Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

BesinlerBlog

Yoğurt ve İştah Kontrolü

3 Mins read

Yoğurt ve İştah Kontrolü

Yoğurt ve İştah Kontrolü Nedir ? İştah alımının artması veya azalması kişiden kişiye değişiklik göstermekte olup pek çok sebeplerle ilişkilendirilebilir. İştah kontrolünün sağlanamadığı durumlarda birey de enerji alımı ve kullanımı sonucunda dengesizlikler ortaya çıkmaktadır.

Bununla birlikte birçok hastalığa sebep olabilmektedir. İştah kontrolünün sağlanmasındaki doğru yol sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçmektedir. Bunun içinde besin gruplarından önerilen porsiyonlarda tüketilmesi gerekmektedir.

İştah kontrolü üzerine yapılan çalışmalar sonucunda özellikle süt ve sütün fermente ürünü olan yoğurdun vücut ağırlığı yönetimine ve iştah kontrolüne yardımcı olduğu saptanmıştır.

Yoğurt, içerisinde pek çok yararlı bakteri (Streptokokkus thermofilus, Laktobasillus bulgarikus, Laktobasillus asidofilus, Laktobasillus kazei) ile sütün fermente edilmesi sonucu elde edilen bir besindir. Bu organizmalar yoğurtta olduğundan dolayı mayalandırma işlemi bir parça yoğurtla yapılmaktadır.

Yoğurt ve İştah

Yoğurt, içerisinde 100-1000 milyon/mL canlı bakteri içermektedir. Yoğurdun besin değeri süte benzer ancak fermente edildiği için içerdiği laktoz azalmış olup laktik asit değeri artmıştır. Bununla birlikte folik asit değeri de artmaktadır.

Yoğurtta kalsiyum laktat olup, yoğurdun sindirimi kolaydır ve süte göre yoğunluğu fazla olduğu için mideyi terk etme süresi uzayacağından süte göre tokluk hissini arttırır.

Yoğurt ve İştah Kontrolü

Yoğurt ve İştah Kontrolü

Besinlerden vücuda alınan karbonhidrat, protein ve yağ iştahı etkilemekte ve enerji metabolizması ile ilgilidir.

100 g Tam yağlı yoğurdun Enerjisi 60-75 kkal, Karbonhidrat 4.5-4.9 g, Protein 3.3-5.0 g, Yağ 3.1-4.1 g arasında değişkenlik göstermektedir. Bu durum yarım yağlı yoğurt ve yağsız yoğurt için aynı değildir. İsimlerinden de anlaşılabileceği gibi yağ oranları azalmış olup karbonhidrat değerleri artmaktadır.

Yoğurt ve İştah

Yapılan bir çalışmada 2 obez grup üzerinde araştırma yapılmıştır. Birinci grup kalsiyum ve D vitamini içeren diyetle beslenmiş olup, ikinci grup ise kalsiyum ve D vitamini içermeyen bir diyetle beslenmesi sağlanmıştır.

Bu gruplar 15 haftalık bir süreçte izlenmiştir.

Bu çalışmanın sonucunda birinci grubun ortalama vücut ağırlığı (kg); 5.8 kg azalırken, ikinci grubun ortalama vücut ağırlığı (kg); 1.4 kg azaldığı gözlenmiştir. Azalan vücut ağırlığı birinci grupta 4.7 kg’ını yağ kütlesinden kaybetmiş olup ikinci grup yalnızca 1.2 kg’ını yağ kütlesinden kaybetmiştir.

Yoğurt içerisindeki mikroorganizmalar nedeniyle fermente ürün olduklarından önemli bir probiyotik kaynağıdır.  Bir ürünün probiyotik olabilmesi için üründe yeterli sayıda canlı olarak yaşayan organizmaların olması ve bu organizmaların depolamaya karşı dayanıklı olması, ürünün tat ve lezzetini etkilememesi ve sindirim sisteminde canlılığını koruyabilmesi oldukça önemlidir.

Önemli probiyotik kaynağı olan yoğurt, kefir gibi mayalandırılmış süt ürünlerini iştah kontrolünü sağlamakla beraber günümüzde sıklıkla görülen barsak hastalıkları enfeksiyonları, kabızlık, irritable barsak sendromunu da azaltmakta, barsak bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasına neden olur ve barsak hareketliliğini arttırır. Barsaklarda yararlı bakterilerin çoğalması zararlı bakterilerin yerleşmesini önler.

Bir orta boy kupa süt 240 mL veya 200-240 mL yoğurt veya 2 kibrit kutusu büyüklüğünde (60 g) peynir 1 porsiyondur.

Özetleyecek olursam fermente süt ürünü olan yoğurdun içeriğindeki birçok bileşenler ve besin ögeleri nedeniyle iştah kontrolünü kolaylaştırmakla birlikte, ağırlık yönetimine yardımcı olmakta ve probiyotik ürün özelliğiyle sindirim sistemi enfeksiyonları ve pek çok hastalıktan korumaktadır.

Dyt. Çağla YÜCEL

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerİştah kontrolü üzerine yapılan çalışmalar sonucunda özellikle süt ve sütün fermente ürünü olan yoğurdun vücut ağırlığı yönetimine ve iştah kontrolüne yardımcı olduğu…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerİştah kontrolü üzerine yapılan çalışmalar sonucunda özellikle süt ve sütün fermente ürünü olan yoğurdun vücut ağırlığı yönetimine ve iştah kontrolüne yardımcı olduğu…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerİştah kontrolü üzerine yapılan çalışmalar sonucunda özellikle süt ve sütün fermente ürünü olan yoğurdun vücut ağırlığı yönetimine ve iştah kontrolüne yardımcı olduğu…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir