Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Şeker Hastalarının Tüketebileceği Besinler Nelerdir?

Şeker Hastalarının Tüketebileceği Besinler Nelerdir?

 • 6 February 2020
 • 0 Beğeni
 • 22 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Şeker Hastalarının Tüketebileceği Besinler Nelerdir?

Şeker Hastalarının Tüketebileceği Besinler Nelerdir? Şeker hastalığı tedavisinde kan şekerini dengede tutmak oldukça önemlidir. Hastaların kan şekerlerinin kontrolünü sağlayabilmeleri için en önemli şey sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmalarıdır.

Her bireyin olduğu için şeker hastalığına sahip olan bireylerin de yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmesi ve öğrendiği bilgileri yaşantısında uygulaması sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için oldukça önem arz etmektedir.

Şeker hastalığının tedavisindeki amaç kan şeker düzeyini normal sınırlar içerisinde tutabilmektir. Bu sayede kısa ve uzun dönemde oluşabilecek sağlık açısından sorunların önüne geçilebilinir ve engel olunabilinir.

Ayrıca Bakınız : Tip 2 Diyabet Nedir

Kan şekerini oluşturan asıl kaynak besinlerdir. Bu yüzden sağlıklı beslenme şeker hastalığının tedavisinin temelidir. Bireyler şeker hastası olduklarını öğrenince kadar sağlıklı bir yaşam sürdürmek amacıyla değil sadece karınlarını doyurmak amacıyla canlarının istediği yemekleri tercih ederler.

Şeker Hastalarının Tüketebileceği Besinler Hakkında

Hastalığı öğrendiklerinde de bu alışkanlıkları değiştirmekte güçlük çekerler. Bir anda bireyin yaşantısında uzun süre sürdürmüş olduğu alışkanlıkları değiştirmek zordur. Birey alışkanlıklarını değiştirebilmesi için kendine zaman tanımalıdır. Bu süreçte fazla aceleci ve fazla kuralcı olmamakta fayda vardır.

Beslenme alışkanlıklarınızda yapmanız gereken değişikliklerden bahsedecek olursam, öncelikle kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselip alçalmasına sebep olacak besinleri hayatınızdan azaltın.

şelker hastalığı
şelker hastalığı

Bu besinler içerisinde şeker, yağ gibi kilo almanıza neden olacak besinlerdir. Bir veya iki öğün beslenmek yerine üç ana öğün ve üç ara öğün beslenme şekli ile öğünler arasındaki süreyi kısaltıp kan şekeri düzeylerinizi kontrol altında tutmanız daha kolay olacaktır.

Fakat genellikle bu şekilde bir diyet planlaması uygun görülmekle birlikte gün içerisinde yenilmesi gereken öğün sayısı şeker hastalığınızın türüne, kullandığınız ilaç tedavisine, fiziksel aktivite ( hareket ) ve kan şekeri seviyenizdeki durumunuza göre farklılık göstermektedir.

Alkol kan şekerini çok hızlı yükseltip alçalttığı için eğer alkol tüketiminiz var ise bırakmalısınız. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinler farklı besinlerden karşılanmalıdır. Tek tip beslenmeden uzak durulmalıdır. Yenilecek besinler çeşitlilik içermelidir.

İnsülin

İnsülin kullanımı söz konusu ise insülinden yarım saat sonra yemek yenilmesi gerekmektedir. Fakat çoğu şeker hastalığına sahip birey insülinden hemen sonra veya 5 – 10 dakika sonra yemek yemektedir.

Bu tür hatalar sonucunda yemiş olduğunuz öğünden sonra kan şekerinizin yükselmesine neden olacaktır. Yapılan diğer hatalardan biri de açlık hissi hissedilmediği için öğün atlamaktır veya yenilmesi gereken miktardan daha az yenilmesidir. İnsülin kullanan bir bireyin öğün atlaması, yemesi gerekenden az miktarda yemesi kan şekerinin düşmesine  neden olur.

Şeker hastalarının 2,5 – 3 saatte bir öğün yapmaları gerekmektedir. Gün içerisinde yenilmesi gereken besinlerin orantılı bir şekilde dağıtılması kan şekerinin kontrolü için oldukça önemlidir.

Ne kadar karbonhidrat tüketilmeli?

Buna net bir cevap vermek doğru olmaz. Çünkü kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ana ve ara öğünde alınması gereken karbonhidrat miktarı vücut ağırlığı / boy uzunluğu oranı, egzersiz miktarı, ilaç tedavisi, yaş, kan değerleri gibi birçok durumla farklılık göstermektedir.

