Whatsapp Randevu 90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Ketojenik Beslenme Nedir ?

Ketojenik Beslenme Nedir ?

 • 15 August 2019
 • 0 Beğeni
 • 97 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Ketojenik Beslenme Nedir ?

Ketojenik beslenme birçok hastalığın tedavisi süresince , özellikle epilepsi ve kanser hastalarında doğru şekilde uygulandığında iyi sonuçlar alabildiğimiz bir beslenme modelidir. Bu beslenme modelinin ana çıkış noktası vücudun enerji üreten metabolizmasının kullandığı besin öğesini değiştirmekte yatıyor. Vücudu düşük karbonhidrat alımına bağlı olarak ketosize sokmak bu beslenme modelinde asıl istenen şeydir.

Ketojenik Diyet Nedir ?

Ketosiz dediğimiz olay ise en basit tanımıyla vücudun asıl enerji kaynağı olarak glikozu değil de yağ temelli keton cisimciklerini kullanmasıdır. Yani özetle bu beslenme modelinin temelinde vücudun enerji metabolizmasının yakıtını değiştirmek yatmaktadır.

Ketojenik Diyet  Nasıl Yapılır

Ketojenik Beslenme ile ilgili özellikle karbonhidrat en önemli noktalardan biridir. Ketozis olayında Karbonhidrat alımının azalması ile birlikte insülinin de azalması yağ depolarını daha ulaşılabilir hale getirdiği için bu beslenme modelinin yağ yakımını hızlandırıcı özelliği de bulunmaktadır.

ketojenik diyet
ketojenik diyet

Ketojenik Diyet’in Yararları Nelerdir ?

 • Daha iyi mental güç
 • Ldl de düşüş
 • Hdl de artış
 • Vücut yağ yakımında artış
 • Kan şekeri ve insülinde düşüş
 • Kanser tedavisinde ve tümör büyümesini önlemede
 • epilepsi tedavisinde
 • Düşük cho beslenmek iştahı azaltır
 • Karın yağlarını azaltmada etkili
 • Trigliserit seviyesinde düşüş

Ketojenik Beslenme ‘den kimler yararlanabilir ?

Ketojenik Beslenme Yapmaması Gereken Kişiler

 • Hamile ve emziren anneler
 • Böbrek hastaları (özellikle elektrolit bozukluğu olan bireyler )
 • Ailesel hiperkolestrolemi hastaları

İyi bir ketojenik beslenme için ortalama olarak günlük alınan kalorinin ;

Ketojenik Diyet Çeşitleri Nelerdir ?

Klasik Ketojenik Diyet
 • Yoğun cho kısıtlaması ve yağ uygulaması temellirdir.
 • Diyetin %90 ı yağ, %6 sı protein ve kalan %4 ü cho dur.

Düşük Glisemik İndeksli Ketojenik Diyet

Uzun vadeli bu diyeti uygulayacak bireylere önerilir. Kan şekeri diğerine göre daha yavaş yükselir.Ketozise daha yavaş girilir. %65i yağ, %25 i protein ve %10 u proteindir.

Yüksek Protein İçerikli Ketojenik Diyet

Genelde spor yapan bireylere ve kilo verme amaçlı yapan kişilere önerilir. %60 ı yağ, %35 i protein ve %5 i cho dur. Ayrıca Bakınız  : Yüksek Protein İçeren Gıdalar

Orta Zincirli Yağ Asitleri ile Ketojenik Diyet & Ketojenik Beslenme

Ketosize zor giren, diyete uyumsuz bireylere verilir. %70i yağ , %15i protein ve %15i cho dur.

 • Protein alımı günlük 0.8-1.5 gr/kilo olmalıdır.
 • Ketosize girmek için 50gr dan daha az CHO alınmamalıdır.
 • Diyete başlandıktan sonra alışma sürecinde baş ağrısı , halsizlik, kramplar görülebilir. Özellikle kas krampları için ek mineral takviyesi alınabilir.

Ketojenik Diyet & Ketojenik Beslenme için Uygun Gıdalar

PROTEİN

 • Kırmızı et, tavuk, balık, hindi , sakatat, peynir ve yumurta rahatlıkla tüketilebilir.
 • İşlenmiş et ürünleri (sucuk, salam), derin deniz balıkları ve özellikle uht sütten uzak durulmalıdır.

KARBONHİDRAT ALIMI

 • Sebzeler(brokoli, marul, ıspanak, pazı,lahana), az şekerli meyveler (avokado, lime) , Hindistan cevizi unu ve badem unu kullanılabilir. ( Ayrıca Bakınız : Benzedikleri Organlar için Faydalı Olan Besinler )
 • Bakliyatlardan fasulye ve mercimek kısıtlanmalıdır.
 • Muz, mango, üzüm gibi şekerli meyveler, buğdaylı ürünler, yoğun nişastalı ürünlerden uzak durulmalıdır.

