Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Neden Kilo Veremiyorum

Neden Kilo Veremiyorum

  • 7 August 2019
  • 0 Beğeni
  • 16 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Neden Kilo Veremiyorum

Neden Kilo Veremiyorum Sorusunun Cevabını Arıyoruz ; Bazen günlerce, bazen aylarca denenen düşük kalorili, tek besin odaklı gibi yanlış diyet modellerden, guruldayan karınla uyuma çabasından, mantıksızca yapılan ağır spor ardından, suyun içerisine atılan çeşitli sebze/meyvelerden de umut kesildikten sonra tartınızda aynı sayıyla mı karşılaştınız?

Tartınızın da bozuk olduğunu hesaba katarsak evet; her türlü yanlış yoldasınız! Beyaz bayraklarınızı kaldırmanın ve doğru yolda yürümenize yardımcı olmak adına yazdığımız bu yazıyı okumanın vakti geldi.

Neden Kilo Veremiyorum

YEMEK PLANINIZI YAPIN

İş, okul, kendinize ayırdığınız vakit gibi yoğun tempo içerisinde yemek planınızı ayarlayamıyor ve istemeden sağlıksız tercihler yapıp diyetiniz bunu dengelemekle geçiyor olabilir. Bu durumu önlemek adına günlük veya haftalık yemek programı hazırlamalısınız. Haftalık olarak alışveriş yapıp günlük olarak ana ve ara öğünlerinizi hazırlayıp gün içerisine bölün. Yemeklerinizi, havanın sıcaklığı, koyduğunuz kabın güvenirliği gibi unsurları dikkate alarak yanınızda taşıyın. Bu durum, aldığınız kaloriyi korumanıza ve sağlıksız tercihlerden uzak durmaya yardımcı olacaktır.

Neden Kilo Veremiyorum : KAHVALTISIZ ASLA GÜNE BAŞLAMAYIN

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Uykuyla beraber bize eşlik eden uzun süreli açlığımızın son bulması adına mutlaka güne kahvaltıyla başlanılmalı. 2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmasında yetişkinlerin %52.3’ünün canı istemediğinden, %17.4’ünün zamanı olmadığından kahvaltıyı atladığını belirtmiştir.

Uzun süreli açlıkla ortaya çıkan kan şekerindeki düşüş gün içerisinde beynimizin ihtiyaç duyduğu enerjinin yetersiz olmasına ve halsizlik, baş ağrısı, anlama kapasitesinde ve odaklanmada zorlanmaya neden olur.

Kahvaltınız yeterli ve dengeli olmalı. Proteini yumurtadan, kalsiyumu süt veya peynirden,  karbonhidrat ve b vitaminlerini tam buğday ekmekten ve vitaminlerimizi ve mineralleri çeşitli renklerde tabağımızı doldurduğumuz sebzelerden almalıyız.

Neden Kilo Veremiyorum : ARA ÖĞÜN YAPIN

Ara öğün, bir sonraki öğününüzde daha fazla yemenizi, hesaplanan kaloriden fazla almanızı metabolizmanızın yavaşlamasını engeller. İştahınız olmasa dahi ara öğün yapın ve açlığa izin vermeyin.

İştahınızın olmadığında veya kolaylıkla bulabileceğiniz ara öğün fikirleri olarak; Türk kahvesi, yeşil çay, 1 porsiyon meyve, kuruyemiş, yoğurt, ayran veya peynirle kepekli galeta çubuğu, sütlü kahve, cacık, salata gibi hafif, kalorisi düşük yiyecekler tüketebilirsiniz.

Neden Kilo Veremiyorum : PORSİYON VE ZAMAN KONTROLÜ

İngiltere Ulusal Sağlık Servisinin hazırladığı ‘12 haftada kilo vermeye yardımcı 12 ipucu’ yazısından bir ipucu küçük tabak kullanmak. Ayrıca Bakınız : 1 Ayda 10 Kilo Verme

Aynı porsiyonlarda ki yemeklerin küçük ve büyük tabakta ki görüntülerine bakıldığında küçük olanın daha fazla ve doyurucu gözüktüğünden tercih edilmesi gerektiği yazıyor.

