Yeni!DiyetGen Yenilendi ! Beslenme ve Diyet Alanında Uzmanların Makalelerini İncele Daha Fazla Detay

Blogİpuçları

Yumurtanın Faydaları

5 Mins read

Yumurtanın Faydaları

Yumurtanın Faydaları Nedir Gelin Birlikte İnceleyelim ; Bireylerin “hangi besinin ne açıdan fayda sağladığını” bilmesi kendi sağlıkları üzerinde kontrol sahibi hissettirdiğinden sağlıklı beslenme ve bunla ilgili fonksiyonel besinler gibi konular önem kazanmıştır.

Artan sağlık harcamaları ve diyetin hastalık sıklığını ve seyrini etkilediğine yönelik bilimsel çalışmalar, fonksiyonel gıdaların gelişiminde etkili olan diğer faktörlerdendir.

 • Yumurta insan sağlığı içinde büyük bir önem taşımaktadır. 7’den 70’e herkes yumurta tüketebilir.

Ayrıca Bakınız : Yumurta Besin Değerleri

Fonksiyonel besinler; temel beslenmenin ötesinde vücut için faydaları olan, belirli hastalıkların önlenmesinde ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılmasında rol oynayan yani sağlığa bir fayda sağlayan gıdalar olarak tanımlanmaktadır. Bu noktada yumurta, yapısında bulundurduğu üstün biyolojik protein, vitamin ve mineraller, doğal aktif bileşenleriyle “doğal fonksiyonel gıda” olarak tanımlanmaktadır.

Yumurtanın Faydaları

Yumurta embriyonun gelişimi için gerekli olan tüm gelişim faktörlerini yapısında bulunduran tek gıda maddesidir. Yumurtanın %9.5’i kabuk kısmı, %63’ü yumurta akı, %27.5’i yumurta sarısından oluşmaktadır.

Fonksiyonel açıdan incelediğimizde yumurta kabuğu mineral kaynağı, yumurta akı protein kaynağı ve yumurta sarısı yağ açısından çok önemli bir biyoaktif bileşendir.

Yumurta sarısı A,D,E ve K vitaminlerini; yumurta akı B1 ve B12 vitaminlerini içerir. B2 ve B9 vitaminlerini her ikisi de içermektedir. Ayrıca yumurta antibakteriyel, anti-kanser ve hastalıklara karşı koruyucu özellikte içerir.

Yumurta akı; ovalbumin, lizozim, ovotransferrin, avidin, ovomusin, sistatit, ovosistatit ve ovoinhibitör fonksiyonel bileşenlerini içerir. Yumurta akı 40 farklı çeşit proteini yapısında bulundurur. Fonksiyonel açıdan en değerli olanları ovalbumin, ovotransferrin, ovomukoid ve lizozimdir.

Yumurtanın Faydaları

Ovalbumin- Tümör gelişimini baskılayıcı etkisi kanıtlanmıştır. Yumurta akının ana alerjen bileşenidir.

Ovotransferrin- Yumurta akının antioksidanıdır.

Ovomukoid- Yumurta akının fonksiyonel bir özelliği olan jel oluşturmasında sorumludur. Mikrobiyal gelişme için gerekli olan enzimleri inhibe eder.

Lizozim- Antibakteriyel etkisi sebebiyle saflaştırılarak gıda sanayisinde kullanılmaktadır.

"<yoastmark

Yumurtanın Faydaları , Yumurta sarısı trigliserol, fosfolipid ve sterol olarak üç lipid grubu içerir. Yumurta sarısı yapısında fosvitin, LDL, HDL, sialik asit, sialyloligosakkaritler gibi önemli bileşenleri barındırır.

Fosvitin yüksek fosfor içeriği ve doğal bir gıda antioksidanı olması açısından önemli bir fonksiyonel bileşendir. Yumurta sarısının asıl fonksiyonel özelliği içerdiği EPA ve DHA uzun zincirli yağ asitlerinden gelir.

Bu yağ asitlerinin tüketimi hastalıklara karşı direncin artması, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, erken dönemde zeka gelişmesi gibi olumlu etkiler sağlar.

Yumurta sarısı içerdiği fosfotidilkolin ile plazma ve beyin kolin düzeyini arttırmasının yanı sıra içerdiği kolin ile beyin ve karaciğer sağlığında önemli rol oynar. Yumurta ve soya fasulyesinin fosfotidilkolin miktarı karşılaştırıldığında; yumurtada bu miktar soya fasulyesine göre üç kat fazladır.

YUMURTANIN FAYDALARI

Yumurtanın Faydaları sandığımızdan daha fazladır. Yumurta kabuğunu incelediğimizde yapısında porlar olduğunu görürüz.

Bu porlar yumurtayı çevreden gelebilecek fiziksel ve mikrobiyal tehlikelere karşı koruması ve yumurtanın su ve gaz değişimini kontrol altında tutmasıyla yumurtanın besin değeri açısından büyük önem taşır.

Yumurta kabuğu uronik asit ve glikozaminglikan içerir. Bu bileşenler yumurta kabuğuna, su tutma özelliği ve dayanıklılık sağlayan önemli fonksiyonel bileşenlerdir.

Beyin Gelişimi için Yumurta
 • Yumurtalar, kolin adı verilen bilinen bir kimyasal bileşik içerir.
 • Daha önce hiç duymamış olsanız da, kolin, özellikle zarlarını güçlendirerek ve yapılarını korumalarına yardımcı olarak beyin hücrelerini sağlıklı tutmanın ayrılmaz bir parçasıdır.
 • Bu, beyninizin daha uzun süre iyi ve sağlıklı kalabileceği anlamına gelir.
Göz Sağlığınız için Yumurta

Yumurtalardaki besinler, gözlerinizi sağlıklı tutmak için mükemmeldir.

