Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Keten Tohumu Nedir

Keten Tohumu Nedir

 • 28 November 2019
 • 0 Beğeni
 • 11 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Keten Tohumu Nedir

Keten tohumu nedir ? Babil’de M.Ö 3000 yılı kadar erken bir zamanda yetiştirilmiştir. 8.yy’da Kral Chatlemagne,keten tohumu sağlık yararlarına çok güçlü bir şekilde inanıyordu.  Şu an 13 asır sonra bazı uzmanlar Charlmagne şüphelendiği şeyi destekleyen araştırmalarının olduğunu söylüyorlar. Keten tohumu keten bitkisinin tohumudur bütün tohum haline ve ya öğütülmüş olarak giderilebilir. Keten tohumu için tipik bir porsiyon büyüklüğü 1 çorba kaşığıdır (7gram)

Bir yemek kaşığı keten tohumu aşağıdakileri içerir.

 • Kalori:37
 • Protein:3 gra
 • Karbonhidrat: 2 gra
 • Fiber: 1.9 gra
 • Toplam yağ: 3 gra
 • Doymuş yağ: 0.3 gra
 • Tekli doymamış yağ: 0.5 gra
 • Çoklu doymamış yağ: 2.0 gra
 • Omega-3 yağ asitleri: 1,597 mg

Keten tohumu ,çok sayıda besin kaynağıdır.  Ancak sağlık yararları temel olarak omega-3 yağları, lignanlar ve lif içeriği nedeniyle oluşur. ( Ayrıca  Likopen Nedir Adlı Makalemizide İnceleyebilirsiniz. )

Omega 3

Çeşitli çalışmalar, keten tohumu omega-3’leri açısından zengin diyetlerin, atardamarların sertleşmesini önlemeye yardımcı olduğunu ve beyaz kan hücrelerini kan damarlarının iç astarlarına yapışmasını engelleyerek, plakların plaklarda birikmesini engellemeye yardımcı olduğunu ileri sürmektedir .

Lignan

Lignanlar, belirli kanserleri yavaşlatmaya yardımcı olabilecek bir tür bitki östrojendir; hormonların büyümesi için bağımlı olan kanserlerdir. Liganlar ayrıca antioksidan olarak da çalışırlar, bu da hücrelerin yaşlanma ile gelen hasarlardan korunmalarını sağlar. Antioksidanlar – meyvelerde ve diğer birçok gıdada bulunurlar – belirli kanserlerle savaşmaya yardımcı olabilirler.  Lignanlar, tohumun kabuğunda konsantre edilir, bu yüzden keten tohumu yağ haline getirildiğinde, lignanların anti-kanser ve antioksidan yararları kaybolur.

Diyet lifi

Diyet lifi, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve kötü kolesterolü düşürür.   Keten tohumu içindeki diyet lifi , keten yağında değil , yalnızca bütün ve öğütülmüş keten tohumu içinde bulunur.

Keten tohumu glutensiz ve düşük karbonhidratlı olduğu için birçok insan öğününe keten tohumu eklemelidir. Keten tohumu teknik olarak tahıl olmamasına rağmen ,tahıllara benzer bir vitamin ve mineral profiline sahiptir.

Üstelik çoğu tahıldan daha fazla lif , antioksidan ve omega-3 yağ asidine sahiptir. Ayrıca gluten içermemesi çölyak hastaları için de büyük avantajdır. Keten tohumu karbonhidrat bakımından çok düşüktür bu sebeple nişasta ve şeker alımını kısıtlayan insanlar için idealdir.  Sağlıklı yağ ve yüksek lif içeriği kombinasyonu keten tohumunu kilo kaybı ve bakım için mükemmel bir gıda haline getirmektedir.

Keten Tohumu

Son çalışmalar keten tohumu meme kanseri , prostat kanseri ve kolon kanserine karşı koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini ileri sürmüştür.

Keten tohumu sindirim sağlığını geliştirmek veya kabızlığı azaltmak için yaygın olarak kullanılır. Keten tohumu toplam kan kolesterol ve düşük yoğunluklu protein (LDL kolesterol) seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir böylece kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Keten tohumun birçok bakkal, market veya aktardan alabilirsiniz.

Bütün haldeki keten  tohumu tazeliğini serin yerde uzun süre koruyabilir. Bütün tohumların bir kahve öğütücüsünde öğütülüp toz haline getirilmiş şekli ise birkaç ay boyunca hava geçirmez bir kapta saklanabilir. Bazı olgunlaşmamış ve çiğ keten tohumu bazı toksinlere sebep olduğundan porsiyon boyutlarını günde 50 gramdan daha az tutmalısınız. Diğer lif kaynakları gibi keten tohumu da bol miktarda su veya diğer sıvılarla alınmalıdır. Keten tohumu oral ilaçlar veya diğer diyet takviyeleri ile aynı zamanda alınmamalıdır. Her zaman olduğu gibi herhangi bir diyet takviyesi ile denemeden önce diyetisyene başvurunuz.

Keten tohumu, neredeyse hiç yan etkisi olmayan herkese büyük bir diyet lifi kaynağı olarak yararlanma potansiyeline sahiptir. Yüksek seviyelerde kötü kolesterol ve menopoz sonrası kadınlar en çok yararlananlardır. Yalnız Kabızlığı azaltmak için alındığında, bol su ile alınmalıdır.

Hazırlayan :Öğr. Dyt. Emine TEL

 

Yorumunuzu Bırakın