Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Süt Ürünlerinde Yağ Oranı

Süt Ürünlerinde Yağ Oranı

  • 7 August 2019
  • 0 Beğeni
  • 86 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Süt Ürünlerinde Yağ Oranı

Süt Ürünlerinde Yağ Oranı Nasıl Olmalıdır ? Vitaminden minerale, proteinden kalsiyuma eşsiz içeriğiyle, en temel gıda maddelerinden biridir süt. Kemikleri güçlendirmesinden tansiyonu düzene sokmaya yardımcı olmasına kadar vücuda çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Süt ve süt ürünleri en faydalı besinler grubunda yer almaktadır. Yıllardır 2 yaş ve üzeri kişilere az yağlı süt ürünleri önerilmektedir. Ayrıca  günümüzde birçok insan az yağlı ürünlerin zayıflamaya yardımcı olacağı düşüncesine sahiptir. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalara bakıldığında az yağlı ürünlerin her zaman iyi bir seçenek olmayacağı düşüncesi baskın gelmeye başlamıştır.

Süt Ürünlerinde Yağ Oranı Nedir ?

Marketlerde çok çeşit süt bulunmaktadır. Bunların her birinin kendi içinde yağ oranları farklıdır.

Tam yağlı süt: %3.25 oranında yağ

Düşük yağlı süt: %1 oranında yağ

Yağsız süt: %0.5 ve daha az oranda yağ içermektedir.

Peki hangisini tercih etmeliyiz?

Tam yağlı süt ürünleri konjuge linoleik asit içermektedir. Konjuge linoleik asit yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca konjuge linoleik asit kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca Bakınız : Konjuge Linoleik Asit

Tam yağlı süt ürünlerinde bulunan trans- palmitoleik asit, kan yağlarını azaltır, kan şekerini düşürür ve diyabet gelişme riskini %60 azaltır. Tam yağlı süt ürünlerinde bulunan diğer bir yağ asidi olan bütirat da, bağırsak hücrelerinde enerji dengelemesi yaparak iltihaplanma oranını azaltır. Bütirat’ın bu etkisi ile Crohn hastalığı gibi bağırsak  hastalıklarında olumlu etkisi olacağı düşünülmektedir. Sütün içinde bulunan bu yağ asitleri, ayrıca mide boşalma zamanını uzatarak, tokluk hissini arttırır.

Süt Ürünlerinde Yağ Oranı-1

Ayrıca sütün mideye geldiğinde yarı katı bir yiyecek olarak algılanması da tokluk hissinin artmasına yardımcı olmaktadır. A vitamini farklı yağ içeriklerine sahip süt ürünlerinde en çok farklılık olan besin öğesidir. 1 su bardağı tam yağlı sütte 141mg, yarım yağlı sütte 81mg ve yağsız sütte 2,4 mg A vitamini bulunduğu belirtilmiştir. Süt yağı, süt enerjisinin önemli bir kaynağıdır. Yağda eriyen vitaminlerin (A, E, D, K) emilimini sağlar.

Süt bölgesel yağ yakımı için gerekli üç dengeyi içeriğinde barındırmaktadır. Bu denge öğeleri: Kan şekeri dengesi, yeterli protein alımı ve yeterli kalsiyum alımını sağlaması olduğu belirtilmiştir.

Proteinin eksik olduğu beslenme düzeninde hem kilo vermeyi zorlaşır hem de ilerleyen dönemlerde kas kayıpları, vitamin-mineral kayıpları gibi sorunlara yol meydana gelebilmektedir.Sütün tarçın veya tarçın kabuğuyla tüketilmesinin  etkisini  arttırdığı belirtilmiştir.

Süt ve Süt Ürünlerinde Yağ Oranı Nasıl Olmalıdır

Süte benzer olarak yoğurtta yüksek protein içeriği nedeniyle kişiyi daha uzun süre tok tutucu etkiye sahiptir. Tam yağlı yoğurdun da içerdiği yağ sayesinde mide boşalma zamanı uzar ve kişinin acıkma duygusu azalır. Birey az yağlı yoğurt yediğinde ise  mide boşalma zamanı daha kısa olur ve daha çabuk acıkma duygusu gelişir.

Yoğurt içerdiği iyi bakteriler sayesinde bağırsak  florası üzerinde iyileştici etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri olduğu belirtilmiştir.İçeriğindeki konjuge linoleik asitin bel çevresi yağlarının adeta baş düşmanı olduğu belirtilmiştir.

Süt Ürünlerinde Yağ Oranı-2

Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olan süt ve yoğurt  damar üzerine koruyucu etki gösterir. Bunun yanında metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile  yoğurt bir yandan zayıflama sürecini hızlandırırken bir yandan da damarları koruyucu etkiye sahiptir. Kalsiyumun yağ attırıcı etkisi olduğu da çeşitli çalışmalarda belirtilmiştir ve özellikle bağırsaklardan yağların emilmeden atılmasını sağladığı gösterilmiştir. Kalsiyumun aynı zamanda kemikler üzerinde de koruyucu etkisi tartışılmazdır.

Yoğurt aynı anda 3 temel beslenme bileşeni olan protein, yağ ve karbonhidrat içeren nadir  besinlerden biridir. Yani sadece yoğurt tüketmek bile beslenme açısından üç önemli besin bileşenini vücuda kazandırmaktadır.

Süt Ürünlerinde Yağ Oranı-3

Süt ve süt ürünleri beslenme düzeninde her gün mutlaka yer alması gereken besin grubudur. Laktoz intoleransı olan kişilerin gaza yol açtığı  nedeniyle  sütü hayatlarından tamamen çıkarması yanlış bir düşünce olabilir.

Gaz problemine yönelik artık  laktozsuz sütler bulunmaktadır veya bu durumda yoğurt tercih edilmelidir.Sonuç olarak baktığımızda süt ve ürünleri  beslenme düzenimizde mutlaka yer alması gereken gruptur. Tam yağlı süt ürünleri düşünülenin aksine kilo almaktan çok kilo vermeye yardımcıdır. Tam yağlı süt ürünlerinde bulunan yağın kalp hastalıkları riskini attırmadığı belirtilmiştir.Ve birçok besin öğesi tam yağlı süt ürünlerinde daha fazla bulunmaktadır.

Az yağlı süt ürünlerinin kısırlık oranını arttırdığı,kan şekerini dengelemede yetersiz kaldığı ve yeterince tokluk sağlamadığı çeşitli çalışmalarla da gösterilmiştir.Buna karşın kolesterolü yüksek olan bireyler için az yağlı süt ürünleri tercih edilebilir.

 

Diyetisyen Maide Beyda ALP

Yorumunuzu Bırakın