Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BesinlerBlog

Kuru Hurma Kaç Kalori

4 Mins read

Kuru Hurma Kaç Kalori

Kuru Hurma Kaç Kalori diye merak ettiğinizi duyar gibiyiz. O halde hep birlikte inceleyelim ! Hurma ağacının meyvesi olan hurmalar , tarih öncesi zamanlardan beri var olmuş ve 8.000 yıl kadar öncesine dayanan mükemmel bir şifa kaynağı olan meyve olduğu bilinmektedir.

Orta Doğu’ya özgü, 100’den fazla farklı hurma ağacı çeşidi vardır. Hurma kelimesi Yunanca parmak kelimesinden gelir,  dáktulos  meyvenin uzatılmış şekline ima eder.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır

Her ne kadar hurmalar kurutulmuş görünse de, aslında taze meyvelerdir. Bütün hurmalar % 30 nem içerir ve bu da onları doğanın doğal olarak kurutulmuş meyvelerinden biri yapar. Raf ömrünü uzatmak için palmiye ağacında tamamen olgunlaşana hurmalar bırakılmaktadır. Hasat edilmeden önce az kuru olmalarına rağmen, birçok özel markette satılan hurmalar size kuru gibi gelsede hala taze sayılır !

Hurma Kaç Kalori

  • Kalori:  20
  • Yağ:  0g
  • Sodyum:  0.1 mg
  • Karbonhidrat:  5.3g
  • Lif:  0.6 g
  • Şeker:  4.5g
  • Protein:  0.2 g
hurmanın faydaları

hurmanın faydaları

Kuru Hurma Kaç Kalori  – Hurmada Karbonhidrat

Hurmada şeker içeriği son derece yüksektir (ağırlıklarının yüzde 70’i fruktozdan gelir) ve hurmalar ​​kuru ve nemi kaybettikçe tatları daha yoğun hale gelir ( yani daha çok şekerlenirler. )  Tatlı olmasına rağmen, hurmalar iyi bir lif kaynağı olduğu için düşük glisemik yüke sahiptirler (  yani ölçülü olarak yenildiğinde kan şekeri seviyeleri üzerinde nispeten hafif bir etkiye sahip olabilirler ) .

Hurmadaki Yağ Oranı
  • Hurma yağsızdır.
  • Kolesterol içermez.
1 Adet Hurma Kaç Kalori  – Hurmada Protein
Hurmalar, minimum miktarda protein sağlar. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için beslenmenize diğer protein kaynaklarınıda eklemelisiniz.
Hurmada Mikrobesinler
Diğer pek çok meyvenin aksine, hurma az miktarda C vitamini içerir. Yine de, biyotin , pantotenik asit dahil altı temel B vitamini , kalp sağlığında önemli olan potasyum, bakır, magnezyum ve demir gibi yedi minerali içerirler.
Bütün meyve ve sebzeler arasında, hurmalar aynı zamanda vücudu hücresel zararlardan koruyabilen bir tür antioksidan olan yüksek polifenol konsantrasyonuna sahiptir .

Kuru Hurma Kaç Kalori – Hurmanın Faydaları 

Hurma iyi bir lif kaynağıdır. Karbonhidratın sindirilemeyen kısmı olan lif, LDL “kötü” kolesterolü azaltmayı, bağırsakları düzenlediği kan şekerini stabil hale getirmeye yardımcı olduğundan beslenmede önemli bir besindir. Yeterli miktarda lif tüketenlerin daha sağlıklı olduklarını ve kalp hastalığı ve bazı kanserlerin riskini azalttığını bilinmektedir.

Hurma alırken nelere dikkat etmeliyim?

Her ne kadar çukurlu ve çekirdeksiz paketlenmiş hurmalar tüm yıl boyunca mevcut olsa da, yeni hurmalar için sezon Ağustos-Kasım ayları arasındadır. Hurmalar dolgun, parlak ve nemli görünmelidir. Hafifçe kırışmış olabilir, ancak kırılmamalı, çatlatılmamalı, kuru, sert ya da buruşuk olmamalıdır. Yapışkan ve şekerli bir dokuya , zengin bir tada sahiptirler.

En uzun raf ömrü için, Kraliyet Hurması gibi yumuşak ve yarı yumuşak çeşitleri buzdolabında 18 aya kadar saklayabilirsiniz. Aynı zamanda bir yıl oda sıcaklığında saklanabilirler. Küf oluşumunu engellemek için pastörize edilmiş kurutulmuş, paketlenmiş hurmalar, oda sıcaklığında, hava geçirmez bir kapta, yaklaşık altı ay boyunca serin ve kuru bir yerde yada bir yıla kadar buzdolabında saklanabilir.

Hurma Tarifleri veya Yemeklerde Kullanımı

Ekmekler, kekler, kurabiyeler ve tartlar gibi unlu mamullerde tamamen doğal tatlılık sağlamak için hurmalar kullanılabilir. Ayrıca et veya peynir ile doldurulmuş, meze veya atıştırmalık olarak tüketilebilir. Veya kuru meyve ve kuruyemişlerle servis edilebilir. Doğranmış hurmalar yoğurt, sıcak mısır gevreği, tatlı, salata ve salataya eklenebilir.

Kuru Hurma Kaç Kalori  – Alerjiler ve Etkileşimler

Hurmalarda alerjik reaksiyonlar yaygın değildir ve genellikle ağız içinde ve çevresinde kaşıntı ve yanma ile sınırlıdır.

Alerjilerin çoğu küf veya sülfitlerden kaynaklanır. Kurutulmuş hurmalar yaygın bir küf kaynağıdır.

Kuruyemişlere genellikle koruyucu olarak sülfit eklenir. Belirtiler genellikle astım hastalığına benzer ve hafif hırıltılı durumdan , tıbbi yardım gerektiren hayatı tehdit eden anafilaktik reaksiyonlara kadar değişebilir.Alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, onları yemekten kaçının ve sorunun kaynağını belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Kuru Hurma

Son zamanlarda yapılan bir hayvan çalışmasında, potasyum bakımından zengin hurmalar , yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan Zistril (lisinopril) ile alındığında, mineralin kan seviyesinde zararlı bir artışa neden olduğu görülmüştür. Bu ilacı kullanıyorsanız, özellikle kronik böbrek hastalığınız veya tip 2 diyabetiniz varsa, doktorunuzla görüşmenizde fayda var.
İpucu : Folik asit, potasyum, demir, kalsiyum ve lif açısından iyi bir besin kaynağıdır.
İpucu :  Kalori fazlalığına rağmen, hurma önemli miktarda lifin yanı sıra bazı önemli vitamin ve mineralleri içerir.
İpucu : 100 gram hurma ortalama 277 kalori içermektedir.
İpucu : Hurmanın 5 adetten fazla tüketilmesi halinde tam aksine kilo almaya neden olacağı unutulmamalıdır.
İpucu : Ramazan ayının gelişiyle birlikte hurmaları pazar ve market raflarında daha sık görmeye başlıyoruz. Ancak sadece ramazan ayında değil günlük olarakta tüketmelisiniz.
Ayrıca B6 Vitamini Makalemizi İnceleyiniz.
İpucu : Kuru hurma, yüksek fibrin içeriği ile kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir,
İpucu : Yüksek kalori değerine rağmen, önemli miktarda lifin yanı sıra bazı önemli vitamin ve mineralleri de içermektedir.
İpucu : Ara öğünlerde hazır atıştırmalıklar yerine 1- 2 tane hurma yemek enerji seviyesini yükseltmeye yardımcı olur. Unutmadan Söylemeliyiz ki hurma tokluk hissi vermektedir.

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerHurma Diyeti Nasıl YapılırHurma Kaç KaloriKuru Hurma Kaç Kalori  – Hurmada KarbonhidratHurmadaki Yağ Oranı1 Adet Hurma Kaç Kalori  – Hurmada ProteinHurmada MikrobesinlerKuru…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerHurma Diyeti Nasıl YapılırHurma Kaç KaloriKuru Hurma Kaç Kalori  – Hurmada KarbonhidratHurmadaki Yağ Oranı1 Adet Hurma Kaç Kalori  – Hurmada ProteinHurmada MikrobesinlerKuru…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerHurma Diyeti Nasıl YapılırHurma Kaç KaloriKuru Hurma Kaç Kalori  – Hurmada KarbonhidratHurmadaki Yağ Oranı1 Adet Hurma Kaç Kalori  – Hurmada ProteinHurmada MikrobesinlerKuru…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir