Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Resveratrol Nedir

Resveratrol Nedir

 • 28 November 2019
 • 0 Beğeni
 • 61 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Resveratrol Nedir

Resveratrol Nedir ? Resveratrol, tıp ve eczacılık alanında son yıllarda giderek önem kazanmış olan ikincil bir bitki ürünüdür. İlk kez 1940 yılında beyaz çöpleme (white hellebore-Veratrum grandiflorum O. Loes) otunun köklerindeki bir yapı olarak tanımlanmıştır, daha sonra da Japonya’ da Kojo-kon olarak adlandırılan Polygonum cuspidatum köklerinde tanımlanmıştır.

Resveratrol Hangi Besinlerde Bulunur ?

Resveratrol; üzüm, erik, dut, kiraz, limon, fındık, yer fıstığı gibi bir çok meyve türünde ve çerezlerin yanı sıra okaliptüs, ladin, akasya, zambak, yaban mersini ve benzeri bitkilerde de yüksek oranda bulunur.Resveratrol Nedir

Resveratrol’un Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

 • Resveratrol’ün güçlü antioksidan özelliği E vitamininden 50 kat, C vitamininden ise 30 kat daha fazladır.
 • Anti-aging etki göstermektedir; yaşlanmayı yavaşlatıcı hatta yaşam süresini uzatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.
 • Kanserin oluşup, gelişmesini ve ilerlemesini baskılar.
 • Vücut ağırlığının düzenlenmesine yardımcı rol oynar.
 • İltihaplanmayı engellemeye yardımcı olur.
 • Kan yağlarını düşürücü etkisi saptanmıştır. Damar sertliğini önleyici etkisi vardır.
 • Kolesterol düşürücü özelliği vardır. HDL (iyi kollesterolü) arttırarak kanı inceltir.
 • Fransa’da koroner kalp hastalıklarından ölüm oranının düşük olmasını belirli oranda şarap tüketimine (Fransız Paradoksu) dayandırmışlardır.
 • Trombositlerin kılcal damarlarda birikmesini engelleyerek koroner kalp hastalıkları riskini azalttığı belirtilmiştir.
 • İnflamasyon (kızarıklık) karşıtı etkisi ile doku hasarı ve hücresel artışı baskılar.
 • Cilt yapısını korur.
 • Anti alerjiktir.
 • Bunların yanı sıra; son yıllarda resveratrolün Alzheimer hastalığı üzerine etkisini saptamaya yönelik araştırmalar da yapılmaktadır.Resveratrol Nedir

Şaraplardaki Resveratrol İçeriği

Fermantasyon süresi ne kadar uzun olursa resveratrol konsantrasyonu o kadar yüksek olur.Resveratrol Nedir

Beyaz şarapta resveratrol içerir. Ancak beyaz şarap hazırlanırken üzümün yalnızca suyu fermantasyona alınır (kabuk ve çekirdek alınmaz). Ayrıca fermantasyon süresi beyaz şarap için çok daha kısadır. Bu nedenlerden dolayı beyaz şarapta resveratrol düzeyi ileri derecede düşük olur.

Antikanser Ve Antiinflamatuar Tedavide RESVERATROL

Resveratrol, ağırlıklı olarak üzüm, yer fıstığı, çilek  ve zerdeçal ürünlerinde bulunan stilben tipi aromatik bir fitoaleksindir. Bu bileşiğin antikanser aktivitesi, esas olarak, apoptozun çeşitli yollar yoluyla indüklenmesinin yanı sıra, gen ekspresyonlarının değiştirilmesine bağlı olmakta ve bunların hepsi, tümör oluşumunda ve ilerlemesinde bir azalmaya yol açmaktadır.

Resveratrol, iltihaplanma aracıları üreten enzimlerin ve yolların modülasyonu ve aynı zamanda aktive edilmiş bağışıklık hücrelerinde programlanmış hücre ölümünün indüklenmesi yoluyla anti-inflamatuar aktivite gösterir. Resveratrolün yüksek konsantrasyonlarda tüketildiğinde bile hiçbir yan etki göstermediği gösterilmiştir. Dolayısıyla resveratrol, kanser ve inflamatuar hastalıklar için yardımcı veya alternatif bir tedavi olarak kullanılmak için iyi bir potansiyele sahiptir.

