olan bu sağlıklı yağların aşırı tüketilmesi karaciğer yağlanmasına neden olabileceği için dikkatli olmak gerekir. Ayrıca Bakınız : Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Karaciğeri Güçlendiren Besinler  : Kahve

 •  Günde iki üç fincan kahvenin fazla alkol ve sağlıksız beslenmenin yol açtığı zararlı etkilerden karaciğeri koruduğunu gösteren araştırmalar mevcut.
 • Karaciğer sağlığı açısından kaçınılması gereken maddeler ise alkol, şeker ve tuzdur.
 • Karaciğerin işlevlerinden biri de şekeri yağa dönüştürmektir. Fazla şeker tüketimi karaciğer yağlanması riskini artırır.
 • Tuzdaki sodyum ise doku sertleşmesi olarak ifade edilebilecek fibröze yol açabilir.

Karaciğeri Güçlendiren Besinler  : Karahindiba Kökü

 • Karaciğeri temizlemek için bilinen en faydalı bitkilerden biri karahindiba köküdür. Aslında, karahindiba kökü tarih boyunca karaciğer problemleri için kullanılmıştır. En iyisi çay olarak tüketmektir.

Yeşil Çay

 • Karaciğeri temizlemek için yeşil çayın harika bir bitki olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca alkolle gelen zararlardan, tümörlerden ve hepatitten korunmak için harikadır. İçeriğindeki kateşin doğal olarak kanser ile savaşır. Ayrıca Bakınız : Yeşil çay ile Kaç Kilo Verilir

Karaciğeri Güçlendiren Besinler  : Greyfurt

 • Karaciğerde biriken yağların çözülmesine yardımcı olur.
 • C vitamini, pektin ve antioksidanlar açısından zengin olan greyfurt karaciğerin doğal olarak temizlenme sürecine yardımcı olur.
 • Greyfurt ayrıca glutatyon ve antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri nötralize ederek karaciğeri güçlendirir. Glutatyon ağır metallerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Ayrıca greyfurt flavonoid sayesinde de yağ yakmaya yardımcı olmaktadır. Her gün kahvaltıda küçük bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içerek tüm meyvelerin keyfini çıkarın.

Not: Eğer ilaç kullanıyorsanız bu meyve bazı ilaçlar ile etkileşime geçebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 

Öğr.Dyt.Tuğçe Aylaz

 

 

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerKaraciğer HasarıKaraciğerin GörevleriKaraciğeri Güçlendiren BesinlerKaraciğeri Güçlendiren Besinler  : SarımsakKaraciğeri Güçlendiren Besinler  : ElmaKaraciğeri Güçlendiren Besinler  : BrokoliKaraciğeri Yenileyen Besinler Hayatımızda Büyük Öneme…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerKaraciğer HasarıKaraciğerin GörevleriKaraciğeri Güçlendiren BesinlerKaraciğeri Güçlendiren Besinler  : SarımsakKaraciğeri Güçlendiren Besinler  : ElmaKaraciğeri Güçlendiren Besinler  : BrokoliKaraciğeri Yenileyen Besinler Hayatımızda Büyük Öneme…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerKaraciğer HasarıKaraciğerin GörevleriKaraciğeri Güçlendiren BesinlerKaraciğeri Güçlendiren Besinler  : SarımsakKaraciğeri Güçlendiren Besinler  : ElmaKaraciğeri Güçlendiren Besinler  : BrokoliKaraciğeri Yenileyen Besinler Hayatımızda Büyük Öneme…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir