Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları Nedir Gelin Birlikte İnceleyelim ; Bireylerin “hangi besinin ne açıdan fayda sağladığını” bilmesi kendi sağlıkları üzerinde kontrol sahibi hissettirdiğinden sağlıklı beslenme ve bunla ilgili fonksiyonel besinler gibi konular önem kazanmıştır. Artan sağlık harcamaları ve diyetin hastalık sıklığını ve seyrini etkilediğine yönelik bilimsel çalışmalar, fonksiyonel gıdaların gelişiminde etkili olan diğer faktörlerdendir.

Ayrıca Bakınız : Yumurta Besin Değerleri

Fonksiyonel besinler; temel beslenmenin ötesinde vücut için faydaları olan, belirli hastalıkların önlenmesinde ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılmasında rol oynayan yani sağlığa bir fayda sağlayan gıdalar olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada yumurta, yapısında bulundurduğu üstün biyolojik protein, vitamin ve mineraller, doğal aktif bileşenleriyle “doğal fonksiyonel gıda” olarak tanımlanmaktadır.

Yumurtanın Faydaları

Yumurta embriyonun gelişimi için gerekli olan tüm gelişim faktörlerini yapısında bulunduran tek gıda maddesidir. Yumurtanın %9.5’i kabuk kısmı, %63’ü yumurta akı, %27.5’i yumurta sarısından oluşmaktadır. Fonksiyonel açıdan incelediğimizde yumurta kabuğu mineral kaynağı, yumurta akı protein kaynağı ve yumurta sarısı yağ açısından çok önemli bir biyoaktif bileşendir. Yumurta sarısı A,D,E ve K vitaminlerini; yumurta akı B1 ve B12 vitaminlerini içerir. B2 ve B9 vitaminlerini her ikisi de içermektedir. Ayrıca yumurta antibakteriyel, anti-kanser ve hastalıklara karşı koruyucu özellikte içerir.

Yumurta akı; ovalbumin, lizozim, ovotransferrin, avidin, ovomusin, sistatit, ovosistatit ve ovoinhibitör fonksiyonel bileşenlerini içerir. Yumurta akı 40 farklı çeşit proteini yapısında bulundurur. Fonksiyonel açıdan en değerli olanları ovalbumin, ovotransferrin, ovomukoid ve lizozimdir.

Yumurtanın Faydaları

Ovalbumin- Tümör gelişimini baskılayıcı etkisi kanıtlanmıştır. Yumurta akının ana alerjen bileşenidir.

Ovotransferrin- Yumurta akının antioksidanıdır.

Ovomukoid- Yumurta akının fonksiyonel bir özelliği olan jel oluşturmasında sorumludur. Mikrobiyal gelişme için gerekli olan enzimleri inhibe eder.

Lizozim- Antibakteriyel etkisi sebebiyle saflaştırılarak gıda sanayisinde kullanılmaktadır.

"<yoastmark

  Yumurtanın Faydaları , Yumurta sarısı trigliserol, fosfolipid ve sterol olarak üç lipid grubu içerir. Yumurta sarısı yapısında fosvitin, LDL, HDL, sialik asit, sialyloligosakkaritler gibi önemli bileşenleri barındırır.

Fosvitin yüksek fosfor içeriği ve doğal bir gıda antioksidanı olması açısından önemli bir fonksiyonel bileşendir. Yumurta sarısının asıl fonksiyonel özelliği içerdiği EPA ve DHA uzun zincirli yağ asitlerinden gelir.

Bu yağ asitlerinin tüketimi hastalıklara karşı direncin artması, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, erken dönemde zeka gelişmesi gibi olumlu etkiler sağlar. Yumurta sarısı içerdiği fosfotidilkolin ile plazma ve beyin kolin düzeyini arttırmasının yanı sıra içerdiği kolin ile beyin ve karaciğer sağlığında önemli rol oynar. Yumurta ve soya fasulyesinin fosfotidilkolin miktarı karşılaştırıldığında; yumurtada bu miktar soya fasulyesine göre üç kat fazladır.

Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları sandığımızdan daha fazladır. Yumurta kabuğunu incelediğimizde yapısında porlar olduğunu görürüz. Bu porlar yumurtayı çevreden gelebilecek fiziksel ve mikrobiyal tehlikelere karşı koruması ve yumurtanın su ve gaz değişimini kontrol altında tutmasıyla yumurtanın besin değeri açısından büyük önem taşır. Yumurta kabuğu uronik asit ve glikozaminglikan içerir. Bu bileşenler yumurta kabuğuna, su tutma özelliği ve dayanıklılık sağlayan önemli fonksiyonel bileşenlerdir.

Yumurtanın Faydaları

Yumurta sarısı ve beyazında bolca bulunan biyoaktif bileşenler ve bunların vücudumuza olumlu etkileri göz önüne alındığında diyette yumurta tüketimi önemsenmesi gereken bir konudur. Yumurta, diğer birçok fonksiyonel besinden daha çeşitli fonksiyonel bileşen içermesine rağmen diğer fonksiyonel besinlere kıyasla daha kolay ulaşılabilir ve ucuz olmasıyla beslenmemizde avantajlı ve sağlıklı bir seçim olacaktır.

Öğr.Dyt. Sehercan BIÇAKÇI

Bu Yazıya Tepki Ver !
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir