Whatsapp Randevu 90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Tofu Nedir ?

Tofu Nedir ?

  • 6 December 2019
  • 0 Beğeni
  • 150 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Tofu Nedir ?

Tofu Nedir ? Tofu ve tempeh, bitki kökenli proteinlerin giderek artan bir şekilde yaygın kaynaklarıdır. Vejetaryen olup olmadığınıza bakılmaksızın, diyetinize dahil etmek için besleyici yiyeceklerdendir.

Bu soya bazlı yiyeceklerin her ikisi de benzer yararları sunarken, görünüm, lezzet ve besin profilleri bakımından birbirlerinden ayrılırlar.

Tofu Nedir

Tempe ve Tofu Nedir ?

Tempe ve tofu işlenmiş soya ürünleridir.

Daha yaygın olan Tofu, katı beyaz bloklar halinde preslenmiş pıhtılaşmış soya sütünden yapılır. Sert, yumuşak ve ipeksi dahil olmak üzere çeşitli dokularda mevcuttur.Tofu Nedir

Öte yandan, tempe mayalanmış ve sert, yoğun sıkıştırılmış soya fasulyesinden yapılır. Bazı çeşitleri ayrıca kinoa, kahverengi pirinç, keten tohumu ve baharat içerir.

Tempeh çiğnenir ve cevizli, topraksı bir tadı vardır, soya peyniri daha nötrdür ve pişirildiği yiyeceklerin lezzetini emmeye meyillidir.Tofu Nedir

Tofu

Her iki ürün de yaygın olarak besleyici bir et yerine kullanılır ve çeşitli şekillerde pişirilebilir.

ÖZET

Tofu, soya suyundan, tempe mayalanmış soya fasulyesinden yapılır. Tempeh’in ceviz aroması tofu’nun hafif, lezzetsiz profili ile tezat oluşturuyor.

 

 

 

 

Tempeh ve tofu çok çeşitli besinler sunar

tempehtofu
Kalori14080
Protein16 gram8 gram
karbonhidrat10 gram2 gram
Lif7 gram2 gram
Yağ5 gram5 gram
KalsiyumGünlük Değerin% 6’sı (DV)DV’nin% 15’i
DemirDV’nin% 10’uDV’nin% 8’i
PotasyumDV’nin% 8’iDV’nin% 4’ü
Sodyum10 mg10 mg
Kolesterol0 mg0 mg

Besin içeriği bir şekilde benzer olsa da, dikkate değer farklılıklar vardır.

Tofu Nedir

Tempeh genellikle fındık, tohum, baklagil veya kepekli tahıllardan yapıldığı için kalori, protein ve lif bakımından oldukça zengindir. Tofu Nedir

Tofu, protein bakımından daha düşük olmasına rağmen, daha az kaloriye sahiptir ve  tempeh’de bulunan kalsiyumun iki katından daha fazla olmasına rağmen önemli miktarda demir ve potasyum sunmaktadır .

Tofu Nedir

  • Her iki soya ürünü de genellikle sodyum bakımından düşüktür ve kolesterol içermez.

ÖZETTempeh ve tofu besleyicidir. Tempeh, porsiyon başına daha fazla protein, lif, demir ve potasyum sağlarken, tofu daha fazla kalsiyum içerir ve kalorilerde daha düşüktür.

 

 

 

 

Beslenme ortaklığına ek olarak, tofu ve tempeh benzer yararlar gösterir.

Tofu ve Tempeh : İzoflavon bakımından zengin

Tempe ve tofu, izoflavon olarak bilinen fitoöstrojenler bakımından zengindir .

İzoflavonlar, cinsel ve üreme gelişimini destekleyen bir hormon olan östrojenin kimyasal yapısını ve etkilerini taklit eden bitki bileşikleridir.

Tofu  (85 gram) porsiyon başına yaklaşık 17-21 mg izoflavon içerir, ancak tempeh hazırlamak için kullanılan soya fasulyesine bağlı olarak aynı porsiyon boyutunda 10–38 mg içermektedir.Tofu

Tofu Nedir

Kalp hastalığı riskini azaltabilir

  • Spesifik olarak, bir fare çalışmasında besin bakımından zenginleştirilmiş tempe hem trigliserit hem de kolesterol seviyelerini azalttığı tespit edildiğini söyleyebiliriz.
  • Tofu’da aynı etkilere sahip görünüyor.

Örneğin, bir sıçan deneyinde tofu ve soya proteininin trigliserit ve kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.Tofu Nedir

Tofu

Ek olarak, 45 erkekte yapılan bir çalışma, toplam kolesterol ve trigliserit düzeylerinin tofu yönünden zengin bir diyette yağsız et ile zengin bir diyete göre anlamlı derecede düşük olduğunu göstermiştir.

ÖZETTofu ve tempeh, kanseri önleme ve kalp sağlığı gibi konularla ilgili olan zengin izoflavon kaynaklarıdır.

Tofu ve tempeh arasındaki belirgin bir fark, tempeh’in yararlı prebiyotikler sağlamasıdır .

Prebiyotikler, sindirim sisteminizde sağlıklı bakterilerin gelişimini destekleyen doğal, sindirilemez liflerdir . Bağırsak hareketlerinin düzenli olması, inflamasyonun azalması, kolesterol seviyelerinin düşmesi ve hatta hafızanın iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır.

Tempeh, yüksek lif içeriğinden dolayı bu faydalı prebiyotikler açısından özellikle zengindir.

ÖZETTempeh, bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besleyen, sindirilmeyen lifler : prebiyotikler bakımından zengindir.

 

Tofu yu konserve, donmuş veya soğutulmuş ambalajlarda bulabilirsiniz. Tipik olarak tüketimden önce durulanması ve preslenmesi gereken bloklar halinde üretilir. Bloklar genellikle küp şeklinde karıştırılır ve kızartma ve salata gibi yemeklere eklenir , veya pişirilebilirler.Tofu Nedir

Tempe aynı derecede çok yönlüdür. Buğulama, fırınlama veya sote edilebilir ( sandviç, çorba ve salata dahil en sevdiğiniz öğle veya akşam yemeğine eklenebilir )

Ne olursa olsun, her ikisi de hazırlamak için basit ve dengeli bir diyet eklemek kolaydırdir

 

 

Hemen Oyla

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puanı 0 / 5. Toplam Değerlendirme 0

İlk değerlendiren siz olun.

Yorumunuzu Bırakın