Posa kan şekerini nasıl etkiliyor?

Posa bir karbonhidrattır. Karbonhidrat kan şekerini en fazla etkileyen besin öğesidir. Posa kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur.

Hangi Besinleri Tüketebilirsiniz?

 1. Kuruyemiş: Sağlıklı yağ içeriği sayesinde kan şekerinin kontrolünde yardımcı olur. Fakat fazla miktarda tüketilmemesi bu noktada çok önemlidir.
 2. Balık: En sağlıklı protein kaynağı olan ve omega – 3 deposu olarak bilinen bu besin sadece şeker hastaları değil herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken bir besindir. Haftada 2 kez tüketilmelidir.
 3. Kırmızı Meyveler: Şeker hastalarının tüketmemesi gereken meyveler bellidir. Antioksidan ve lif açısından oldukça zengin olan kırmızı meyveler kan şekeri dengelenmesi açısından oldukça önemlidir.
 4. Kurubaklagiller: Lif deposudur. Düşük karbonhidrat değerine sahip olmasından dolayı şeker hastalarının tüketebileceği besin arasında yer almaktadır. Haftada en az 2 gün kurubaklagilleri sofralarınızda bulundurun.
 5. Brokoli: İçeriğindeki yüksek lif sayesinde kan şekerini dengede tutmada yardımcıdır.

Şeker Hastalarının Tüketebileceği Besinler

 1. Kıvırcık lahana: Düşük karbonhidrat ve yüksek lif içeriği sayesinde kan şekeri kontrolünde yardımcıdır.
 2. Avokado: Omega – 3 deposu olan bir diğer besinimizdir. Kan şekerini dengeler.
 3. Yoğurt: Protein içeriği sayesinde kan şekerini hızla yükseltip alçaltmayan besinler arasındadır. Yarım yağlı olanları tercih edilmelidir.
 4. Yeşil çay: Yoğun antioksidan içeriği sayesinde kan şekerini dengede tutmada yardımcıdır.
 5. Keten tohumu: Sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağı olan bu besin kan şekerini dengeleyen besinler arasında yer almaktadır.Tüketilmeden önce güzelce öğütülüp o şekilde tüketilmelidir.
 6. Elma: Lif içeriği sayesinde kan şekerini dengeler. Fakat tüketim miktarı önemlidir. Meyveyi tek başına tüketmek yerine yanında yağ grubu ( ceviz , fındık , badem vs. ) veya süt grubu ( süt , ayran , kefir vs. ) gibi besinler de tüketilmelidir.
 7. Sarımsak: Sadece şeker hastaları değil herkesin tüketmesi gereken bir besindir.
 8. Ispanak: Lifli olan yeşil yapraklı besinleri şeker hastalarının tüketmesi oldukça önemlidir. Kan şekerini dengelemek adına yardımcıdır.
 9. Bitter çikolata: Şeker oranı az kakao oranı yüksek olan bu çikolata antioksidan zengin olmasının etkisiyle kan şekerini dengede tutmakta yardımcıdır. Ama tüketim miktarı çok önemlidir.
 10. Kuşkonmaz: İnsülin üretimini artırdığı söylenen bu besin tip 2 li bireylerde kan şekerini dengede tutmak adına önem arz etmektedir.
 11. Tarçın: Kan şekerini dengede tutmada yardımcıdır.
 12. Yulaf: Yüksek oranda lif içeren bu besin kan şekeri kontrolünde destekçidir.
 13. Zeytinyağı: Kan şekerini dengede tutmada yardımcıdır.

Sağlıklı beslenmenin altın kuralları

 • Az az sık sık yemek yiyin.
 • Öğünlerinizi aksatmayın.
 • Her öğünde 4 temel besin gruplarında ( süt , et – kuru baklagil ,  ekmek , sebze – meyve ) yeterli miktarda tüketin.
 • Her gün en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın.
 • Mevsimine uygun sebze ve meyveleri tüketmeye özen gösterin.
 • Tercihinizi sıvıyağdan yana kullanın.
 • Beyaz ekmek ve rafine ürünler yerine esmer ekmek ( kepek – çavdar – tam buğday – tam tahıllı ) ve doğal ürünleri tercih edin.
 • Daha az tuz tüketin.
 • Yemek pişirme tekniklerinin sağlıklı olanlarını tercih edin.

STJ. DYT. AYŞEN TÜTÜNCÜ – T.C. İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ

 

Yorumunuzu Bırakın