Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Ödem Atmanın Yolları

Ödem Atmanın Yolları

  • 20 July 2019
  • 0 Beğeni
  • 10 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Ödem Atmanın Yolları

Ödem Atmanın Yolları Nelerdir ? Sıklıkla kadınlarda ortaya çıkan genellikle el ve ayaklarda görülen ayrıca vücut ağırlığında artışa ve şişliklere sebep olan probleme ÖDEM denir.

Birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi menstruasyon döngüsünde  ve hamilelikte oluşan hormonal değişikliklerden veya fazla tuzlu beslenme, hareketsizlik, yetersiz sıvı alımı da vücutta ödem oluşumuna sebep olabilir. Dolayısıyla vücutta ödem oluştuğunda öncelikle sağlık tetkiklerine baktırılmalı ardından altta yatan herhangi bir hastalık yoksa beslenmenizde yapacağınız farklılıklarla ödem şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

Ödem Atmanın Yolları Nelerdir ?

Tabiki beslenmenin yanında düzenli egzersiz yapmak, stresi azaltmak, tuz alımını kontrol etmek, daha fazla uyumak ödem oluşumunu önleyici etki göstermektedir. Uygun beslenme planı içinde diyetisyeninize danışabilirsiniz.

Beslenmenizde farklılık yapabileceğiniz ödem söktürmenize yardımcı  7 besin;

Ödem atmak için : YOĞURT

Protein, kalsiyum, fosfor gibi minerallerin yanı sıra vitaminlerin eşsiz kaynağı olan yoğurt bağırsak mikroflorasını olumlu etkileyerek sindirim sistemini desteklemede yardımcıdır. Ayrıca yoğurdun içerisinde bulunan probiyotik olarak bildiğimiz faydalı bakteriler ödem söktürücü özelliktedir. Ana öğünlerde yemeklerin yanında tüketilebilineceği gibi ara öğünlerde yağlı tohumlarla veya tarçınla, keten tohumuyla birlikte de tüketilebilir. Yoğurt yerine ayran kefir gibi fermente süt ürünleri de tercih edilebilir. Her gün en az 1 kase (1 su bardağı kadar) yarım yağlı yoğurt tüketimi uygun bir tercih olacaktır..

Ödem atmak için : MAYDANOZ

Maydanozun diüretik etkisi vücuttan su atıcı etki yapar. C vitamini açısından zengin olan maydanoz, aynı zamanda bol miktarda A vitamini ve bitkisel lif içerir. Yapılan çalışmalarda aşırı tüketiminin tansiyon düşüklüğüne neden olabileceği için çok fazla tüketilmemeli. Maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzelerin çoğu sodyumun etkisini azaltan magnezyum ve potasyum bakımından zengindir.

YEŞİL ÇAY

Sağlıklı çaylardan biri olan yeşil çay diüretik etkisi nedeniyle ödem söktürücü özelliğe sahiptir. Ortalama 1 kupa yeşil çayda, 50-150  mg kadar polifenol  bulunmaktadır. Günde en fazla 2 bardak kadar tüketilmelidir. Tansiyon problemi olanların dikkatli kullanmasında fayda var. Çünkü yeşil çayın tansiyon düşürücü etkisi de bulunmaktadır.

Ödem atmak için : SALATALIK

İçerisinde beta karoten ve C vitamini gibi antioksidanlar bulunduran salatalığın yaklaşık yüzde 90 ı sudan oluştuğu için daima suya ihtiyaç duyan vücudumuz için önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle sıcak havalarda ara öğünlerde tüketeceğiniz salatalık bu içerikleri sayesinde vücudun kaybettiği suyun yerine konmasında ve ödemin atılmasında önemli rol oynuyor. Salatalığı içilen suya doğramak ve bekletmek antioksidan kapasitesi yüksek bir su tüketilmesini, dolayısıyla ödem tulumunun engellenmesini sağlıyor. Ayrıca vücuttaki toksinlerin atımını kolaylaştırır.

KAVUN

Kavun gibi sarı-turuncu renkteki sebze ve meyveler potasyum açısından oldukça zengindirler. Bu nedenle vücut sıvılarındaki sodyum-potasyum dengesinin sağlanmasında rol oynar. Her gün 2 porsiyon kadar kavun tüketimi (1 porsiyonu 1 ince dilim) ödem atmada yardımcı olacaktır. Yalnız diyabet hastalarının kavun tüketiminde dikkatli olması gerekmektedir.

Ödem atmak için : SU

Ödem atmanın en etkili yolu vücudumuzun vazgeçilmezi olan suyun tüketimidir. Her ne kadar su tüketimi sağlıklı olsada  önemli olan su tüketimini gün içerisine yaymak. Günlük 2-2,5 litre su içmek ödem tutulmasını önlemek ve atımına yardımcı olmak için çok önemli. Su miktarını, aldığınız her 1 kalori için 1 ml olarak veya kilo başına 30 ml olarak hesaplayabilirsiniz. Ayrıca asitli içecekler, alkol ve aşırı şekerli içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

YULAF

Yapısında bulunan beta glukan sayesinde bağırsak hareketlerinin artmasına, dolaşımın ve sindirimin hızlanmasına, dolayısıyla vücuttan ödemin atılmasına yardım ediyor. Sütle pişirip, yoğurda katıp, evde hazırlayacağınız sağlıklı ve şekersiz kurabiye veya keklerle yulaf tüketebilirsiniz.

Stj.dyt.Eda Nur MALA

Yorumunuzu Bırakın