Resveratrol – Alzheimer hastalığını tedavi etmek için bir nimet!

Kırmızı şarap polifenolü olan Resveratrol’ün, kalp-damar hastalıklarına ve kanserlere karşı koruma sağlamasının yanı sıra çeşitli organizmalarda antiaging ( Antiaging Nedir ? )etkilerini teşvik ettiği bilinmektedir. İnme, iskemi ve Huntington hastalığı gibi zayıflatıcı nörolojik bozuklukların patomekanizmalarını da düzenler. Alzheimer hastalığında resveratrolün rolü hala açık değildir, ancak kırmızı şarap biyoaktif bileşikler üzerine yapılan bazı çalışmalar, resveratrolün Alzheimer hastalığı patolojisinin çoklu mekanizmalarını düzenlediğini düşündürmektedir. Gelişmekte olan literatür, yaşlanma ve Alzheimer hastalığı mekanizmalarının karmaşık bir şekilde bağlantılı olduğunu ve bu mekanizmaların hem kalori kısıtlama rejimleri hem de kalori kısıtlama taklitleriyle düzenlenebileceğini göstermektedir.

Resveratrolün Anti-Diyabetik Etkileri

Diabetes mellitus, tüm dünyada insanların yaklaşık% 5’ini etkileyen kompleks bir metabolik hastalıktır. Resveratrolün diyabetlilerde β hücrelerinin korunmasına katkıda bulunabilecek etkilere neden olduğu gösterilmiştir. Pankreatik adacıklar üzerindeki deneylerde, resveratrolün insülin salgısını azaltma kabiliyeti gösterildi; Bu etki, resveratrolün kan insülin seviyelerini azalttığı hiperinsülinemili hayvanlarda doğrulanmıştır. İnsülin direnci olan hayvanların çalışmaları, resveratrolün insülin etkisini de arttırabileceğini göstermektedir. Bu veriler resveratrolün diyabetin önlenmesinde ve tedavi edilmesinde yararlı olabileceğini göstermektedir.Resveratrol Nedir

Resveratrolün Otoimmün Hastalıklardaki Rolü

Otoimmün hastalıklar, dünya çapında ölüm ve sakatlık nedenlerinde lider olarak devam etmektedir. Resveratrol, kırmızı üzüm ve kırmızı şarap dahil olmak üzere çeşitli yiyecek ve içeceklerden elde edilen bir polifenoldur. Resveratrolün antiinflamatuar, antioksidan ve antiaging özellikleri bildirilmiştir ve bazı hayvan ve insan çalışmalarında bu bileşik romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus, sedef hastalığı, inflamatuar barsak hastalığı ve tip1 diyabet gibi otoimmün hastalıkların ilerlemesini azaltmış ve iyileştirmiştir.Resveratrol Nedir

Resveratrol Ve İskemik Kalp Hastalığı

İskemik kalp hastalığı, dünya çapında kardiyak disfonksiyonun ve bunun ardından morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenidir. İskemik kalp hastalığı ile ilişkili klinik komplikasyonların tedavisi için mevcut tedavi rejimini tamamlamak ya da geliştirmek için yeni tedaviler gerekmektedir. Bu bağlamda, doğal kaynaklardan türetilen bileşikler son zamanlarda kardiyoprotektif özellikleri ile dikkat çekmiştir. Özellikle, tıbbi özellikler sergileyen gıda türevli bileşiklerin potansiyeli ümit verici görünmektedir, bir örnek de bitki polifenol resveratrolüdür. Son yirmi yılda, birçok preklinik ve birkaç pilot klinik çalışma, resveratrolün kardiyovasküler hastalığa karşı korunmada yararlı olduğunu saptamıştır.

 

 

 

Yorumunuzu Bırakın