Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

0/50 Puanlama

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir ? Çoğumuz kış geçişlerinde hasta oluyoruz yada kırgınlık hissediyoruz. Bu yazımızda sizlere soğuk algınlığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Gelin birlikte soğuk algınlığını nasıl yeneceğimizin yollarına bakalım  ;

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki ; Hiçbir şey soğuk algınlığını tedavi edemez, ancak semptomlarını hafifletmeye yardımcı olurlar.

Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı Yaşadığınız yada üşüttüğünüz bir zaman, yaklaşık olarak 3-7 gün aralığında hasta olmayı bekleyebilirsiniz. Bu süreç içinde hastalık vücudunuza hakim olmaya başlayacaktır. Hasta olduğunuzu hissettiğiniz andan itibaren tedavisi için yada semptomları hafifletmek için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

 • Su içmeye devam edin : Su, meyve suyu veya ballı ılık limon suyu, tıkanıklığı gevşetmeye yardımcı olur ve boğazınızın kurumasını önler. Dehidrasyonu daha da kötüleştiren alkol, kahve ve kafeinli sodalardan veya gazlı içeceklerden kesinlikle kaçınmalısınız.
 • Dinlenin : Vücudunun iyileşmesi için mutlaka dinlenmelisiniz..

Soğuk Algınlığı 1.1

Boğaz ağrısı : 200 gram ( bir bardak )  ılık suda eritilmiş 1/4 ila 1/2 çay kaşığı tuz – tuzlu su gargarası, boğaz ağrısını geçici olarak hafifletebilir. 6 yaşından küçük çocukların düzgün bir şekilde gargara yapması pek mümkün değildir.

6 yaşından küçük çocuklara pastil vermeyin.

Üşütmeye Ne İyi Gelir

Üşütmeye ne iyi gelir ?

 • Mikropla Savaş :  Reçetesiz satılan tuzlu burun damlaları ve spreyler tıkanıklığı ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir.

Soğuk Algınlığı 1.2

 • Ağrıyı gidermek için : 6 ay veya daha küçük çocuklar için, yalnızca asetaminofen veriniz. 6 aydan daha büyük çocuklar için, asetaminofen veya ibuprofen verin. Çocuğunuzdan doktorunuza, çocuğunuzun yaşına ve kilosuna uygun dozu sorunuz.
 • Yetişkinler asetaminofen (Tylenol, diğerleri), ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya aspirin alabilir.
 • Çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun.
 •  Aspirin, 3 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmış olsa da, su çiçeği veya grip benzeri semptomlardan iyileşen çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır.
Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir 1.2
 • Bunun nedeni, aspirinin böyle çocuklarda nadir fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir durum olan Reye sendromu ile bağlantılı olmasıdır.

Soğuk Algınlığı 1.3

 • Ilık çorba yada sıvı yudumlayın :  Tavuk çorbası, çay ya da ılık elma suyu gibi ılık sıvıları içine alan, birçok kültürde kullanılan tarifler yatıştırıcı olabilir ve mukus akışını artırarak tıkanıklığı azaltabilir.
Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir 1.3
 • Havayı nemlendirin : Soğuk buharlaştırıcı yada buhar makinesi & nemlendirici, evinize nem katabilir ve bu da tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir. Suyu günlük olarak değiştirin ve cihazı üreticinin talimatlarına göre bakım yapın. Ucuz olan piyasada kalitesi tartışılır ürünleri almayın , makineyi mutlaka devamlı temizleyin. Eğer bu cihazlara bakım yapmazsanız mikroplar buhar ile birlikte sizleri ve evdeki tüm bireyleri enfekte eder.

Soğuk Algınlığı sırasında vücudunuzda halsizlik ve uyku hali olması normalidir.

 • Reçetesiz (OTC) soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarını deneyin : 5 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar için, OTC dekonjestanları, antihistaminikler ve ağrı kesiciler bazı semptom rahatlamaları sağlayabilir. Ancak, üşütmeyi önleyemez veya süresini kısaltmaz ve çoğunun bazı yan etkileri vardır.Uzmanlar, bunların küçük çocuklara verilmemesi gerektiği konusunda hemfikirler. Bu ilaçların aşırı kullanımı ve yanlış kullanılması ciddi hasara neden olabilir. Herhangi bir ilaç vermeden önce çocuğunuzun doktoru ile konuşun.İlaçları yalnızca belirtildiği şekilde kullanın. Bazı soğuk algınlığı ilaçlarında dekonjestan ve ağrı kesici gibi çok sayıda bileşen vardır, bu nedenle çok fazla ilaç almadığınızdan emin olmak için aldığınız soğuk algınlığı ilaçlarının etiketlerini okuyun.

Soğuk Algınlığına Hangi İlaçlar İyi Gelmez

Etkisiz soğuk algınlığı ilaçlarının listesi uzundur. İşe Yaramayanların  bazıları:

 • Antibiyotikler. : Bunlar bakterilere saldırır, ancak soğuk algınlığı virüslerine karşı savaşamazlar. Doktorunuzdan soğuk algınlığı için antibiyotik istemek veya elinizde bulunan eski antibiyotikleri kullanmaktan kaçının. Daha hızlı iyileşemeyeceğinizi unutmayın. Uygun olmayan antibiyotik kullanımı, antibiyotiğe dirençli bakterilerin ciddi ve büyüyen sorununa katkıda bulunur.
 • Öksürük ilaçları. OTC soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları çocuklarda ciddi ve hatta hayatı tehdit edici yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir ilaç vermeden önce çocuğunuzun doktoru ile konuşun.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

Soğuk Algınlığı için Hangi Besinler veya Yiyecekler bizi daha dinç yapar ? İşte size bazı ipuçları ;

 • C vitamini :  Çoğu zaman hastalık sırasında C vitamini almanın soğuk algınlığını önlemede yardımcı olmadığını söylüyor. Ancak, soğuk algınlığı belirtileri başlamadan önce C vitamini almak, semptomların süresini kısaltabilir.
Makaleyi Nasıl Buldun ?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
Avatar

Diyetgen Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir