Ortoreksiya Nervoza ve Sosyal Medya

Ortoreksiya Nervoza ve Sosyal Medya

Ortoreksiya Nervoza ve Sosyal Medya Arasındaki Bağlantı Nedir ? Sağlıklı beslenme takıntısı olarak bilinen ortoreksiya nervoza, sosyal medya kullanımı ile artıyor mu? Yapılan araştırmalarda hangi sosyal medya platformu ortoreksiya nervoza ile yakından ilişkili bulundu? Günün çoğunu sosyal medyada geçiriyoruz. Peki sosyal medya paylaşımları ile aktivitelerimizi düşüncelerimizi şekillendiriyor muyuz?

Hatırlatma yapacak olursak; Ortoreksiya nervoza -yani sağlıklı beslenme takıntısı olarak bilinen yeme bozukluğu- olan bireyler, besinlerin sadece içeriği ile değil işlenmesi, depolanması, pişirilmesi  ve servisi gibi tüketilene kadar geçen her aşamanın sağlıklı olup olmadığını gün boyu endişe boyutunda düşünme eğilimindedir. Ortorektik bireylerde beden algısı takıntısı anoreksiya nervoza ve bulimia nervoza gibi ön planda değildir. Bireyler beden ölçüsünden  daha çok yediği  besinlerin içeriği ve  sterilizasyonu ile ilgilenir.  Ancak belirlenen tanı kriterleri halen bulunmamaktadır.

 

Peki sosyal medya bu sağlıklı beslenme takıntısı ortoreksiya nervozayı nasıl etkiliyor? Sosyal medyada geçirilen süre düşünülecek olursa, kişilerin zihinsel ferah düzeyini incelemek için sosyal medya kullanımına bakmak çok iyi bir tercihtir.  Günümüze kadar sosyal medya kullanımı birçok kez zihinsel ferah düzeyiyle ilişkilendirilmiştir. Özellikle gençler de yeme bozukluklarından anoreksiya nervoza, bulmia nervoza, depresyon ve ilişkili davranışlarla yakından ilişkilidir.

Ortoreksiya Nervoza

Sosyal medya platformlarında artan sağlıklı beslenme ile alakalı bloglar, internet siteleri, sayfalar ve çok daha fazlası… Gün boyu yapılan paylaşımlar, öğün önerileri, sağlıklı beslenme ile ilgili birçok hap bilgiyi önümüze seriyor. Tüm bunlar sağlıklı beslenme bilincini arttırıyor, evet.

Paketli ürünler yerine süt, yumurta, meyve, sebze gibi birçok sağlıklı besinlerin tüketilmesini sağlıyor. Ancak kişilerin ortorektik eğilimlere yönelmesine sebep oluyor bu da kişinin  sağlıklı beslenmeyi endişe haline getirerek sürekli düşünmesi ve günlerini buna göre şekillendirmesi diyebiliriz. Bireyler takip ettiği kişilerin sürekli sağlıklı beslendiğini görüyor ve bu öncelikle kendi yedikleri yiyecekleri daha çok incelemelerine ve yediği sağlıksız besinleri daha çok düşünmelerine sebep oluyor. Burada bu düşüncelerle kişilerin kendine psikolojik bir baskı yaptığını söyleyebiliriz.

 

Sosyal medya platformlarından Instagram, fotoğraf  tabanlı bir platformdur. Bu kişilerin tavsiyeleri izlemesine ve açıklama kısmı da bulunduğu içinde takip eden kişilerin yakın temasda hissedilmesine olanak sağlar. Tüm bunlar sağlıklı beslenme blogları için ideal bir ortam sunar. Instagramda yenilen yemeklerin paylaşımı da çok popülerdir. Hatta hashtag #food en popüler 25 hashtagden biridir. Yemek fotoğrafları paylaşımlarının ara öğünlerinin rahatlıkla paylaşılabildiği bu platform yapılan araştırmalarda ortoreksiya nervoza ile yakından ilişkili bulunmuştur.

Twitterı bu psikolojik etkiler açısından inceleyecek olursak bizi aynı sonuçlarla karşılamadığımızı görüyoruz. Twitter metin tabanlı bir sosyal medya platformu olduğu için daha çok açıklamalar yer alır. Ve etkileyicilik boyutu daha azdır. Bunun sonucu olarak da ortaya ortorektik belirtileri Instagram kadar tetiklemediği yine yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Tüm bu ortorektik belirtileri düşündüğümüzde ve sosyal medya platformlarına baktığımızda ilişki bulunmasının gayet normal olabileceğini görebiliriz.

Peki bu durumda ne yapmalıyız? Yine aynı şekilde sosyal medya platformlarından siteleri, blogları takip etmeye devam mı etmeliyiz?

Tabii ki sağlıklı beslenme ile ilgili internet sitelerini, blogları ve bir çoğunu takip etmeye devam edebiliriz. Sağlıklı beslenme üzerine öğrenebileceğimiz her doğru bilgiyi öğrenip, bilinçlenelim. Ancak hiçbir zaman bunu takıntı haline getirmeyelim. Bu tarz platformlarda eğitimsiz kişilerinde önerilerde bulunabileceğini, ve yanlış yönlendirmelerde bulunabileceğini unutmayalım. En doğru sağlıklı beslenme tavsiyelerinin beslenme uzmanından alınacağını hatırlayalım. J

 

Unutmayalım!

Sağlık; fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik halidir.

~ WHO

Tam anlamıyla sağlıktan bahsetmek istiyorsak, zihinsel ferah düzeyimiz için mutlu, rahat ve pozitif olmalıyız. JJJ

STJ. DYT. MÜNÜRE KARAKOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir