Reflü Hastaları Ne Yemeli

0/50 Puanlama

Reflü Hastaları Ne Yemeli

Reflü Hastaları Ne Yemeli ? Sizlere Bu Yazımızda Reflüden Bahsettik ;

Reflü Nedir ?

Diğer bir adıyla “gastroözofajiyel reflü” yemek borusunun mideyle birleşen alt ucunda bulunan sfinkterin ( kapakçık) tam fonksiyon görememesi sonucu oluşur. Alınan yiyeceklerin ve mide suyunun yemekten birkaç saat sonra tekrar ağıza gelmesi olayıdır. Bu durum sonucunda midede yanma, kusma, geğirme, karın ve  göğüs ağrısı şikayetleri görülür. Tedavisine dikkat edilmediğinde ülser, kanama ve yemek borusu iltihabı gibi hastalıklara sebebiyet verebilir. Yaşam tarzı değişikliği, ilaç ve ileri durumlarda cerrahi işlemler ile tedavi edilebilir.

REFLÜ TEDAVİSİ İÇİN YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ

Semptomları en aza indirmek ve tedavi sağlamak adına başvurulması gereken ilk ve en önemli yöntem yaşam tarzı değişikliği sağlamaktır. Beslenme durumunu değiştirmeden ilaç ve özellikle cerrahi tedavi yöntemleri önerilmemektedir.

Öncelikle, şişmanlık reflüyü tetikler. Düzgün ve bilinçli bir beslenme programı uygulanarak hasta muhakkak zayıflatılmalıdır.

Reflü Hastaları Ne Yemeli ?

Hastalar yemek yedikten sonra 3-4 saat beklemelidir, direkt yatar pozisyona geçmek yemeklerin ağıza gelmesini ve kusmayı tetikler. Ayrıca genellikle yatacakları yerin baş kısmının 20-25 cm yükseltilmesi önerilir.

Öğünler az ve sık bir şekilde düzenlenmelidir. Öğünlerde ağır ve fazla yenmemeli, denge kurulmalıdır.

Yemek esnasında sıvı alımı en aza indirgenmeli, sıvılar öğün aralarında tüketilmelidir.

Yemeğin hemen ardından egzersiz ve eğilerek iş yapılmamalıdır.

Reflü Hastaları Ne Yemeli

 

Bel kısmı çok sıkı/dar olan kemer, korse gibi aksesuar veya giysilerden kaçınılmalı, daha bol ve mideye basınç uygulamayan kıyafetler tercih edilmelidir.

Stres, yorgunluk ve uykusuzluk gibi psikolojik durumlardan olabildiğince uzak durulmalıdır.

  • Geceleri olabildiğince hiçbir şey tüketilmemelidir. Yatmadan en az 4 saat önce yemek yeme kesilmeli. Özellikle gece uyku arasında yapılan atıştırmalıklar mutlaka kesilmelidir.
  • Mide yanması durumunda bir şeyler tüketerek bastırılmaya çalışılmamalıdır. Rahatlatacağını düşündüğünüz besinler, yeniden sindirimin başlaması ile daha büyük rahatsızlıklar oluşturabilir.

Sigara tükürük bezi salgısını azaltır ve sindirimi zorlaştırır. Bu sebeple sigara içimi durdurulmalıdır.

Etraftan duyulan bilgiler ile hareket edilmemeli, muhakkak bir sağlık personeline danışılmalıdır.

Reflü Hastaları Ne Yemeli ?

Reflü Hastaları için Beslenme Önerileri

Basıncı dengeleyebilmek ve semptomları azaltmak için protein alımı (yumurta, süt ve süt ürünleri, et, peynir tüketimi) arttırılmalıdır. Ayrıca Bakınız : Yüksek Protein İçeren GıdalarA

*DİPNOT! Besinleri tüketirken muhakkak vücudunuzda oluşturacağı etkilerine dikkat edilmelidir. Metabolizmaların besinlere verdiği tepkiler farklı olduğundan her besin herkese iyi gelmeyebilir. Olumsuz yönde herhangi bir etki fark edildiğinde tüketimi kesilmelidir.

 Yağ, yağlı besinler ve kızartmaların tüketimi ciddi oranda azaltılmalıdır.

Kafein alımına dikkat edilmeli ve kısıtlanmalıdır. Koyu çay, sert kahveler azaltılmalı, kafeinsiz dahi olsa kahve çok az tüketilmelidir.

Gaz yapıcı yiyeceklerin tüketimi azaltılmalı. Çiğ meyve ve sebzeler özellikle salatalık, brokoli, brüksel lahanası, limon ; portakal, greyfurt, çilek, yaban mersini gibi besinlere dikkat edilmelidir, tüketildikten sonra oluşan herhangi bir rahatsızlık fark edilirse tüketim durdurulmalıdır.

  • Süt ve süt ürünleri tüketiminden sonra şişkinlik oluşturuyorsa mutlaka laktozsuz olanları tercih edilmelidir.
  • Sakız çiğneme esnasında yutulan hava miktarı arttığı için midede rahatsızlığa sebep olup, reflüyü tetikler. Bu sebeple sakız çiğnemekten de olabildiğince kaçınılması gerekiyor.

Reflü Hastaları Ne Yemeli ?

Baharatlı ve acı yiyecekler kısıtlanmalı. Midede sindirimi zorlaştıracak hiçbir besin tüketilmemelidir.

Çikolata ve domates de mide asidini arttığından, oldukça az tüketilmesi önerilmektedir.

  • Yemekler çok sıcak veya çok soğuk şekilde tüketilmemelidir, asitli içeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Alkolün mutlaka çok çok aza indirgenmesi hatta hiç tüketilmemesi gerekmektedir. Reflüyü ciddi derecede arttığı kanıtlanmıştır.
  • Lifli yiyecekler sindirimi kolaylaştırdığından tüketilmesi gerekmektedir. Yulaf hem tokluk hissi vermesi hem de reflü semptomlarını azaltması yönünden tüketilmesi önerilen besinlerdendir.

Şeftali lif içeriğinin yüksek olmasından dolayı ; muz ise asit düzeyinin düşük olmasından dolayı tüketilmesi önerilen meyvelerdendir.

Balık, yağ ve asit dengesinden dolayı az yağ ile pişirildiğinde reflü ağrılarını engeller. Bu sebeple öğle veya akşam öğününde güzel bir ana yemek alternatifidir.

Patates haşlama halinde tüketildiğinde reflüye karşı olumsuz hiçbir etkisine rastlanmamıştır. Fakat kızarmış patates asla tüketilmemelidir.

Kontrollü bir şekilde yapılan yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri ile reflü semptomlarını en aza indirmek ve hatta tedaviyi sağlamak mümkündür. Cerrahi tedavilerden önce mutlaka bu şekilde olan alternatifler denenmelidir.

ÖĞRENCİ DİYETİSYEN GÜL ŞEVVAL BAYRAKTAR

 

 

Makaleyi Nasıl Buldun ?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry