Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BlogNe Nedir ?

Vejetaryen Nedir ?

5 Mins read

Vejetaryen Nedir ?

Vejetaryen Nedir ? Vejetaryen beslenme, son yıllarda yaygın bir popülerlik kazanmıştır. Bazı araştırmalar vejetaryenlerin küresel nüfusun % 18’ini oluşturduğunu tahmin etmektedir. Et tüketmemenin etik ve çevresel faydalarının yanı sıra, iyi planlanmış vejetaryen bir diyet; kronik hastalık riskinizi azaltabilir, kilo vermeyi destekleyebilir ve beslenme kalitenizi artırabilir.

Vejetaryen diyet nedir?

Vejetaryen diyet, et, balık ve kümes hayvanlarının tüketilmediği bir beslenme düzenidir. İnsanlar genellikle, dini ve kişisel nedenlerle ve hayvan hakları gibi etik konular için vejetaryen bir diyet uygularlar.

Bazı kişiler ise çevresel nedenlerden ötürü vejetaryen olmaya kararlıdır, çünkü canlı hayvan üretimi sera gazı emisyonlarını artırır, iklim değişikliğine katkıda bulunur ve su, enerji ve doğal kaynakların azalmasına neden olur.

Vejetaryen Nedir ?

Her biri kendi kısıtlamaları içerisinde de farklılık gösteren çeşitli vejetaryen beslenme biçimleri vardır. En yaygın türleri şunlardır:

 • Lakto-ovo vejetaryen beslenme: Et, balık ve kümes hayvanları tamamen bırakılır, ancak yumurta ve süt ürünleri tüketimine izin verir.
 • Ovo-vejetaryen beslenme: Et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünleri tüketimi sonlandırılır, ancak yumurta tüketimine izin verir.
 • Pesketaryen beslenme: Et ve kümes hayvanları tüketimi sonlandırılır, ancak balıklara ve bazen yumurta ve süt ürünleri tüketimine izin verir.
 • VEGAN diyeti: Et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünlerinin yanı sıra bal gibi diğer hayvansal ürünlerin de tüketimi sonlandırılır. Ayrıca Bakınız : (  Veganlar için Beslenme İpuçları)

Fleksitaryen beslenme: Ara sıra et, balık veya kümes       hayvanları tüketilmesini içeren, çoğunlukla vejetaryen bir diyettir. Vejetary

Vejetaryen

Vejetaryen

en Nedir

Vejetaryen beslenmenin sağlık yararları

Vejetaryen diyet bir dizi sağlık yararı ile ilişkilidir. Aslında, çalışmalar vejetaryenlerin et yiyenlerden daha iyi bir beslenme düzenine sahip olma eğiliminde olduklarını göstermiştir.

Lif, C vitamini, E vitamini ve magnezyum gibi önemli besin maddelerini daha fazla tükettiklerini göstermektedir. Vejetaryen beslenme, başka birçok sağlık desteği sağlayabilir. (  Yüksek Yüksek Vitaminli Gıdalar için Buraya Bakabilirsiniz  )

 • Kilo vermeye yardım eder Vejetaryen Nedir

Kilo vermek istiyorsanız, vejetaryen diyete geçmek etkili bir strateji olabilir. Aslında, 12 çalışmanın gözden geçirilmesi sonucunda, vejetaryenlerin ortalama olarak, vejetaryen olmayanlara göre 18 haftada 2 kg. kadar daha fazla kilo kaybı yaşadıkları öğrenilmiştir.

Benzer şekilde, tip 2 diyabetli 74 kişide yapılan 6 aylık bir çalışmada, vejetaryen diyetin vücut ağırlığının azaltılmasında düşük kalorili diyetlerden iki kat daha etkili olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca, yaklaşık 61.000 erişkinde yapılan bir çalışmada, vejetaryenlerin omnivorlardan (hepçil) daha düşük bir vücut kitle indeksine sahip olma eğiliminde oldukları gösterilmiştir.

 • Kanser riskini azaltabilir Vejetaryen Nedir

Bazı araştırmalar vejetaryen diyetin, meme, kolon, rektum ve mide de dahil olmak üzere kanser riskini düşürdüğünü gözlemlemiştir. Bununla birlikte, mevcut araştırma, neden-sonuç ilişkisini kanıtlayamayan gözlemsel çalışmalarla sınırlıdır. Bu nedenle vejetaryen beslenmenin kanser riskini nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 • Kan şekerini stabilize edebilir

Çeşitli çalışmalar vejetaryen beslenmenin, sağlıklı kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Örneğin, tip 2 diyabetli kişilerde yapılan 6 adet çalışmanın incelemesi sonucunda, vejetaryen beslenme ile kan şekeri kontrolünde iyileşme yaşandığı bulunmuştur.

Vejetaryen beslenme ayrıca uzun vadede kan şekeri düzeylerini stabilize ederek şeker hastalığını önleyebilir.

2.918 kişide yapılan bir araştırmaya göre, vejetaryen olmayan beslenme düzeninden vejetaryen diyete geçenlerde, diyabet riski ortalama 5 yıl boyunca % 53 oranında azalmıştır.
 • Kalp sağlığını teşvik ediyor Vejetaryen Nedir

Vejetaryen beslenme, kalbin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olmak için birkaç kalp hastalığı risk faktörünü azaltır.

76 kişide yapılan bir çalışmada vejetaryen beslenme; trigliserit, total kolesterol ve kötü (LDL) kolesterol değerlerini azaltmıştır. Bunların üçü de, kalp hastalığı için risk faktörüdür.