YAĞ

 • Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve tereyağı kullanılabilir.
 • Ayçiçeği, mısır, kanola, margarin kullanılmamalıdır.
 • Kuruyemişler ölçülü olduğu müddetçe kullanılabilir.

Epilepsi ve Keto Diyeti

Ketojenik Diyetin, tıbbi literatürde epilepsi, kanser ve Alzheimer gibi altta yatan metabolik düzensizliği olan hastalıklar için etkili tedaviler olarak yayınlanan beş varyasyonu vardır. 

Klasik Ketojenik Diyet veya kısaca klasik Keto olarak bilinen orijinal Ketojenik Terapi, 1923 yılında epilepsi tedavisi için Mayo Clinic’te Dr. Russell Wilder tarafından tasarlanmıştır. Tüm Ketojenik Diyetler, en katı olan klasik Keto’nun bir varyasyonudur ve yağ-protein ve karbonhidrat oranı ile de makrobesin oranı olarak da adlandırılır. 

Klasik Keto 4: 1 oranına sahiptir, bu da her bir kısım protein ve karbonhidrat için dört kısım yağ olduğu anlamına gelir.

Yağ, protein ve karbonhidrata göre daha yüksek bir kalori içeriğine sahip olduğundan (yağ gram başına 9 kaloriye sahipken, hem protein hem de karbonhidrat gram başına sadece 4 kaloriye sahiptir)

Kalorilerin% 90’ı klasik Ketojenik Diyette yağdan gelirken,% 6’sı proteinden,% 4’ü karbonhidrattan gelir. Beş tip Ketojenik Diyet arasındaki temel fark bu makrobesin oranıdır.

İpuçları

İpucu : 1  Yüksek yağ içeriği, düşük karbonhidrat ve protein içeriği nedeniyle bu diyetlerin uygulanması zor olup uzun süre devam ettirilmesi hem zorlayıcı hem de sağlık açısından riskli olabilmektedir.

İpucu :  2 Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda ketojenik diyetlerin de içerisinde yer aldığı düşük karbonhidratlı beslenme programlarından herhangi birini uygulayan kişilerde kalp ritim bozukluğu gelişme ihtimalinin normal beslenen kişilere oranla daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.

Alt  Başlık :   Ketojenik diyeti aslında bir beslenme biçimi olarak da söylemek mümkündür.

İpucu : 3  Kan şekeri dalgalanmalarına genellikle işlenmiş gıda ve yüksek karbonhidrat alımına dayalı beslenme şekli neden olur

İpucu 4 : Ketojenik Diyette Size Yardımcı Olacak Takviye Ürünler.   Ketojenik diyetin eksojen ketonlar ile desteklenmesi veya Hindistan cevizi yağı gibi ürünlerin (ketonlara ayrılabilen ve MCT içeren) tüketiminin artırılması, düşük karbonhidrat tüketilmese bile keton seviyelerini yükseltir.

İpucu 5 : Kontrollü protein alın. Ne kadar protein, o kadar fazla yarar diye düşünmeyin.

İpucu 6 : Yağ tüketimini arttırırsanız vücut enerji üretiminiz artar. ( fazla abartmayın )

İpucu : 7 Ketojenik diyet uygulamak, kilo vermek ve hastalıklar için risk faktörlerini azaltmak için etkili bir yoldur.

İpucu 8 : Temel olarak diyetle alınan enerjinin besin ögelerine dağılımı diğer diyetlere oranla oldukça farklı olan ketojenik diyetlerde, karbonhidrat içeriği düşük, protein içeriği orta ve yağ içeriği ise oldukça yüksektir.

Anektod : Ketojenik diyetin temeli karbonhidratları önemli ölçüde sınırlayıp, yağ ve protein tüketimini artırmaya dayanır.

İpucu 9 : Ketojenik diyeti uygulamak için ilk olarak serbest ve yasak olan yiyecekleri gruplandırmanız gerekir.

İpucu 10: Tipik ketojenik diyetler, düşük karbonhidrat alımından dolayı sürekli olarak keton üretimine neden olur.

Ketozisin faydaları nelerdir?

Bir ketozis durumuna ulaşmak, kronik hastalıkları tedavi etmekten performansı optimize etmeye kadar birçok fayda sağlayabilir. Yararlar iyi belgelenmiş olsa da, temeldeki eylem mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Diyet, hücrelerimizin enerji santralleri olan mitokondrilerin vücudumuzun enerji ihtiyaçlarını iltihaplanma ve oksidatif stresi azaltacak şekilde sunma yeteneğini arttırır. Vücudumuzun enerji kullanma şeklini optimize ederek, vücudumuzun çeşitli hastalıklarla mücadele etme yeteneğini güçlendiririz ve aynı zamanda modern yaşam tarzımızın streslerini almayız.

Ketojenik diyetin yan etkileri nelerdir?