 • Yumurtalar lutein ve zeaksantin içerir: katarakt ve maküler dejenerasyon gibi ciddi göz sorunlarının önlenmesine yardımcı olan iki tür antioksidandır.

Ayrıca önerilen günlük A vitamini miktarının yüzde altısını içerir ve bu da görüşün korunmasında çok önemlidir.

Kas Sağlığı için Yumurta

Yumurtalar büyük bir protein kaynağıdır ve protein, vücudun her türlü doku oluşturmasına ve gücünü korumasına yardımcı olur. Aynı zamanda kas kütlesi oluşturmanın ve kemik sağlığını korumanın önemli bir parçasıdır.

Bebek Gelişimi için Yumurta

Yumurta, bebeğinin gelişmesine yardımcı olduğundan dolayı hamile bir kadının en iyi arkadaşıdır.

 • Proteinler kas ve kemik dokuları oluşturmaya yardımcı olur
 • Beyninize yardımcı kimyasal olan kolin, fetal beyin gelişimi için de çok önemlidir. Kolin eksiklikleriçok ciddi olabilen bir dizi doğum kusuruna yol açabilir.
Kolesterol ve Yumurta

Yumurtalar genellikle kolesterolü yüksek olduğu için mimlidir.

Yumurtalar, iyi bir kolesterol türü olan yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ile doludur . HDL düzeyi yüksek olan kişilerde kalp hastalığı ve felç riski azalır.

Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), istemediğiniz kolesterol türüdür. Ve özellikle kanınızda küçük, yoğun parçacıklar şeklinde oluşurlarsa tehlikeli olabilirler.

 • Yumurtalardaki HDL inme riskini azaltabilir ve çalışmalar yumurtaların kalp hastalığı riskinde artışa neden olmadığını göstermiştir.
 • Yumurtalar ve kolesterolleri bu rahatsızlıkların nedenleri olarak görülmesine rağmen, yumurtaların kalp hastalığı veya felç riskini artırmada bir rol oynadığı gösterilmemiştir.
 • Bununla birlikte, tip 2 diyabetiniz varsa, yumurtalar kalp hastalığı riskini artırabilir.

Peki Yumurtanın Faydaları Nelerdir ?

Yumurta sarısı ve beyazında bolca bulunan biyoaktif bileşenler ve bunların vücudumuza olumlu etkileri göz önüne alındığında diyette yumurta tüketimi önemsenmesi gereken bir konudur.

Yumurta, diğer birçok fonksiyonel besinden daha çeşitli fonksiyonel bileşen içermesine rağmen diğer fonksiyonel besinlere kıyasla daha kolay ulaşılabilir ve ucuz olmasıyla beslenmemizde avantajlı ve sağlıklı bir seçim olacaktır.

 • İpucu : Yumurta, içerdikleriyle iyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığı gibi sorunlara karşı koruma mekanizması oluşturur
 • İpucu : Yumurtanın B12 vitamini açısından zengin olduğu bilinen bir gerçek olmak ile birlikte bu vitaminin insanın ruh sağlığı açısı dahil olmak üzere yarar sağladığı bilinmektedir.
 • İpucu : Lutein ve Zeaksantin: İyi görüşü korur; katarakt ve maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı göz hastalığı riskini azaltabilir.
 • İpucu : B12 vitamini: Kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.
 • İpucu : Rutin olarak her gün tüketilen yumurta vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır.
 • İpucu : Buna ek olarak D vitamini bakımından da oldukça zengindir.
 • İpucu : Yumurta ayrıca, dışarıdan vücuda alınması gerekli olan amino asitleri dengeli miktarda içermektedir.
 • İpucu : . Yüksek HDL seviyeleri, kalp hastalığı, felç ve diğer sağlık sorunları riskini azaltır yada azaltabilir
 • İpucu : Yumurta kolin maddesi bakımından en zengin besinlerden biridir.
 • İpucu : Kolin maddesini içeren yumurtanın yararları arasında beyin sağlığına iyi gelmesi de bulunuyor.
 • İpucu : Vücut sağlığında özellikle kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesinde ciddi katkı sağlayan yumurta, ek takviyedeki en sağlıklı besindir.

 

Öğr.Dyt. Sehercan BIÇAKÇI

About author
Diyetgen Editör
Articles
Related posts
BlogHastalıkİpuçları

Kolesterole İyi Gelen Besinler

6 Mins read
İçindekilerYumurtanın FaydalarıYumurtanın FaydalarıYUMURTANIN FAYDALARIBeyin Gelişimi için YumurtaGöz Sağlığınız için YumurtaKas Sağlığı için YumurtaBebek Gelişimi için YumurtaKolesterol ve YumurtaPeki Yumurtanın Faydaları Nelerdir ?…
BesinlerBlogİpuçları

Sağlıklı Beslenme Önerileri

3 Mins read
İçindekilerYumurtanın FaydalarıYumurtanın FaydalarıYUMURTANIN FAYDALARIBeyin Gelişimi için YumurtaGöz Sağlığınız için YumurtaKas Sağlığı için YumurtaBebek Gelişimi için YumurtaKolesterol ve YumurtaPeki Yumurtanın Faydaları Nelerdir ?…
BlogHamilelikİpuçları

Gebelik Öncesinde Beslenme

5 Mins read
İçindekilerYumurtanın FaydalarıYumurtanın FaydalarıYUMURTANIN FAYDALARIBeyin Gelişimi için YumurtaGöz Sağlığınız için YumurtaKas Sağlığı için YumurtaBebek Gelişimi için YumurtaKolesterol ve YumurtaPeki Yumurtanın Faydaları Nelerdir ?…
Power your team with InHype
[mc4wp_form id="17"]

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir