Leblebi ve Diyet

5/52 Puanlama

Leblebi ve Diyet

Leblebi ve Diyet Hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz ; Diyet listelerinde bolca gördüğümüz aynı zamanda ülkemizde de bolca yetişen nohuttan yapılan bir kuruyemiştir. Hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilebilen nohut tam bir sağlık deposudur.

İçerisinde bulunan lifler besinlerin bağırsaktan geçiş süresini azaltarak vücut için zararlı maddelerin vücutta kalma süresini kısaltır.

Leblebinin Tok Tutma Özelliği Vardır

Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan leblebi aynı zamanda tok tutma özelliği de yüksek olan bir besindir içerisinde bulunan ve lifler sayesinde bağırsakta besinlerin kalma süresini kısaltarak bağırsaktaki toksik ögelerin bağırsak duvarına ve vücuda zarar vermesini önleyen yardımcı bir besindir.

Leblebinin çeşitli türevleri vardır beyaz leblebi şekerli leblebiler kavrulmuş leblebi gibi birçok çeşidi vardır ve bu çeşitlerden bizim en çok önerdiğimiz Sarı leblebi denilen kavrulmuş sade leblebi çeşididir.

Leblebi aynı zamanda mide asit salgısını azaltarak gastrit reflü gibi hastalarda kullanılabilen bir besindir Bir çay bardağı leblebi bir dilim ekmek yerine geçer.

leblebi diyeti

leblebi diyeti

Günlük Lif İhtiyacı

Günlük lif ihtiyacı 25-30 gramdır ve  leblebi lif içeriği yüksek bir besindir ayni zamanda iyi bir karbonhidrat kaynağıdır ülkemizde bolca yetişen ve tüketilen Nohuttan üretilir başta Çorum olmak üzere birçok şehirde üretilen leblebi sağlıklı bir kuru yemiştir ekmek tüketmek istemediğiniz veya ara öğününüzde bir ince dilim ekmek yerine bir çay bardağı leblebi tüketebilirsiniz ancak leblebinin sade olmasına özen göstermelisiniz çünkü draje kaplı olanlar sizin basit şeker tüketiminizi arttıracak böylelikle Kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olacak ve kan şekerinin hızlıca düşmesine sebep olacaktır.

  • Böylece kan şekerinde dalgalanmalar olacaktır özellikle diyabet hastalarında bu tip draje kaplı leblebiler tüketilmemelidir olan leblebide ise kan şekeri hızlı bir Yükseliş yapmayacaktır.
  • Kan şekerinde dalgalanmaların önüne geçirebilir. Ayrıca : Şeker Hastalarının Yememesi Gereken Besinler
  • Nohuttan üretilen leblebi aynı zamanda zamanda iyi bir protein kaynağıdır.

Nohutta birçok esansiyel aminoasit vardır yani vücutta üretilemeyen dışarıdan almak zorunda yoluna amino asitlerdir nohut aynı zamanda potasyum kaynağıdır Nohutta bulunan bundan dışlar sinirim güçlüğüne sebep olabilir ancak leblebi üretilirken dış zar soyulur Böylece sindirim güçlüğü de ortadan kalkar.

Leblebi hepimizin bildiği üzere karbonhidrat kaynağıdır. Enerji sağlar.

Gereğinden fazla tüketilen leblebinin kilo yapacağı unutulmamalıdır. İçerisinde bulunan K vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve pıhtılaşmada rol oynar eksikliğinde pıhtılaşma olmadığı için kanama durdurulamayabilir.

Yanınızda leblebi ve kuru üzüm ya da kuru kayısı gibi besinlerle birlikte ara öğün oluşturarak öğün aralarında aşırı acıkmayı önleyerek ana özgününüze daha tok bir şekilde gitmenizi ve böylece daha az besin tüketimini sağlayarak zayıflamaya da yardımcı olabilir.

Kuru üzüm ya da kuru kayısı konusunda biraz daha dikkatli davranmanızı öneririm çünkü 1 avuç taze üzümde bulunsan şeker ile 1 avuç kuru üzümde bulunan şeker oranı arasında büyük fark var besinler kurtulunca hacim olarak küçülür böylece içindeki şeker oranı değişmez ancak şeker yüzdesi değişir çünkü içindeki su uçmuştur. Bu yüzden bu besinlerin daha az tüketilmesi gerekir.

Öğr. Dyt. Nuray İPEKCİ

 

Makaleyi Nasıl Buldun ?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry