1. Home
  2. Mutluluğu Arttıran Yiyecekler
Mutluluğu Arttıran Yiyecekler

Mutluluğu Arttıran Yiyecekler

  • 15 December 2019
  • 0 Likes
  • 2 Views
  • 0 Comments

Mutluluğu Arttıran Yiyecekler

Mutluluğu Arttıran Yiyecekler Nelerdir ? Kış günlerinin gelmesiyle herkesin ruh halinde bir düşme yaşanıyor. Peki, ruh halimizi iyileştirecek yiyecekler var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin hormonu depresyona karşı mücadele ederek ruh halinizi iyileştirir. Seratonin hormonunun öncül maddesi, triptofan adını verdiğimiz protein yapımında kullanılan bir amino asittir. Triptofandan zengin yiyecekleri günlük diyetimizde arttırdığımız zaman ruh halimiz iyi olmakta, triptofandan zengin yiyecekleri gereken miktardan az tükettiğimiz durumlarda ise depresyona meyil artmaktadır.

Mutluluk hormonunu arttıran yiyecekler nelerdir?

Et: B grubu vitaminlerden de zengin olan et, triptofandan da zengin bir besindir. Gerekli miktarda tüketildiğinde Seratonin hormonunun artmasını sağlayacaktır. Ayrıca B12 vitaminin iyi bir kaynağıdır ve sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir.

Ayrıca Bakınız  : B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Ayrıca Bakınız : B1 Vitamini Bulunan Yiyecekler

Balık: İçerdiği omega3 sayesinde hem beyin gelişimini sağlamakta hem de sinir sistemi üzerine etki etmektedir. Seratonin salgılanmasını arttırabilmektedir. Özellikle somon balığı seratoninin iyi bir kaynağıdır. Haftada 2 kere balık tüketerek daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

Peynir: Fermente bir besin olmasından dolayı bağırsak mikrobiyotasının iyileşmesini sağlayacak ve böylelikle bağırsak şikayetlerinden dolayı oluşan huzursuzluğu azaltacaktır.  İçerdiği triptofan amino asidi sayesinde de seratonin hormonunun salgılanmasını arttıracaktır.

Mutluluğu Arttıran Yiyecekler Vücudunuz içinde Yararlıdır !

Yumurta: İyi bir protein kaynağı olan yumurta seratoninin salgılanmasını arttıracak ve depresyonla savaşmada yardımcı olacaktır.

Ayrıca Bakınız : Yumurtanın Faydaları

Mercimek: Bitkisel protein kaynağı olan mercimek diyetlerde vazgeçilmez bir yiyecektir. Diyetinize ekleyerek hem doygunluk sağlar hem de ruh halinizi yükseltir.

Soya fasülyesi: Daha çok uzak doğuda kullanılsa da ülkemizde de kullanımı artmaktadır. Kalsiyum ve proteinin iyi kaynağıdır. Yumurtanın 2,5 katı, etin ise 2 katı kadar triptofan içermektedir. Diyetinize ekleyerek kemik sağlığınızı arttırıp mutlu bir gün yaşayabilirsiniz.

Ceviz: Beyin sağlığı için gerekli omega3 içeren ceviz, depresyonla mücadele etmenizde yardımcı olacak diğer besinlerden biridir.

Kakao: İçerisinde bulanan fenilalanin amino asidi sayesinde seratonin hormonunu arttırdığı yönünde çalışmalar vardır. Sütlerinize kakao ekleyerek tüketmek daha huzurlu bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır.
Ayrıca Bakınız : Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi ?

Mutluluk hormonunu arttıran yiyecekler
Mutluluk hormonunu arttıran yiyecekler

Ruh halimizi etkileyen diğer faktörler nelerdir?

Mutluluğu Arttıran Yiyecekler alırken öncelikle ruh halimizinde nasıl olduğu önemlidir.

D Vitamini: Sinir sistemi üzerinde oldukça etkili olan D vitaminin eksikliğinde sinirlilik, anksiyete, mod durum bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Gün içinde yarım saat güneşe çıkarak günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler 

1. Yeşil çay

Yeşil çay, dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biridir. Hem fiziksel hem de zihinsel refahınıza fayda sağlar. Ayrıca Bakınız : Yeşil çay ile Kaç Kilo Verilir

Araştırmalar, günde üç ila beş fincan yeşil çay içen kişilerin, düzenli olarak yeşil çay içmeyenlere kıyasla% 20 stres seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuç yaş, cinsiyet, ırk ve genel sağlık gibi faktörlerden bağımsızdır.

2. Çiğ ceviz

Çiğ ceviz zengin bir magnezyum kaynağıdır; kısacası mucize bir mineraldir. Çalışmalar, magnezyum açısından zengin yiyecekleri yemenin stres ve endişe belirtilerini tedavi etmede çok yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle öğünleriniz ceviz içermelidir. Ham ceviz ayrıca fosfor ve antioksidan özellikleri bakımından zengindir.

3. Kahve

Pazartesi sabahı çalışmak için enerji kaynağınız bir fincan kahve olabilir. Ancak kahve ile güçlü bir şekilde ilişkili başka bir faydalarda vardır ;Dengeli olarak alınırsa, sizi mutlu etmenin yanı sıra bir dizi sağlık faydası olabilir. Araştırmalar, hem erkeklerde hem de kadınlarda depresyon riskini azalttığını gösteriyor.

4. İstiridye

İstiridye, cinsel yaşamınızı artırmak için ihtiyacınız olan besinlerden biridir. Ancak libidomuzu arttırmanın yanı sıra, duygusal refahınız için de yararlı olabilirler. Ruh halinizi ve hafızanızı artıran zengin bir çinko ve B12 vitamini kaynağıdır. Araştırmalar akıl hastalığının tedavisinde de yararlı olabileceğini göstermektedir.

5.Bitter çikolata

Bitter çikolatayı yerseniz vücudunuzdaki stres hormonu seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilirsiniz

6.Meyveler

Meyvelerdeki antosiyaninin, depresyona bağlı iltihabı azaltabileceğini göstermektedir .

7.Kinoa

Pek çok kişi kinoa hakkında çok şey bilmez. Bu harika yiyeceğin özellikleri zihinsel refahınız için çok sayıda faydaya sahiptir. Kinoadaki yüksek flavonoid içeriğinin insanlar üzerinde anti-depresan bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Ayrıca Bakınız : D Vitamini Nedir

Eğer D vitamini ihtiyacını güneşten karşılayamıyorsanız mutlaka takviye almalısınız.

B12 Vitamini: Eksikliğinde sinir sistemi bozuklukları ortaya çıkmakla beraber Alzheimer hastalığı riski de artmaktadır. En iyi kaynakları hayvansal besinlerdir. Eğer ihtiyacınızı besinlerle karşılayamıyorsanız mutlaka takviye almalısınız.

Ayrıca Bakınız : B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Spor: Spor yapmanın ruh halini iyileştirdiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Siz de günde 20 dakikanızı spora ayırarak hem sağlıklı hem de mutlu bir gün geçirebilirsiniz.

Güne kocaman bir gülümsemeyle başlayarak daha güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Seratonin Sağlayan Besinler

İpucu : Güneş ışığından mahrum kalırsanız düşük serotonin seviyesi salgılarsınız.Bu sizin mutsuz hissetmenize neden olur.

İpucu : Muz Tüketin. Muz aynı zamanda serotonin üretiminde vücut tarafından kullanılan triptofanı da içermektedir.

İpucu :Triptofan içeren yiyecekler, karbonhidratların yanında yenildiğinde en etkili şeklini gösterir.

İpucu : Bezelye serotonin üretmek amacıyla vücuda yardımcı olan yüksek miktarda folat içerir.

İpucu : Yapılan araştırmalar serotonin eksikliğinin uykusuzluk, yeme bozukluğu, depresyon, migren ve hatta obeziteyi tetikleyebileceğini göstermektedir.

İpucu :Kakao ayrıca, kan şekerini dengelemek ve stabilize tutmaya yardımcı olan magnezyum, çinko ve krom bakımından oldukça zengindir.

İpucu :Serotonin içeren besinler arasında yumurta birinci sırada gelmektedir

İpucu :Hindi eti tüketmek hem sizin ruh halinizi dengeler, hem de vücudunuzun ihtiyacı olan serotonin hormonunu en doğal şekilde almanızı sağlar

İpucu :Domates ve avokadoda beyinde serotonin optimal düzeye getirmek için gerekli besin öğelerinden zengindir.

İpucu :Badem, tirozin bakımından zengindir.Kabak çekirdeği ise, sağlıklı dopamin seviyeleri için gerekli olan B6, folat gibi B vitaminleri ve çinko bakımından çok güçlü bir besin kaynağıdır.

İpucu :Serotonin seviyeleri normal düzeylerde olduğunda daha mutlu, daha sakin, daha odaklı, daha az endişeli, duygusal olarak daha kararlı hissetmemizi sağlamaktadır.

Not : Folat yeşil yapraklı sebzelerde bol bulunmaktadır.

 

Diyetisyen Elif MANAY

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave Your Comment