Keto diyetinin olası kısa vadeli olumsuz etkilerinden bazıları şunlardır:

 • yorgunluk
 • kabızlık
 • baş ağrısı
 • ağız kokusu
 • hasta hissetmek
 • baş dönmesi

Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik bir diyet uygulayan insanlar çok az miktarda karbonhidrat, orta miktarda protein ve günde yüksek miktarda yağ yerler. Bu, vücudun ana yakıt kaynağı olarak yakıt için yağ yaktığı ve ketoz adı verilen bir süreçte onu ‘keton cisimlerine’ (veya ‘ketonlara’) ayırdığı anlamına gelir.

Ketojenik bir diyet uygulayan insanlar genellikle günde sadece 20 ila 50 g karbonhidrat yerler. Örnek olarak, 50g karbonhidrat 2 dilim ekmek ve muza eşdeğerdir.

Karbonhidratlar, ketojenik bir diyette günlük kilojoule alımının yaklaşık onda birini oluşturur (kilojoule, yiyeceklerden ne kadar enerji aldığımızın bir ölçüsüdür). Bu, kişinin vücudunun sürekli bir ketoz durumunda kaldığı anlamına gelir.

Kanıtlar, diyetin belirli tıbbi durumları olan bazı insanlar için uygun olabileceğini göstermektedir, ancak sağlıklı insanların uzun süreli bir diyet olarak kullanması gerektiğine dair çok sınırlı kanıt vardır.

Tıbbi tedavi olarak ketojenik diyet

Kanıtlar, bir doktor veya diyetisyenin gözetimi altında ketojenik diyetin, antiepileptik ilaçlarda nöbet geçirmeye devam eden epilepsili çocuklarda yararlı olduğunu göstermektedir . Kansere, özellikle de beyin kanserine kullanımına yönelik artan bir ilgi vardır , bununla birlikte insanlar üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Ketojenik bir diyette neler beklenir

Tipik bir ketojenik diyette, Kişi pirinç, makarna, meyve, tahıllar, ekmek, fasulye ve bezelye ve patates gibi nişastalı sebzelerin alımını önemli ölçüde azaltır.

Doğru miktarda ve türde yağ, lif ve vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum gibi mineralleri almanızı sağlamak için her zaman doktorunuza veya akredite edilmiş bir diyetisyen uygulamasına danışarak ketojenik bir diyet takip edilmelidir. ( her gördüğünüz ketojenik diyet tarifini uygulamayın ! )

Kilo kaybı için ketojenik diyet

Ketojenik diyet genellikle sağlıklı insanlarda kilo vermek için kullanılabilir.

Kilo kaybı için ketojenik diyet üzerine sadece sınırlı ve küçük çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar, diyetin bazı insanlarda kilo kaybı ve toplam kolesterol, kan şekeri ve kan basıncında iyileşmeler de dahil olmak üzere kısa vadeli faydaları olduğunu göstermiştir, ancak bir yıl içinde bu etkiler geleneksel kilo verme diyetleriyle aynıdır.

Ketojenik bir diyet kısa vadede hızlı ve etkili olsa da, sürdürülmesi zor olabilir, çünkü çok sınırlayıcıdır. Bu, çok sayıda insanın diyetten ayrılma eğiliminde olduğu ve sağlıksız, ‘yo-yo’ diyet davranışına katkıda bulunduğu anlamına gelir. Uzun vadede sağlıklı bir kiloyu korumanın anahtarı, zamanla sürdürebileceğiniz bir yeme alışkanlığıdır.

İnsanların farklı ihtiyaçlara sahip olduğunu ve hiçbir kilo verme diyetinin herkese uygun olmadığını hatırlamak önemlidir. Ketojenik diyet, diğer yöntemlerle kilo vermekte zorluk çeken bazı insanlar için bir seçenek olabilir, ancak ketojenik bir diyete girmeyi seçerseniz, bir doktorun ve akredite bir diyetisyen uygulamasının gözetimi altında olmak en iyisidir.

Ketojenik diyet uzun vadede güvenli midir?

Keto diyetinin 20 ila 30 yıl boyunca etkili ve güvenli olduğunu söylemek için yeterince uzun vadeli verimiz yok. Ancak aşırı kilolu veya diyabetikseniz, bu diyet sisteminizi metabolik krizden çıkarmanıza ve daha sağlıklı bir duruma getirmenize yardımcı olabilir.

Vurgulamak istediğim bir şey var: Keto diyetindeyken , taze yiyecekler yemek çok önemlidir. Bu nişastalı sebzeleri içerir ( brokoli karbonhidratları koladaki karbonhidratlardan oldukça farklıdır). Dondurulmuş gıdalar iyidir, ancak işlenmemelidir.

Keto diyeti, Akdeniz diyeti veya az yağlı bir diyet yapsanız da, en önemli şey yediğiniz yiyeceğin kalitesidir.

ÖĞR.DYT. TUĞÇE NUR DOĞANAY

Hemen Oyla

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puanı 0 / 5. Toplam Değerlendirme 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yorumunuzu Bırakın