Sorgum Nedir

Sorgum Nedir

Sorgum Nedir ? Daha önce hiç sorgum duymamış olsanız da, bu tahıl asırlardır var olan bir bitkidir. Besin bakımından zengin ve diyetinize katılması kolay, ancak esası burada bitmiyor. Aynı zamanda doğal ve uygun maliyetli bir enerji kaynağı olarak yaygın şekilde kullanılıyor. Bu makale beslenme içeriğini ve sorgumun birçok kullanımını gözden geçiriyor. Keyifli okumalar !

Sorgum Nasıl Bir Bitkidir ?

Sorgum, Poaceae ailesine ait eski bir tahıl tanesidir. Küçük, yuvarlak ve genellikle beyaz veya sarıdır ( bazı çeşitler kırmızı, kahverengi, siyah veya mor olsa da ) En popüler olan Afrika’ya özgü : Sorghum bicolor olan birçok sorgum türü vardır . Diğer popüler türler Avustralya, Hindistan ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerine özgüdür.

Sorgum Batı dünyasında daha az bilinmesine rağmen, yıllık 57,6 milyon ton üretim ile dünyada en fazla üretilen tahıl ürünüdür. Çiftçiler kuraklığa, sıcağa ve çeşitli toprak koşullarına toleransı nedeniyle bu ekinleri tercih etmektedir.

Kuzey Amerika’da sorgum, hayvan yemi ve etanol yakıt üretiminde yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, etkileyici beslenme profili sayesinde, insan gıdası için kullanmaya olan ilgi artmaktadır

Bütün haliyle, bu tahıl kinoa veya pirinç gibi pişirilebilir, bir un gibi öğütülebilir veya patlamış mısır gibi haşlanabilir. Aynı zamanda birçok işlenmiş yiyeceği tatlandırmak için kullanılan bir şuruba dönüştürülür.Sorgum Nedir

Sorgum’un Besin Etiketi

Sorgum, besin bakımından zengin bir tahıldır. Yarım fincan pişmemiş sorgum (96 gram ) şunları sağlar ;

Kalori: 316
Protein: 10 gram
Yağ: 3 gram
Karbonhidratlar: 69 gram
Elyaf: 6 gram
B1 Vitamini (tiamin): Günlük Değerin% 26’sı (DV)
B2 Vitamini (riboflavin): DV’nin% 7’si
B5 Vitamini (pantotenik asit): DV’nin% 7’si
B6 Vitamini: DV’nin% 25’i
Bakır: % 30DV’nin
Demir: dv% 18
Magnezyum: DV’nin% 37’si
Fosfor: DV’nin% 22’si
Potasyum: DV’nin% 7’si
Çinko: DV’nin% 14’ü

Sorgum, metabolizma, sinir gelişimi , cilt , saç sağlığında önemli bir rol oynayan B vitaminleri de dahil olmak üzere çeşitli besinler açısından zengindir . B Vitaminleri ve B Vitamini Nedir Merak ediyorsanız bu makaleden inceleyebilirsinizSorgum Nedir

Aynı zamanda, kemik oluşumu, kalp sağlığı ve vücudunuzda enerji üretimi , protein metabolizması gibi 600’den fazla biyokimyasal reaksiyon için önemli bir mineral olan zengin bir magnezyum kaynağıdır .

Ek olarak, sorgum flavonoidler, fenolik asitler ve tanenler gibi antioksidanlar bakımından da yüksektir . Bu antioksidanlar açısından zengin bir diyet yemeği , vücudunuzdaki oksidatif stres ve iltihaplanmayı azaltabilir.

Ayrıca yarım bardak (96 gram) sorgum, önerilen günlük lif alımının yaklaşık% 20’sini sağlar. Lif bakımından zengin bir diyet, bağırsak sağlığını arttırır, kan şekeri seviyenizi dengeler ve kilo yönetimine yardımcı olur.

Son olarak, bu tahıl harika bir protein kaynağıdır. Aslında, yüksek protein içeriği ile ünlü bir tahıl tanesi olan quinoa kadar protein sağlar.Sorgum

Nedir

Glutensiz tahıl seçeneği

Glüten, bazı tahıllarda bulunan ve gıda ürünlerine esneklik ve yapı veren bir protein grubudur.

Çölyak hastalığı veya çölyak dışı glüten hassasiyeti gibi sağlık nedenlerinden kaçınan insanlarla birlikte , glütensiz ürünlere olan talep artmaktadır. ( Glutesiz diyet ve çölyak hastalığı hakkında bu makaleyide inceleyebilirsiniz )

Glutensiz tahıl arayanlar için sorgum süper sağlıklı bir seçenektir. Genellikle, ekmek, kurabiye veya diğer tatlılar gibi unlu mamullerde sorgum yerine glüten unu kullanabilirsiniz. Dahası, bu tahılın doyurucu bir garnitür olarak tadını çıkarabilirsiniz.

Bununla birlikte, sorgum içeren ürünler, glüten içeren ürünler üreten tesislerde yapılabilir. Bu nedenle, glütensiz bir tesiste üretildiğinden emin olmak için etiketi kontrol ettiğinizden emin olun.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

Bu Yazıya Tepki Ver !
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir