Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

Blogİpuçları

Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım ?

3 Mins read

Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım ?

Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım ? Birçok insanın mağdur olduğu konulardan birisi de kilo alamama sorunudur. Genelde bu tip insanlar birçok şey yediğini ancak bir türlü kilo alamadığını ve zayıf olduğunu iddia eder.

Zayıflık; vücuda alınan enerjinin harcanan enerjiden az olması ile ortaya çıkan bir sorundur. Aynı zamanda; ağırlığın boy uzunluğuna oranla az olmasıdır. Eğer zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız; öncelikle beden kitle indeksine bakmalısınız.

Beden kitle indeksi

Kg/m2
ile hesaplanır. Eğer çıkan sonuç 19.9 un altında ise zayıf olarak kabul edilirsiniz.

Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım  : Zayıflığa neden olan sorunlar nedir?

 • Sindirim sitemi bozuklukları
 • Emilim bozuklukları
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Tiroit hastalıkları
 • Hormon bozuklukları
 • Gereğinden fazla fiziksel aktivite
 • Ağır işlerde çalışmak
 • Bağırsaklarda parazit
 • Sürekli sinirlilik ve stres hali
 • Sigara kullanımı

Bu maddeler zayıflığa neden olan sorunlardan bir kaçıdır. Eğer tiroit bozukluğu veya vitamin, mineral eksikliği; hormon bozuklukları gibi sorunlarınızın olduğundan şüpheleniyorsanız ilk önce dahiliye uzmanı ile görüşmelisiniz.

Yapılan kan testleri sonucu eğer bu gibi sorunlar varsa önce bu sorunların tedavi edilmesi gerekir.

Eğer kan testleri düzgünse; herhangi bir eksiklik yok ise ama aynı zamanda stres yönetimi konusunda sıkıntı çekiyorsanız bir diyetisyen ve psikologdan destek alarak sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Kilo Alamıyorum ?

Ayrıca sigaranın kilo alımını engellemesindeki etkisi de oldukça büyük. Eğer sigara bağımlılığınız varsa kilo alamamanız oldukça normal.

Çünkü sigaranın içinde bulunan maddelerden biri olan nikotin iştahı kapatır ve sigara birçok organa ciddi şekilde zara verir. Aldığınız besinlerden yeterince faydalanmanızı engeller.

Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım 1.1

Emilim oranlarını azaltır. Aynı zamanda sigara metabolizmayı hızlandırır bu şekilde kilo alımını engeller.

Sürekli çok zayıfım kilo alamıyorum şekilde düşünmek de maalesef ki vücudu daha da fazla strese sokacağı için kilo almak yerine daha da fazla kilo kaybedebilirsiniz. Stres yönetimi için bir psikologla iletişime geçmekte fayda var.

Kilo almak için neler yapmalı ve neler yemelisiniz ?

 • Kahvaltı kilo almak için en önemli öğünlerden birisidir. Birçok besin grubunu bir arada barındıran bir kahvaltı ile alınan enerji miktarını artırabilirsiniz.
 • Yenilen öğün sayısı artırılmalıdır.
Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım 1.2
 • Yapılan ara öğünlere kalori yönünden zengin yağlı tohumlar (kuruyemişler) eklenmelidir.
 • Dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için proteinden zengin beslenmeye dikkat edilmelidir. ( Et ve et ürünleri , süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller.)
 • Öğün atlaması yapılmamalıdır. Aksi takdirde alınması gereken enerjiden daha az enerji alınacağı için kilo alma süreci zorlaşır.
Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım 1.3
 • Yemeklerle beraber içecek içilmelidir. Mide hacmini dolduracağı için su kahve çay gibi yiyecekler yemekten yaklaşık 45 dk. Sonra içilmelidir.
 • Kalorisi yüksek sağlıklı yağlardan zengin yiyecekler yenilmelidir.
 • Yapılması gerekenden yoğun egzersiz yapılmamalıdır.

Kilo Alamıyorsanız

Eğer kan değerleriniz düzgünse ve denemenize rağmen hâlâ kilo alamıyorsanız; bir diyetisyenle beraber çalışmak en doğru sonuçları almak için oldukça doğru bir karardır. Diyetisyeniniz; sizin vücudunuza, yaşınıza, işinize ve aktivitelerinize en uygun beslenme programı hazırlayarak size bu konuda yardımcı olabilecek bir uzmandır.

Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım 1.4

!! Unutmayın ki sağlıklı bir vücut için ve sağlıklı kilo alımı için dengeli ve sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Fast-food türü beslenerek de kilo alabilirsiniz ancak bu kiloların görünüşünüze olan yansımasından memnun olmayabilirsiniz. Ayrıca bitkisel karışımlar ve besin takviyeleri almadan önce mutlaka diyetisyeninize danışmalısınız.

Ayrıca Bakınız : Kilo Almak için Diyet Listesi

ÖĞR. DİYETİSYEN SEMİHA ARIKAN ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ BESLENME VE DİYETETİK

 

 

 

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerBeden kitle indeksiKilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım  : Zayıflığa neden olan sorunlar nedir?Kilo Alamıyorum ?Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım 1.1Kilo almak için neler yapmalı…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerBeden kitle indeksiKilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım  : Zayıflığa neden olan sorunlar nedir?Kilo Alamıyorum ?Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım 1.1Kilo almak için neler yapmalı…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerBeden kitle indeksiKilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım  : Zayıflığa neden olan sorunlar nedir?Kilo Alamıyorum ?Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım 1.1Kilo almak için neler yapmalı…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir