Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogEditörün Seçtikleriİpuçları

Sağlıklı Kilo Verme

4 Mins read

Sağlıklı Kilo Verme

Sağlıklı Kilo Verme hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istedik ; İdeal kiloda olmak hem beden sağlığı hem de psikolojik durum için önemlidir.

Vücudumuzdaki yağ oranı obezite durumunu etkiler. Obezite; kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hiperlipidemi, uyku apnesi, insülin direnci, ruhsal sorunlar, hipertansiyon ve osteoartrit gibi hastalıkların görülme riskini artırarak insan yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Bilinmesi Gerenler:

Kilo Vermek İstiyorum : Metabolizma Hızı!

Metabolizmanın hızlı çalışması sağlıklı kilo verme sürecini etkileyen etkenlerden biridir. Metabolizmanın hızlı çalışması kilo vermeyi kolaylaştırır. Gerekli besin ihtiyaçlarının sağlanmasının yanında, su tüketimi ve fiziksel aktivite de metabolizma hızının artmasına yardımcı olur. Bu nedenle aşırı besin kısıtlaması yapılmamalıdır. Kilo vermenin en doğru yolu sağlıklı ve dengeli beslenmektir.

Kilo Vermek İstiyorum : Bilinçsiz Uygulanan Şok Diyetler!

Günümüzde popüler olan düşük kalorili şok diyetler ve detoks uygulamalarından uzak durulmalıdır. Bu uygulamalar her bireyde sağlıklı sonuçlar doğurmaz.

Çok düşük kalorili beslenme, başlangıçta hızlı kilo verdirebilir. Fakat metabolizmanın çalışmasını yavaşlatır.

Bu durum kilo vermeyi engelleyebilir. Aslında bu bir kısır döngüdür. Besin kısıtlaması yapan kişilerde yoksunluk hissi oluşmaktadır.

Kısa sürede başarı elde edilse de bu beslenme tarzı kişiye uymadığından kişi eski alışkanlıklarına geri döner ve tekrar kilo problemleri ile karşılaşır. Önemli olan sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı hale getirmektir.

Kilo Vermek İstiyorum

Kilo Vermek İstiyorum : Sindirim Sistemi

Sindirim sisteminin düzenli çalışması çok önemlidir. Kabızlık, ishal ve gaz oluşumu gibi şikayetler kilo verme sürecini zorlaştırır ve motivasyon düşüklüğüne sebep olabilir. Bu durumu önlemek için posa kaynakları yeterli miktarda alınmalıdır. Sindirim sistemi için sağlıklı yağ tüketimi çok önemlidir. Beslenme programından yağ ve tahıl grupları tamamen çıkartılmamalıdır.

Ara öğün yapmak önemli!

Kan şekerinde dalgalanmalar oluşmaması için 3 saatten fazla aç kalınmamalı. Kan şekerinin hızlı düşmesi veya yükselmesi çabuk açlık hissine ve fazla besin tüketimine neden olur.

Ara öğünler metabolizma hızını artırmak, tatlı krizlerine karşı önlem almak ve daha kolay kilo vermek için yardımcıdır.

Ayrıca Bakınız : 1 Ayda 10 Kilo Verme

Kilo Vermek İstiyorum : Gece atıştırmalıklarına dikkat!

Geç saatte tüketilen besinleri vücudumuz daha zor yakar ve tükettiklerimizin yağa dönüşme ihtimali yükselir. Bu nedenle gece atıştırmalarına dikkat etmeliyiz. Enerjisi düşük, bol lif içeren salatalık, domates gibi besinler tercih edebilirsiniz.

Kilo Vermek İstiyorum : Düzenli egzersiz yapın

Her gün 45-60 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş yağ yakımını hızlandıran etkenlerden biridir. Yağ yakımı egzersize başladıktan 20-30 dakika sonra başlar. Sabah aç karna yapılan egzersizler daha fazla yağ yakımını sağlar. Fakat sabah egzersiz yapma imkanınız yok ise ana öğünlerden 1 saat sonra yapabilirsiniz. Fazla kilo verildiği zaman vücutta sarkmalar meydana gelebilir. Deride oluşan bu deformasyonları önlemek için düzenli egzersiz yapmak şart!

Sağlıklı Kilo Verme

 

Daha hafif beslenin

Tam tahıllı ürünleri tüketmeye özen gösterin. Pişirme yöntemlerine dikkat edin. Kızartma ya da kavurma yerine ızgara, buğulama, haşlama ya da fırında pişirme yöntemleri tercih edin.

Yeterli vitamin, mineral alımı açısından çeşitlilik önemli. Farklı renklerde günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketin. Süt, yoğurt, kefir ve peynir tüketimini alışkanlık haline getirin. Et ve tavuğun görünür yağlarını ayırın ve tüketmeyin. Yemekleri pişirirken 1 kilograma 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ilave ederek pişirin.

Ana öğünlerinizde mutlaka salata tüketin fakat sos olarak sadece 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, limon, sirke ve baharatlar kullanın.

Kilo Vermek İstiyorum : Su tüketimi

Su tüketimi en fazla ihmal edilen konulardan biridir. Susama hissi oluştuğunda vücutta %1 su kaybı gerçekleşmiştir. Aşırı su kaybı konsantrasyon güçlüğü ve hafıza bulanıklığı yaratır. Vücuttaki toksinlerin atılması, vücutta ödem oluşmaması, besinlerin sindirimi ve vitamin, minerallerin emilimi için su tüketimi ihmal edilmemelidir.

Tuz Tüketimi

Aşırı tuz tüketimi vücutta ödem artışına neden olabilir. Turşu, salamura, konserve veya dondurulmuş hazır gıdalar da ödeme neden olabilir. Bu besinlerin tüketimi kısıtlanmalı ve tüketildiği zamanlarda su tüketimi artırılmalıdır.

Kilo Vermek İstiyorum : Yüksek Kalorili Besinler

Ayrıca Bakınız  : Kalorisi Yüksek Yiyecekler Nelerdir ?

Şerbetli tatlılar, hamur işleri ve kızartmalardan uzak durulmalıdır. Kalori değeri yüksek besinler tüketildiğinde tokluk hissi verir; fakat çabuk acıkmaya da neden olur. Kilo verme süresinde bu besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Tatlı ihtiyacının meyvelerden karşılanması daha sağlıklı olur.

Kilo Vermek İstiyorum : Bitki Çayları

Sağlık problemi yoksa yeşil çay, beyaz çay gibi bitki çayları tüketilmelidir.

Yeşil çay, beyaz çay, kiraz sapı, mısır püskülü, biberiye gibi bitki çayları antioksidan kaynağıdır. Ayrıca vücuttan ödem ve toksik atımını da yardımcı olur. Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise kilo verme döneminde günde 2-3 fincan içilebilir. Fakat özellikle tansiyon hastalarının yeşil çay ve beyaz çay gibi çayları tüketmesi önerilmemektedir.

Kafein Tüketimi

Gün içerisinde tüketilen çay ve kahve su tüketim miktarının azalmasına neden olabilir. Fazla miktarda tüketilen kafeinli içecekler susuzluğun hissedilmemesini sağlayabilir. Bu nedenle bu içecekler tüketilirken su tüketimi de artırılmalıdır.

Kafeinli içecekleri yemekten 30-45 dakika önce veya sonra tüketmeye dikkat edin. Çünkü demir açısından zengin bir menü tüketecekseniz kafein vücutta demir emilimini engellemiş olur. Fazla kafein alımı uykusuzluk, baş ağrısı, gerginlik, anksiyete ve kalp ritim bozukluğuna neden olabilir.

  Stj, Dyt. Gözde Uçak

 

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerSağlıklı Kilo Vermek İçin Bilinmesi Gerenler:Kilo Vermek İstiyorum : Metabolizma Hızı!Kilo Vermek İstiyorum : Bilinçsiz Uygulanan Şok Diyetler!Kilo Vermek İstiyorumKilo Vermek İstiyorum…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerSağlıklı Kilo Vermek İçin Bilinmesi Gerenler:Kilo Vermek İstiyorum : Metabolizma Hızı!Kilo Vermek İstiyorum : Bilinçsiz Uygulanan Şok Diyetler!Kilo Vermek İstiyorumKilo Vermek İstiyorum…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerSağlıklı Kilo Vermek İçin Bilinmesi Gerenler:Kilo Vermek İstiyorum : Metabolizma Hızı!Kilo Vermek İstiyorum : Bilinçsiz Uygulanan Şok Diyetler!Kilo Vermek İstiyorumKilo Vermek İstiyorum…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir