Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Probiyotik ve Prebiyotikler Ne İşe Yarar

Probiyotik ve Prebiyotikler Ne İşe Yarar

Probiyotik ve Prebiyotikler Ne İşe Yarar

Probiyotik ve Prebiyotikler Nedir ? Güncel aynı zamanda çoğu kişinin de merak ettiği probiyotik ve prebiyotikleri gelin biraz yakından inceleyelim. Probiyotik ve prebiyotik nedir ve ne işe yarar?

Hangi besinlerde vardır Probiyotikler  intestinal mukozal dengeyi düzenleyen canlı mikroorganizmalar, prebiyotikler ise kolon bakterilerinin sayı ve aktivitelerini ve probiyotiklerin etkisini arttıran, sindirilemeyen karbonhidratlardır  .

Bu demek oluyor ki bu mikroorganizmaların asıl etki gösterdiği yer bağırsaklarımız yani sizin diyetiniz bağırsak florasını yakından etkilemektedir. Bağırsaklarımız son zamanlarda ikinci beyin olarak da adlandırılmaktadır yani bağırsaklarımız aslında bizi etkileyen en önemli organlardan biridir. Probiyotikler patojen ve toksik etki göstermezler. Bağırsaktaki probiyotikler ve prebiyotikler ayrılmaz ikililerdir.

Bir probiyotiğin en önemli özelliğinden biri de mide asitliğine dayanabilmesi ve gastrointestinal sistemde canlılığını sürdürebilmesidir. Eğer mide asitliğine dayanamazsa etki yeri olan bağırsağa geçemeyecek ve aktivitesini sürdüremeyecektir. Probiyotik olarak kullanılan bazı mikroorganizmalar Lactobascillus acidophilus, GG, Rhamnosum,,Streptococcus thermophilus ve cerevisia,inigeroryze gibi mayalardır.

Probiyotik ve Prebiyotikler
Probiyotik ve Prebiyotikler

Peki, biz bunları hangi besinlerle alabiliriz. En bilinen probiyotik yoğurt. Peki tek kaynak yoğurt mu?  Elbette değil. Evet yanlış okumadınız tek kaynak yoğurt değil aynı zamanda turşu, peynir, ekmek, bira, şarap, kımız ve kefir de birer probiyotiktir. Prebiyotiklerin kaynakları ise inulin ,oligosakkaritler, oligofruktoz ve galaktooligosakkaritler (kurubaklagiller)dir. Yani diyetle aldığınız buğday, soğan, muz, sarımsak kaynaklardan sayılabilir. ( Ayrıca Bakınız : Yoğurt ve İştah Kontrolü )

Probiyotiklerin aktivitelerinin artması için bu besinlerden tüketmeliyiz. Bir porsiyon pırasa yemeği, bir küçük boy soğan günlük prebiyotik ihtiyacınızı karşılayabilir. Peki biz en çok ne zaman probiyotiklerin kapısını çalıyoruz.

Özellikle çocuklarda akut ishal vakalarında vazgeçilmezimiz probiyotiklerdir. Şu an deneysel olarak tam olarak kesin olmasa da laktik asit bakterileri tümör hücrelerinin büyümesini de azalttığı düşünülmektedir. Helicobacter pylpori enfeksiyonunda da önemli bir konuma sahiptir. Irratabl barsak sendromunu önlemede ve turist diyaresinden korunmada etkisi olduğu düşünülmektedir.

Probiyotikler antibiyotiklere bağlı gastrointestinal yan etkileri azaltmaktadır. Probiyotiklerin önemi burada anlaşılmaktadır. Sağlıklı bir bağırsak ve dolayısıyla sağlıklı bir vücut için probiyotik ve prebiyotikler önem arz eder. Probiyotikleri satin alirken nelere dikkat etmeliyiz? Probiyotikler canlı mikroorganizmalar olduğu için son kullanma tarihi çok önemlidir. 3 ila 6 hafta arasında canlılığını korur bu yüzden rafta kalma süreleri göz önüne alınmalıdır.

Mide ve safra asidine karşı dayanıklı olmalı ve bağırsağa inmelidir. Gereğinden fazla kullanılan her şey zarar verir tıpkı probiyotikler gibi. Hekiminizin önerdiği dozda kullanmaya özen gösterin.Her hastalıkta kullanilan probiyotik farklidir bu yuzden hastaliginiza uygun probiyotigi tuketmeye ozen gosterin.

 Uzun süreli diyarede; Lactobacillus Rhamnosus GG, Lactobacillus acidophilus ve Lactobacillus bulgaricus,

  • Yolculuk veya antibiyotik kullanımı sonucu oluşan akut diyare; Saccharomyces Boulardi, Lactobacillus Rhamnosus GG,
  • Kabızlıkta; probiyotiklerle prebiyotiklerin birlikte alınması daha etkili olabilmektedir. Bifidobacterium longum, İnülin, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis
  • Ülseratif kolitte; Bf. breve, Bf. bifidum ve Lb. acidophilus,
  • Mantarda; Saccharomyces boulardi ,• Vajinal flora için; Lactobacillus acidophilus ,
  • Gaz ve şişkinlikte bu şikâyetin esas sebebine inerek probiyotik seçmek veya kombinasyon kullanmak daha doğru olmakla birlikte L. plantarum, Bifidobakteri, S. celevisia türleri etkilidir.

Sonuç olarak probiyotikler bağırsak florasını korur ve dolayısıyla bizleri korur. Akut ishallerin tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Beslenmenizde size uygun probiyotiklere yer vermeye çalışabilirsiniz. En iyi kaynak besinlerle aldığınız probiyotiklerdir. Çoğu insanda eksikliği yoktur ancak supplement şeklinde kullanılacaksa bir hekime başvurmanızı öneririm.

Öğr.Dyt.Nuray İPEKCİ

Probiyotik ve Prebiyotikler

Yorumunuzu Bırakın