Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Magnezyumun Faydaları Nedir ?

Magnezyumun Faydaları Nedir ?

 • 3 December 2019
 • 0 Beğeni
 • 17 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Magnezyumun Faydaları Nedir ?

Magnezyumun Faydaları Nedir ? Magnezyum minerali vücutta her organ için özellikle kalp, kas ve böbrekler için önemlidir. Kasların güçlenmesi, protein sentezi, hücrelerin yenilenmesinde rol oynar. Vücudumuz magnezyumu kendi üretemez o yüzden besinler yoluyla almamız gerekir.

Aldığımız miktarın yaklaşık %50 si vücudumuz tarafından emilir ancak yeterli alınmadığı takdirde kemiklerde depolanan magnezyumu vücut tüketmeye başlar.

Magnezyumun Faydaları

Magnezyum kas gevşetme özelliği sayesinde stres önleyici mineral olarak bilinir. Diğer minerallerin vücut tarafından tam olarak kullanılmasını sağlar. Kalp damarlarının esnekliğini sağlayarak kalp krizlerini önler.

En önemlisi yüzlerce enzimin öncüsü olup, enerji üretimi ve DNA sentezine katkıda bulunur. Bakır, çinko, potasyum, D vitamini ve vücuttaki diğer önemli besin ögelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Magnezyumun Faydaları Nedir ?

Ancak; di-üretikler, antibiyotikler, laktasifler vücutta magnezyumun azalmasına neden olabilir.

Gebelik, emziklik ve stres, yüksek yağlı diyet durumlarında vücudun magnezyum ihtiyacı artar.

Magnezyum Eksikliği

Sert su tüketiminin azalması ve işlenmiş gıdalar, topraklarımızda magnezyum eksikliği, mineralden daha az faydalanmamıza neden olurken hastalıkları da peşinden getirir.

Magnezyum eksikliğinde en sık karşılaşılan insülin direncidir. Diğerleri ise; Alzheimer, anksiyete bozuklukları, aritmi, astım ve bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, hipertansiyon, kas zayıflığıdır.

Yapılan çalışmalarda, magnezyum eksikliği ve vücutta oluşan stres yaşlanmada bir faktör olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde iki semptomunda birlikte olması, kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.Magnezyumun Faydaları Nedir ?

Uyku düzenin bozuk olmasıyla birlikte düşük magnezyum seviyesi epilepsi ataklarına neden olabilir. Epilepsili kişilerin magnezyum seviyelerine bakılmalıdır.

 • Ciddi magnezyum eksikliği beyin hasarına neden olabilir.

Yapılan egzersiz vücuttaki magnezyum düzeyini düşürebilir. Tam bu noktada egzersiz sırasındaki terleme ve idrar ile atılımına bağlıdır. Yapılan çalışmalarda düşük magnezyum düzeyinin fiziksel performansı düşürebileceği gösterilmiştir.Magnezyumun Faydaları Nedir ?

Diyabet hastalarında düşük magnezyum seviyeleri rastlanmıştır. Magnezyum eksikliğinde insülin direnci artar.

Hangi Besinlerde Magnezyum Bulunur ?

Bitter çikolata, avakado, sert kabuklu yemişler (badem, kaju), baklagiller (mercimek, fasulye, nohut), tofu, keten-bal kabağı- chia tohumları, tam tahıl besinler (buğday- arpa- karabuğday), muz, yeşil yapraklı sebzeler

Ayrıca Bakınız : Chia Tohumu Nedir

 • Bitter çikolata 30 gramında 65 mg
 • Bir adet orta boy avokado 58 mg
 • Sert kabuklu yemişler 30 gramında 82 mg
 • 100 gram fasulye 120 mg
 • 100 gram tofu 53 mg
 • Bal kabağı/kabak çekirdeği 30 gramında 150 mg
 • 40 gram karabuğday 65 mg
 • Bir orta boy muz da 37 mg
 • 100 gram pişmiş ıspanakta 157 mg

Yanlış beslenme ve toprakta magnezyum mineralinin azalması eksikliklere yola açabilir. Ancak kaynaklarını iyi bilirsek faydalanmamız daha kolaylaşır.Magnezyumun Faydaları Nedir ?

Yanlış pişirme yöntemleri ile aşırı ısıya bağlı kalma besinlerdeki magnezyumu azaltır.

Günlük ne kadar Magnezyum Almamız Gerekiyor ?

Yaşa ve gastrointestinal sıkıntılara bağlı olarak değişse de erişkin bir kadın günde 300 mg, erişkin bir erkek ise 350 mg magnezyum almalıdır.

Gebe ve emziklikte, ihtiyaç daha da artarak ortalama 500 mg a kadar çıkmaktadır.

Magnezyumun Faydaları Nedir ?

Sürdürülebilir beslenmenin sürekli hayatımızda olması dileğiyle

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

STJ. DYT. F. BEYZA SUNA

Yorumunuzu Bırakın