Whatsapp Randevu 90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Kurkumin Nedir ?

Kurkumin Nedir ?

  • 12 August 2019
  • 0 Beğeni
  • 140 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Kurkumin Nedir ?

Kurkumin nedir biliyor musunuz? Hayır dediğinizi duyar gibiyim ancak kurkumin çokça adını duyduğumuz zerdeçal zerdeçöp hint safranı adı verilen bitkiden elde edilen bir bileşiktir.

Yani isim olarak duymadıysanız da soğuk algınlığında belki de ilk koştuğunuz bir besinden elde ediliyor. Kurkumin sarı renkli bir bileşiktir zerdeçala rengini verir ve köri tozu üretiminde kullanılır. 

Kurkumin, antioksidandır yani vücutta serbest radikal oluşumunu önler ,bizim hücrelerimizi korur ve hücrelerimiz korunursa biz de korunuruz . Kurkumin aynı zamanda antidiyabetiktir kan şekeri düzeyinin kontrol altında olmasını sağlar. İnsülin düzeyinde artış sağlar. Obezite de leptin direncini azaltır.

Kurkumin Nedir ?

Leptin normal şartlarda kilo vermeye yarayan bir hormondur ancak vücut fazla yağ biriktirdiğinde leptine karşı bir direnç oluşturur ve yağı yakamayız. Antinosiseptiftir yani doku yaralanmasına bağlı oluşan acı ve ağrının azalmasına yardımcı olur. Kurkumin önerilen dozlarda kullanıldığında kümülatif etkiye sahip değildir yani vücutta birikmez. Ya çok fazla kullanırsak ne olacak? Çok fazla tüketimi vücutta birikimine sebep olur ve toksik etki gösterir bu yüzden önerilen dozda kullanım önemlidir.

Kurkumin biraz önce de bahsettiğim gibi tedavi edici özelliktedir. Peki cağımızın amansız hastalığı kanserin önlenmesinde rolü var mıdır? Kurkumin anti kanser etkiye sahiptir. Kanser oluşumunda rol alan spesifik sinyal iletim yollarını inhibe eder.

Pankreas kanserini önlemede yardımcıdır ve pankreas kanseri kansere bağlı ölüm nedenlerinden 4. Ana nedendir.Kurkumin miyokart enfarktüs hiyalin membran hastalığı gibi kronik inflamatuar ve diğer hastalıklarda koruyucu ve kurtarıcı olabilir. Peki biz bu tüketirken kurkumini vücutta rahatça kullanabilir miyiz yani diğer bir deyişle biyoyararlanımı nasıldır?

Öncelikle biyoyararlanım  vücudun ne kadar yararlandığıdır ne kadar etki gösterebildiğidir. Kurkumin hidrofobik bir bileşik olduğu için sudan kaçar ve malesef biyayararlanımı düşüktür. Kurkumin hakkında insanlar üzerinde yapılan araştırmada bir hafta boyunca günde 0.5 g Kurkumin verildiğinde toplam serum kolesterolü yüzde 12 oranında düşmüş ve iyi kolesterol olarak da bildiğiniz HDL kolesterol de yüzde 29 oranında artmıştır.

İşte kurkuminin faydaları saymakla bitmiyor aslında sadece besinlere dikkat etsek bile birçok hastalıktan korunmuş oluyoruz bu nedenle her şeyin azı yarar çoğu karar sözünü unutmadan besin tüketimi yaparsak anlattığım durumlardan korunuruz.

Öğr.Dyt.Nuray İpekçi

Hemen Oyla

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puanı 0 / 5. Toplam Değerlendirme 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yorumunuzu Bırakın