Benzer şekilde, 118 kişide yapılan yeni bir çalışmada, düşük kalorili vejetaryen diyetin, kötü (LDL) kolesterolü azaltma hususunda Akdeniz diyetinden daha etkili olduğu bulunmuştur. Diğer araştırmalar vejetaryenliğin kan basıncı seviyelerini düşürme ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı için başka bir anahtar risk faktörüdür. Vejetaryen Nedir

Vejetaryen diyetinde tüketmeniz önerilen birkaç sağlıklı besin aşağıdadır:
 • Meyveler: Elma, muz, çilek, portakal, kavun, armut, şeftali.
 • Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, brokoli, domates, havuç.
 • Tahıllar: Kinoa, arpa, karabuğday, pirinç, yulaf.
 • Baklagiller: Mercimek, fasulye, bezelye, nohut.
 • Kuruyemiş: Badem, ceviz, kaju, kestane
 • Tohumlar: Keten tohumu, chia tohumu ve kenevir tohumu  Ayrıca Bakınız : Chia Tohumu Nedir
 • Sağlıklı yağlar: Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, avokado yağı
 • Proteinler: Tempeh, tofu, seitan, natto, spirulina, yumurta, süt ürünleri

 

Her biri farklı kısıtlamalara sahip birçok vejetaryen beslenme çeşidi vardır. En yaygın vejetaryen diyet türü olan lato-ovo vejetaryenlikde, tüm et, kümes hayvanları ve balıkların tüketilmesi yasaktır. Diğer vejetaryenler de yumurta ve süt ürünleri gibi yiyeceklerden kaçınabilir. Vejetaryen Nedir

İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak, vejetaryen diyetinde aşağıdaki yiyeceklerden kaçınmanız gerekebilir:

Et: Sığır eti, dana eti, domuz eti ve kuzu eti.

Kümes hayvanları: Tavuk, hindi, kaz ve ördek.

Balıklar ve kabuklu deniz ürünleri: Hamsi, uskumru, karides      vb. Bu kısıtlama, pesketaryenler için geçerli değildir.

Et bazlı bileşenler: Jelatin, domuz yağı, karmin, isinglass, oleik asit ve kuyruk yağı.

Yumurtalar: Bu kısıtlama veganlar ve lakto-vejetaryenler için geçerlidir. ( Ayruca Bakınız : Yumurtanın Faydaları  )

Süt ürünleri: Süt, yoğurt ve peynir üzerindeki bu kısıtlama, veganlar ve ovo-vejetaryenler için geçerlidir.

Diğer hayvansal ürünler: Veganlar bal, balmumu ve polenden kaçınmayı seçebilir.

 VEJETARYEN BESLENME VE SAĞLIK İLİŞKİSİ

Sebze-meyvelerin enerji yoğunluğunun diğer besin gruplarına kıyasla (et, süt vb.) daha düşük olduğu bilinmekle beraber, yapılan çalışmalar; başlangıçta ağırlık kaybını, sonrasında ise kilo korunmasını bitki bazlı beslenme ile ilişkilendirmektedir. Ayrıca : Veganlar için Beslenme İpuçları Makalemize Gözatabilirsiniz.

Vejetaryenlerde genel olarak düşük görülen kan basıncının, normal beslenmeden vejetaryen beslenmeye geçen bireylerde de düştüğü görülmektedir. Bir çalışmada, günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketiminin normal kan basıncı değerlerini beraberinde getirdiği gözlemlenmiştir.

 • Vejetaryen beslenme, uzman kontrolünde olmadığı ve besin çeşitliliği sağlanmadığı takdirde çok ciddi durumlara sebep olabilmektedir. Yaşam şartlarınıza uygun bir biçimde, yeterli ve dengeli beslenip, diyetisyen takibinde olmak, birincil hedefiniz haline gelmelidir.

Vejetaryen’lik ile ilgili olarak sizlere bilgi vermeye çalıştık. Sağlıklı beslenmenizin kontrolü için mutlaka bir diyetisyene ve hekime gitmelisiniz. Bu makalede sanlatılan tüm çalışmalar bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde içeren tüm bilgiler okuyanları bilgilendirmek için yazılmıştır.  Vejetaryen beslenme sağlık açısından tehlikeli olabilir.

Daha sağlıklı bilgiler için  diyetisyene gitmeniz gereklidir.

Ayrıca Bakınız : Yüksek Vitaminli Gıdalar

Sağlıklı günler dileriz.

ÖĞR.DYT.TUĞÇE AYLAZ

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerVejetaryen diyet nedir?Vejetaryen Nedir ?Vejetaryen beslenmenin sağlık yararlarıKilo vermeye yardım eder Vejetaryen Nedir2.918 kişide yapılan bir araştırmaya göre, vejetaryen olmayan beslenme düzeninden…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerVejetaryen diyet nedir?Vejetaryen Nedir ?Vejetaryen beslenmenin sağlık yararlarıKilo vermeye yardım eder Vejetaryen Nedir2.918 kişide yapılan bir araştırmaya göre, vejetaryen olmayan beslenme düzeninden…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerVejetaryen diyet nedir?Vejetaryen Nedir ?Vejetaryen beslenmenin sağlık yararlarıKilo vermeye yardım eder Vejetaryen Nedir2.918 kişide yapılan bir araştırmaya göre, vejetaryen olmayan beslenme düzeninden…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.