Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Sağlıklı Cilt için Beslenme İpuçları

Sağlıklı Cilt için Beslenme İpuçları

  • 7 August 2019
  • 0 Beğeni
  • 26 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Sağlıklı Cilt için Beslenme İpuçları

Sağlıklı Cilt için Beslenme İpuçları Sizler için Derlendi ; Cildimiz (deri) vücudumuzun dışını ve içini saran, çevre ile aramızdaki bariyeri oluşturan esnek ve dirençli dokudur. Vücudumuzu kaplayarak esnek ve sağlam yapısıyla fiziksel travmalara karşı korur. Cildimizin terleme yoluyla detoksifikasyonu sağlaması, görevlerinden biridir. Önemli organ olan cildimizin sağlığını korumak için beslenmemize de dikkat etmemiz gerekir.

Sağlıklı Cilt için Beslenme Önerileri

Cildin doğal yapısını; yetersiz ve dengesiz beslenme, zehirli bazı maddeler, ultraviole ışınları gibi etkenler bozar.

  • Sağlıklı beslenmenin cilt sağlığı üzerindeki etkilerinden bahsedelim:

   Cildimiz yağ ile doğrudan ilişkilidir. Yaygın deri hastalıklarından biri olan egzama da doymamış yağ asit düzeyi düşüktür. Bu nedenle bireylerin diyetinde özellikle doymamış yağ içeren besin ve/veya besin grubu önerilir.  Balık yağı, keten tohumu, soya yağı, fındık ve kanola yağı, ayçiçek yağı, soya yağı, zeytinyağı gibi doymamış yağ içeren besinlerdir.

Sağlıklı Cilt için Beslenme Önerileri : A Vitamini yetersizliği

sonucunda ciltte kuruluk ve çatlak, siyah nokta ve ter bezlerinde dejenerasyon görülebilir. Bu durumda diyetisyeninizin önerdiği besinler ve önerdiği porsiyon da A vitamininden zengin besinler tüketebilirsiniz. Ancak önerilenden fazla tüketilen A vitamininin vücutta toksik etkiler yapabileceğini unutmayınız.

Süt, tereyağı, balık yağı, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, sarı ve turuncu meyveler (şeftali, kayısı vb.) A vitamini içeren besinlerdir.

Sağlıklı Cilt için Beslenme Önerileri : D Vitamini

En iyi kaynağı güneş ışınlarıdır ve cildimize yeterli güneş ışığı temas ettiği zaman cilde ait bağışıklık sistemini arttırmaktadır.

Sağlıklı Cilt için Beslenme Önerileri : K Vitamini

vücudumuz için önemli vitaminlerden birisidir. Vücudumuzdaki görevi karaciğerde kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddenin sentezini sağlar. Yapılan çalışmalarda K vitamininin gözaltı leke ve siyah halkaları da azalttığı saptanmıştır. Yeşil yapraklı sebzeler(ıspanak vb.), kurubaklagiller ve balık K vitamini içeren besinlerdir.

E Vitamini

Antioksidan özelliğinden dolayı epitel dokuyu korur. Ciltte oluşan ve ileri yaşlarda görülen yağ oksidasyonu sonucu oluşan lekelere karşı korur. Bitkisel yağlar (zeytinyağı, ayçiçek yağı, soya yağı vb.), tahıl taneleri, yağlı tohumlar (yer fıstığı, ceviz, fındık, fıstık, kaju, badem vb.), yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller E vitamini içeren besinlerdir.

Sağlıklı Cilt için Beslenme Önerileri : C vitamini

Suda çözünen bir vitamindir ve kılcal damar çeperlerinin dayanıklılığını arttırmasından dolayı çarpma, kanama ve ileri gelen yaraların oluşmasını önler Aynı zamanda cilt yüzeyinin düzgünlüğünü sağlayarak varislerin oluşmasını engeller.

Cilt renginin normal ve doğal olmasında yardımcıdır.

Önerilen miktardan fazla alınan C vitamini idrarla atılır atılamayan fazla vitamin; böbreklerde taş oluşumuna, ishale, alerjik deri belirtilerine neden olabilir. C vitamini; turunçgiller (limon, portakal, mandalina), domates, ıspanak, yeşil biber, asma yaprağı gibi besinlerde bulunur.

Dyt. Çağla YÜCEL

Yorumunuzu Bırakın