Ayrıca midenin dolu sinyali beyine 20 dakikada ulaştırıldığından yemek süremizin en az 20 dakika olması gerekmekte olduğu vurgulanmıştır. Lokmalarınızı az az alıp fazla çiğneyip yavaş yiyerek 20 dakikaya ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Neden Kilo Veremiyorum : ALIŞVERİŞTE DİKKATLİ OLUN

Özellikle aç karına yapılan alışveriş, ürün bilgisizliği gibi nedenler yanlış ürün seçimine bu yüzden de kilo artışına neden olur. Özellikle şekersiz, diyet veya light amblemli paketli gıdaların sağlıklı ve kalorisi düşük zannedildiğinden yüksek porsiyonla yenilecek, serbest gıdalar değildir. Alınan ürünün kalori, karbonhidrat, şeker, yağ, trans yağ bilgileri mutlaka incelenmeli.

Ayrıca içindekiler kısmı da okunmalıdır. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, glukoz fruktoz Şurubu,  tatlandırıcı renklendirici özelliklerini taşıyan gıda katkı maddesi içeren ürünler tercih edilmemeli.

Neden Kilo Veremiyorum : KONTROLLERİNİZİ YAPIN

Genlerimiz her konuda olduğu gibi kilo verme konusunda da önemli unsurdur. Bazı metabolik hastalıklar, hormonal bozukluklar metablozimayı doğrudan etkilediğinden zayıflamayı zorlaştırır. Metabolik hastalıkların başında Diyabet, Hipotiroidi, Cushing Sendromu, Hipertansiyon, Polikistik over Sendromu gelmektedir.

Tiroit, insülin, kortizol, büyüme hormonları, aldesteron gibi hormonların işlevsel bozuklukları da kilo vermeyi zorlaştırıyor. Ayrıca kan testi sonucunda vitamin ve mineral değerleri de diyetin başarını oranını tetikler. Özellikle Demir, D vitamini, B6, B12 eksikleri metabolizma yavaşlamasına neden olacağından değerlerin normal değerinin altında olmamasına dikkat edilmelidir. Normalin altında çıkan değerleri yükseltmek adına ilgili diyetisyen ve doktor eşliğinde diyet, takviye veya gerekli tavsiyelerle yükseltilmelidir.

Neden Kilo Veremiyorum : AKTİF OLUN

Spor yapmak, her daim aktif olmak insan sağlığı için gerekli. Fakat bitmek bilmeyen kas ağrısı çekip vücudunuzu sürekli olarak yorgun düşürmeye gerek yok. Vücudunuzun ihtiyacı kadar yeterli ve dengeli spor yapınız. Gününüzü verimli kullanın ve her gün yürüyüş yapmaya çalışın bu vücut yağ oranınızın azalmasına ve kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

SU İÇİN

Su gün içerisine bölünerek içilmelidir. Genelde 2-2,5 litre arası önerilen olmakla birlikte kilonuz ile 300 ml çarpımı içmeniz gereken su miktarını gösterir. Su ihtiyacını susayınca karşılamak yanlıştır. Susamak, vücuttaki suyun azaldığını göstermektedir. Güne su içerek başlayın ve su içerek bitirin. Yanınızda bir şişe veya bardak su bulundurmak size su içmeyi hatırlatacaktır.

Neden Kilo Veremiyorum : İNANIN VE SABREDİN

Theodore Roosvelt’e ait harika bir söz; inanmak, başarmanın yarısıdır. Önce kendinize inanın ve hedeflediğiniz şey doğrultusunda doktor ve diyetisyen gibi bilen kişi yardımıyla bilgi ve bilinç sahibi olun.

Büyük disiplinle ve özveriyle yaklaştığınız zaman her şeyin kolay ve eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Ne kendinizden ne de sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçin. Ceza, ödül, yasak gibi kavramlara yer vermeyin. Yarınları, pazartesileri beklemeyin, değişime bugün başlayın.

Ayrıca Bakınız : Kilo Almak için Diyet Listesi

Öğr.Diyetisyen Evrim DEVRİM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumunuzu Bırakın