Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Kinoa Tohumu Nedir ?

Kinoa Tohumu Nedir ?

 • 15 December 2019
 • 0 Beğeni
 • 31 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Kinoa Tohumu Nedir ?

Kinoa Tohumu Nedir ? Kinoa Chenopodium quinoa ismiyle bilinen genellikle tohumu tüketilen bir bitkidir. Ülkemizde yakın tarihe kadar çok tüketilmeyen bu besin aslında vejetaryen beslenen kişiler ve çölyak hastaları için çok iyi bir besindir. Besin değeri yüksektir.

Ayrıca Bakınız : Glutensiz Diyet ve Çölyak Hastalığı

Kinoa Yararları Nelerdir ?

Protein içeriği buğdaya göre daha yüksektir aynı zamanda lif oranı da yüksek olan bir besindir. Lif içeriği  yüksek olan besinler bağırsakta  besinlerin kalma süresini kısaltır ayrıca tokluk hissinin uzun süre kalmasını sağlar.

Kinoa uzun zamandır üretilen ve tüketilen aynı zamanda yem olarak da kullanılan bir bitkidir. Yeşil yaprakları genellikle yem olarak kullanılır ve tohumu insanlar tarafından tüketilir.

Kinoa Nasıl Tüketilir ?

İnsanlar için dışarıdan alınması zorunlu olan yani esansiyel amino asitler dediğimiz 8 aminoasit kinoa bitkisinde bulunur ve çok iyi bir protein kaynağıdır.

 • Kinoa aynı zamanda glüten içermediği için çölyak hastaları için iyi bir tahıl benzeri ve protein kaynağı besindir.
 • Çölyak hastalarında glütenin bağırsaktaki villusları düzleştirdiği için gluteni tüketemez bu yüzden kinoa çölyak kullanılabilen bir tohumdur.
kinoa faydaları
kinoa faydaları
Kinoa Faydaları Hakkında

Aynı zamanda içerdiği düşük glisemik indeksi sahip karbonhidrat sayesinde kan şekerini hızlı yükseltmez. Tahıllarda sınırlı olan lizin aminoasit kinoada sınırlı değildir. Ayrıca kinoa E ve B vitaminleri yönünden zengindir.

Kinoa tohumu ile neler yapılabilir

Örneğin haşlanmış kinoa , marul, domates ve içerisine istediğiniz sebze grubuyla birlikte 1 tatlı kaşığı yağ ile doyurucu bir salata hazırlayabilirsiniz.

 • Un kullanmak yerine kinoayı un haline getirerek kekler yapabilirsiniz.
 • Ya da pirinç, bulgur yerine yemeklerinizi kinoa ile lezzetlendirebilirsiniz.
 • Kinoa ile fıstık ezmesi ve bal ile birlikte güzel bir tatlı yapabilirsiniz hem tatlı ataklarını daha masum seçeneklerle geçirmiş olursunuz.
 • Ayrıca Bakınız  :Tofu Nedir ?
 • Ayrıca Bakınız : Mizuna Nedir ?
 • Ayrıca Bakınız : Sebze ve Meyve Tüketimi

İpucu : Kinoa tohumunda A, B, C, D ve K vitaminleri vardır. Bu zengin içeriğe karşılık kinoa tohumlarında hiç kolesterol yoktur

İpucu : Kinoanın türüne bağlı olarak, dış tabaka üzerinde bulunan ve acı bir tada sahip olan saponinlerden kurtulmak için pişirmeden önce suyla durulamak önemli olabilir.

İİpucu : Kinoa Güney Amerika daki And Dağları’nda yetişen bir bitkidir.

Genel Kültür : Birleşmiş Milletler  2013 Yılını Kinoa Yılı Olarak Duyurmuştur. Günümüz için hala sağlığa yararları araştırılıyor. Daha da sağlıklı olduğunu düşünüyoruz.

İpucu : Diyetlerde adını kilo vermeyle çok sık duyuyoruz. Diyetisyeniniz varsa ve kinoa seviyorsanız. Size özel bir plan çıkarmasını isteyin.

İpucu :Kinoa, diğer tahılların çoğundan daha fazla besin maddesi içerir ve kaliteli protein açısından nispeten daha iyidir.

İpucu : Bitkisel gıdalar arasında en yüksek protein içeriğine sahip olan kinoa süper besin olarak bilinir.

İpucu : Vücudunuzun ihtiyacı olan dokuz temel amino asidin tamamını içeren kinoa, güvenilir bir kalsiyum, lizin, demir ve B vitamini kaynağıdır.

İpucu : İçerdiği süperoksit dismutaz enziminin yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır ve cildi yıpranmaya karşı korur.

İpucu : Kahvaltı kaseleri, öğle yemekleri ve akşam yemekleri de dahil olmak üzere, internette kinoa için birçok sağlıklı ve çeşitli tarifleri kolayca bulabilirsiniz

Kinoa Tohumu ile ilgili makalemizi beğendiyseniz makalenin en üstünde bulunun yıldız alanına 5 yıldız verebilirsiniz !

Öğr. DYT. NURAY İPEKCİ

Yorumunuzu Bırakın