Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Propolisin Faydaları Nelerdir ?

Propolisin Faydaları Nelerdir ?

 • 7 August 2019
 • 0 Beğeni
 • 33 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Propolisin Faydaları Nelerdir ?

Propolisin Faydaları Nelerdir ?  Propolis Nedir ? PROPOLİS NEDEN MÜKEMMEL DOĞAL ÜRÜN ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR? PROPOLİS NEDEN DOĞAL ANTİBİYOTİK OLARAK ANILIR?

Son yıllarda dengeli ve sağlıklı beslenme bilincinin artmasıyla doğal ürünlere talep bir hayli artmıştır. En az bal kadar öneminin olduğu anlaşılan propolis de büyük ilgi görmeye başlamıştır. Peki, propolis nedir? Hadi hep birlikte inceleyelim.

Propolisin Faydaları

Propolis,  işçi arıların ağaç kabuklarından, bitkilerin filiz, dal ve tomurcuklarından arka bacaklarındaki polen sepetçiklerinde topladığı reçinemsi maddeleri ve bitki salgılarını, başlarında bulunan salgı bezlerinden salgılanan enzimlerle biyokimyasal değişikliğe uğratıp bir miktar bal mumu karıştırarak oluşturdukları reçinemsi doğal bir arı ürünüdür.

Doğal bir antibiyotik olarak kullanılan propolisin mikroorganizmalara karşı olan antimikrobiyal etkisi temel karakteri olup, ilaç özellikleri nedeniyle çok eski yıllardan beri geleneksel tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Propolisin Faydaları Nelerdir ?

Propolis, insan sağlığı için alınması gereken 22 bileşeni içermesi açısından mükemmel doğal ürün özelliği ile önem kazanmıştır.

Propolisin rengi, kokusu ve tıbbi karakteri; bitkiye, bölgeye, mevsime ve koloniye bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenlerden dolayı propolisin standartlaşması henüz tam olarak gerçekleştirilememiştir.

Propolisin İnsanlar İçin Önemi

Propolis; antibakteriyel, antifungal, antiviral, antiinflammatuar, antiülser, lokal aneztezik, karaciğer koruyucu, antitümör, immünostimülatör özellikler gibi çok sayıda biyolojik aktiviteye sahiptir. Bu nedenlerden dolayı apiterapide (propolisin değişik oran ve bileşimlerle hazırlanarak hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılmasına tıp dilinde “Apiterapi” adı verilmektedir.) ve halk arasında popüler bir doğal besin olarak kullanılmaktadır.

Propolisin Faydaları 1.1

Son yıllarda propolis bir sağlık içeceği olarak da önem kazanmıştır. Ayrıca yiyeceklerde geniş çapta kullanılmakta ve insan sağlığını geliştirdiği, kalp rahatsızlıklarını giderdiği düşünülmektedir.

 • -Antibakteriyel: Bakterilerin birçoğuna karşı öldürücü ya da gelişmelerini engelleyici bileşikler içermesi nedeniyle bazı bakteriyel hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır.
 • -Antifungal: Bazı fungal hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • – Antitümör: Kanserli dokuda yüksek bir hücresel zehir etkisi göstererek hücre büyümesinin durmasına ve ölmesine neden olabilmektedir.

Propolisin Faydaları 1.2

 • – Antiromatik : Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • -Anestezik:  İçerisindeki esansiyel yağ asitleri nedeniyle lokal anestezide kullanılmaktadır.
 • – Antiviral: Propolisin Adenovirüsler ve Influenza virüslere karşı etkili olduğu saptanmıştır. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalarda AIDS’in nedeni HIV virüsüne karşı da etkileri gözlenmiştir.
 •  -Antiinflamatuar:  Bağışıklık sistemini düzenlenmesinde hastalıklara karşı vücut direncini arttırmakta kullanılır.
 • -Antioksidan: Propoliste bulunan bazı bileşenler, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlardan daha etkili olabilir. Bir hipoteze göre propolisin bazı bileşenleri, dolaşımdaki kan tarafından emilerek, C vitamini gibi davranmaktadır.

Propolisin Faydaları 1.3

 • -Antimikrobiyal: Deri enfeksiyonlarının, yara ve yanıkların tedavisinde kullanılan antimikrobiyal özellikteki propolisin cilt tarafından hızla emildiği ve kaliteli iyileşmenin görüldüğü ortaya konulmuştur.
 • -Hastalık sonrası halsizliğin ve yorgunluğun giderilmesinde kullanılır.
 • – Doku ve hücrelerin formasyonunu düzenlemede kullanılır.
 • – Vücudun genel çalışma sistemi ve iç salgı bezlerinin çalışmalarının düzenlenmesinde kullanılır.

Klinik çalışmalar propolisin solunum sistemi enfeksiyonları (bronşit, KOAH, influenza), deri hastalıkları (herpes, deri mantarları, alerji, yanık, deri ülseri, apse), diş ve diş eti rahatsızlıkları (diş eti çekilmesi, ağız yaraları), kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları, sindirim sistemi hastalıkları (parazit, kolit, mide ülseri, reflü), kadın hastalıkları (vajinal ve servikal rahatsızlıklar) ve üriner sistem hastalıkları (idrar yolu iltihabı) üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.

Propolis Kullanılarak Yapılan Bazı Deneyler

 

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler polen ve propolisle birlikte yapılan beslenmenin, kilo almada ve demirin kullanılmasında olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Ayrıca polen ve propolis güçlendirici olarak da çok uygundur. Yapılan bir çalışmada ise ızgaralık piliçlerin yemlerine belli bir miktar propolis eklenmesi durumunda piliçlerin kilo artışının % 20 oranında artış gösterdiği belirtilmiştir.

Yapılan deneylerde propolisin diş minesinin mikrosertliğini arttırdığı gözlenmiştir.

Sıçanlarda yürütülen bir deneyde, yeni doğan bebeklerde görülen önemli doğumsal problemlerden“beynin bir süre kansız kalmasını” önlemek amacıyla propolis kullanılmıştır. Propolisin hem nöron ölümünü hem de hipoksinin yol açtığı enflamasyonu önlediği saptanmıştır.

Propolisin Faydaları 1.4

Çeşitli deri hastalıkları bulunan 50 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada propolis uygulanan yara ve yanık hastalarının 11 günde, enfeksiyon yaraları bulunan hastaların 17.5 günde tamamen iyileştikleri, propolis uygulanmayan kontrol grubundaki hastaların tedavisinin ise 33 günde tamamlandığı bildirilmiştir.

Propolisin Yan Etkileri


Propolisin işlem görmeden kovandan alındığı gibi gelişigüzel kullanılması ya da bilimsel olmayan ortamlarda işlem görmüş gibi pazarlanması, canlı organizmada fayda yerine sakınca oluşturabilmektedir. Ancak propolisin bugüne kadar göstermiş olduğu, alerjik reaksiyonlar ve deri döküntüleri haricinde bir bulguya rastlanılmamıştır. Fakat arıların yeterli reçine bulamadıkları dönemde asfalt (zift) ve boya gibi materyallerden özüt topladığı düşünülürse risk her zaman vardır ve çalışmalar kontrollü bir şekilde yapılamalıdır. Bu durumda kullanılmamalı, kullanılmadan önce de mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Propolisin Sağlığa Yararları – Propolisin Kullanım Alanları

Propolisin Faydaları 1.5


Propolisin çeşitli yararlı etkilere sahip olmasından dolayı kullanım alanı oldukça geniş olup propolis, tıpta, kozmetik sanayinde ve gıda sektöründe kullanılmaktadır. Bu nedenle de propolisin tablet, damla, pastil, deri kremi, şampuan, ruj, diş macunu ve ağız spreyleri gibi ticari ürünleri hazırlanmıştır.

Beslenmemize nasıl dâhil edebiliriz?

 • Damla ürününden yetişkinler için günde 20 damla, çocuklar için günde 10 damla tüketebilirsiniz.
 • Suda çözünür propolisi su, süt, meyve suyu, çay, kahve vb. içeceklerinize damlatarak tüketebilirsiniz.
 • Suda çözünmeyen propolisi bal, yoğurt, ekmek, pekmez vb. gıdalara damlatarak tüketebilirsiniz.
 • Propolisli ballı karışım ürünleri de günde 1 tatlı kaşığı doğrudan veya ılık süt, yoğurt gibi gıdalara karıştırılarak tüketilebilir.

Propolisin Faydaları 1.6

Tüketici gerçek propolisi ayırt edebilir mi?

Gerçek propolisi analiz yapmadan ayırt etmek mümkün değildir. Özellikle Çin’den gelen ürünlerde katkı maddelerinde kalıntı sorunları olması nedeniyle saf değildirler. Çoğu Çin propolislerinde ağaçların yaprak, sap ve tomurcuklarının toz haline getirilerek katılmış olduğu bilinmektedir. Ayrıca, maltodekstrin, silikon dioksit, çeşitli boyar maddeler gibi dolgu ve katkı maddeleri ile propolisi çoğaltabilmektedirler.

Bunlar alerjik etki yapabiliyor. Maalesef ürün etiketleri doğru değil ve gerçek içeriği açıklanmıyor. Bu anlamda tüketiciler aldatılıyor. Bu tarz ithal ürünler sağlığa zarar veriyor . Propolis adı altında satılan pek çok üründe propolis namına bir şey yok. Arı ürünlerinde üretimin mutlaka sahada kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer ürüne herhangi bir bulaşma olduysa onu ayrıştırmanız mümkün değil.

Sonuç olarak propolis oldukça hassas bir konudur. Tüketicilerin bu konuda bilinçli olması gerekmektedir.

ÖĞR. DYT. YASEMİN AKSOY

Yorumunuzu Bırakın