Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Sinir Sistemi Hastalıklarında Beslenme

Sinir Sistemi Hastalıklarında Beslenme

 • 7 August 2019
 • 0 Beğeni
 • 40 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Sinir Sistemi Hastalıklarında Beslenme

Sinir Sistemi Hastalıklarında Beslenme , Beyin gelişiminin üçte ikisi anne karnında , üçte biri yaşamın ilk yıllarında tamamlanır. Bu nedenle gebelik ve ilk yıllardaki beslenme beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Gebelik öncesi ve sırasında folik asit ve B12 vitamininden yetersiz beslenilmesi de sinir sistemi bozukluklarına neden olur. Genetik , hormonlar , yüksek kolesterol , hipertansiyon , diyabet ve troid bozukluğu da sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir.

Sinir Sistemi Hastalıkları

Otizm

Özellikle çocuklar da görülür . İçine kapanma , çevreden kopma gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Haftada 2 kez 70 mcg/kg metil kobalamin ve 400 mcg folik asit verilmesi klinik olarak olumlu gelişmeler sağlar.

Seraplar Palsi

Çocuklarda görülür. Normal gelişmiş çocuklara göre daha fazla enerji harcarlar fakat fiziksel aktivite düzeyleri düşük olduğundan bazal metabolizma hızları düşüktür. Enerji ihtiyacı hesaplanırken buna dikkat edilmelidir. Seraplar palsili çocuklarda ağız ve boğaz kasları kuvvetli değildir. Çiğneme , yutma da zorluk görülür.

Migren

Tek taraflı ve periyodiktir. Çikolata ve eski peynir ağrı oluşumunda etkilidir. İçlerinde bulunan tramin ve feniletilamin ağrılara neden olur. Alkol , nitrit , mono sodyum glutamat , aspartam , çay , kahve ağrılara neden olan besinler arasındadır .

Multiple Sklerosiz (MS)

Miyelin tabakasının hasar görmesi ile ortaya çıkar. Linoleik asit ile birlikte omega-3 yağ asitlerinden zengin balık yağı kullanımı iyileşme süresinde hızlanma da olumlu rol oynar. Yemeklerde kanola yağı kullanımı , vitaminlerden D vitamini kullanımı belirtileri azalttığı görülür.

Karpel Tunnel Sendromu

Hastalık parmak uçlarında uyuşukluk , bilek ağrısı ile başlar. Hastalara günde 2 mg ek pridoksin verildiğinde azalma , 100 mg verildiğinde hastalığın tamamen geçtiği görülmüştür. B6 vitamininden zengin , yeterli ve dengeli bir diyet programı olmalıdır.

B6’dan zengin besinler: Karaciğer , böbrek , et , balık , tavuk , kurubaklagil , bulgur , patates , yeşil yapraklı sebzeler , kuru meyveler.

Sinir Sistemi Hastalıklarında Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Epilepsi

Çocuklarda yetişkinlere göre daha fazla görülen merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Beslenme tedavisi olarak en iyi etki ketosizle birlikte görülen açlığın yaptığı gözlemlenmiş. Yüksek yağlı , ketosizi ilerleten diyet uygulanmıştır.

Ketojenik Diyet

– Günlük enerjinin %80-90’ı yağlardan oluşur.

– Yağ asitleri / glikoz = 2/1 olduğunda ketosiz oluşur.

– Protein en az gereksinme düzeyinde verilir.

– Karbonhidratlar büyük miktarda sınırlanır.

– Meyve , sebze dışında ki karbonhidratlı besinler verilmez.

– Tereyağ , mayonez , sıvı yağ , ketojenik diyette önemli bir yer tutar.

Sinir Sistemi Hastalıkları Beslenme 1.1

Nevrit ve Polinevrit

Sinir iltihabı hastalıklarıdır. Beslenme bozuklukları ile ortaya çıkan sinir iltihapları beriberi ve alkolik neuropatidir. Tiamin(B1) , B6 , pantotenik asit yetersizliği ile meydana gelebilir. Niasin , tiamin , B6 , folik asit diyetle yeterli verilmelidir.

Sinir Sistemi Hastalıkları Beslenme 1.2

Alzheimer Hastalığı

En büyük belirtisi bunamadır. E , C vitaminleri , melatonin , flovanoidler , karatoneidler , alzheimer hastalığı merkezinde rol oynayan toksik molekülleri azaltarak tedavide olumlu rol oynar . 400 IU’luk vitamin e prepatlarından günde 4 kere farklı zamanlarda verilmesi uygundur. Balıkta ağır metal birikmesi nedeniyle önerilmemektedir. Bu nedenle omega-3 yağ asitlerinden zengin kanola ve zeytinyağı kullanımı ve hazır EPA-DHA içeren preparatlar ek olarak alınabilir.

Sinir Sistemi Hastalıkları Beslenme 1.3

Parkinson Hastalığı

Beyinde nörotransmitterlerden dopamin üreten sinirlerde ki kayıp sonucu hastalık ortaya çıkar. Dopamin hareket sistemini kontrol ettiğinden başlıca belirti anormal hareketlerdir.

 • – Günlük protein alımı 0.75 mcg/kg olmalıdır.
 • – Gündüz yemeklerin protein içeriği düşük , akşam yüksek olmalıdır.
 • – Alınması gereken proteinin 7 gramı gündüz , kalanı akşam verilmelidir.
 • – Antioksidanlar hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı için turunçgiller , domates , yeşil yapraklılar , pırasa , soğan , sarımsak , havuç , kayısı bolca bulunmalıdır .
 • – Ek olarak E ve D vitamini olmalıdır.
 • – Zeytinyağı kullanılmalıdır.
Sinir Sistemi Hastalıkları Beslenme 1.4

Serebrovasküler Hastalıklar

Beyin damarlarındaki aterosklerosiz sonucu beynin kan ve oksijenden eksik kalması sonucu oluşur.

 • – Uygun diyet ile hastalar ideal ağırlığa getirilir. Kan basıncı kontrol altına alınır.
 • – Yemek ve ekmekler tuzsuz yenir. Salamura kısıtlanır.
 • – Antioksidanlar zengin kullanılır.
 • – Kırmızı et yerine beyaz et kullanılır.
 • – Kanola ve zeytinyağı tercih edilmelidir.
 • – Kullanılan antikoagülan ilacın etkisi azalmaması için K vitamini alımı belirli düzeyde tutulmalıdır.

 

Ezgi ÖNAL- Stj.Diyetisyen

 

 

Yorumunuzu Bırakın