Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Zencefil Nedir ?

Zencefil Nedir ?

 • 28 November 2019
 • 0 Beğeni
 • 18 Görüntüleme
 • 0 Yorum

Zencefil Nedir ?

Zencefil Nedir ?  Uzun ve kaliteli bir yaşam için sağlıklı, doğal beslenme çok önemlidir. Sağlıklı beslenirken doğanın bize sunduğu mucize besinlere beslenmemizde yer vermemiz oldukça önemlidir. Bu mucizevi besinlerden bir tanesi de zencefildir.

Zencefil (Zingiber officinale Roscoe), Zingiberaceae  familyasından  Güneydoğu Asya kökenli bir bitki olup, dünyanın birçok yerinde geçmişten günümüze kullanılmaktadır. Özellikle yemeklerde  keskin bir lezzet, aroma  verici  bir baharat olarak kullanılmaktadır.

Zencefil, 100cm’ ye kadar yükselebilen kamış görünümünde, çok yıllık otsu bir bitkidir. Genellikle tropikal bölgelerde 1500m’ye kadar yayılış göstermekle beraber, subtropikal bölgelerde de yetiştirmeye uygundur. Ülkemizde doğal olarak yetişmeyen bu bitkinin yapısında birçok biyoaktif bileşik bulunur.

Geniş ölçüde uçucu ve uçucu olmayan bileşiklere sahip olan zencefilin içerisinde 60’tan fazla aktif bileşen bulunduğu bilinmektedir. [6]-Gingerol bu tür bileşikler arasında   farmakolojik olarak en aktif olanıdır. Zencefilin yapısındaki  hidrokarbonlardan  çoğunlukla monoterpenoid hidrokarbonlar ve seskiterpen, zencefilin uçucu bileşenini içerir ve zencefil için farklı aroma ve tat verir. Öte yandan, uçucu olmayan  gingerols , shogaols , paradols ve zingeron gibi zencefilin yapısında bulunan aktif maddeler antioksidan özellik gösterirler.

Zencefilin Antioksidan Özellikleri

Zencefilin antioksidan özellik gösterdiğine yönelik ilk kanıt , radyoliz ile üretilen serbest radikalleri düşürme yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca lipitlerin oksidasyonunu en aza indirdiği yönünde yapılan çalışmalarda zencefilin güçlü bir antioksidan olduğu kanıtlanmıştır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Zencefilin Yararları

Zencefilin sağlık üzerinde birçok yararı olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Zencefilin epstein-Barr virüs aktivitesini durdurması dolayısı ile kanser önleyici özelliği vardır. Zencefilin aktif maddelerinden, 6-gingerol ve 6-paradol bileşimlerinin   lösemi kanserini durdurma etkisi vardır. Dna sentezini bozarak kanserin yayılmasını engeller.  Antikanser özelliğine sahip muhteşem bir bitkidir.

 • Zencefil, antiinflamatuvar etkisi ile Romatoid artrit ve baş ağrısını önler. Ayrıca antibakteriyel etkisi de mevcuttur.
 • Zencefilin aktif bileşeni 6-shogaol maddesinin yaşlanmayı geciktirdiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca yaşlılığa bağlı nörolojik bozukluklarda terapötik etkiye sahiptir. Alzheimer hastalığını önleyici etkiye sahiptir.

Zencfilin Yararları

Zencefil geçmişten günümüze mide bulantısına karşı, çocukların ateşlenme durumlarında kullanılmaktadır.  Soğuk algınlıklarında tedaviyi destekleyici gıda olarak kullanılır. Antidiyaretik etkisi vardır, ishale iyi gelir. Zencefil ek olarak kanser kemoterapisi ile ilgili mide bulantısının azaltılmasında büyük bir rol oynar ,birçok  gastrointestinal bozukluğu tedavi etmek için kullanılır. Etkili bir antispazmodiktir, kasılmalara iyi gelir. Radyasyonla beraber gelişen mutasyonu inhibe edici etkisi yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

 • Zencefil antidiyabetik etkiye sahiptir,  insülin direncini kırarak kan şekerini dengelemektedir. Kalp sağlığını korur, osteoporoz ve omurga hastalıklarında iyileştirici etkisi vardır.
 • Zencefil ayrıca üreme sistemi üzerinde oldukça önemlidir. Uygun dozda zencefil kullanımı sonrasında sperm kalitesi ve infertilite üzerinde olumlu etki sağladığı görülmüştür. Ayrıca Bakınız  : Diyet ve Fertilite
 • Zencefil yağ yakıcı özelliğe de sahiptir. Güçlü lipolitik etkisiyle yağ yakımına yardımcı olur, kilo vermeyi kolaylaştırır.

Sonuç olarak; faydaları saymakla bitmeyen bu mucizevi bitki zencefil günümüzde de popüler bir bitki olarak kullanılmaya devam etmektedir. Antioksidan,  antidiyabetik, antiinflamatuvar, antikanser, antispazmodik, antidiyaretik, antikanser ve kilo vermeye yardımcı etkisiyle oldukça önemli bir bitki olarak beslenmede yer almaya devam edecektir.

Yorumunuzu Bırakın