Whatsapp Randevu +90 544 903 03 14
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Zerdaçalın Sağlığa Faydaları

Zerdaçalın Sağlığa Faydaları

  • 7 August 2019
  • 0 Beğeni
  • 14 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Zerdaçalın Sağlığa Faydaları

Zerdaçalın Sağlığa Faydaları Nelerdir ? Zerdeçal, zencefilgiller familyasından sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir. Hint safranı olarak da bilinir. Genellikle besinlerde renk verici olarak kullanılan zerdeçal diğer bir ismiyle turmerik; ana bileşeni kurkumin olan antioksidan, antikanserojen, antiinflamatuar özellikte bir baharattır.

Baharat eser miktarlarda enerji, protein, karbonhidrat, yağ ve posa içermektedir. Ayrıca B12 vitamini hariç B grubu vitaminleri, E ve C vitamini, K vitamini de içerir.  Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko minerallerini de belli miktarlarda bulundurur. Tüketim miktarı az olduğu için besin değeri açısından katkısı oldukça azdır.

Zerdaçal

Sağlıklı bireylerde kişi başına günde 150 mg kurkumine eşdeğer olan 1-5 g zencefil tüketiminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bir silme tatlı kaşığı zerdeçalın içinde ortalama 30-90 mg kurkumin bulunmaktadır. İnsanlarda 12000 mg/gün’ a kadar kurkumin tüketilmesinin iyi tolere edildiği bulunmuştur. Güvenlik ve toksisite profiline dayanarak en uygun tedavi edici etkiyi sağlamak için 4000-8000 mg/gün kurkumin alınması tavsiye edilmektedir.

Zerdeçalın en aktif ve toksik olmayan bileşeni olan kurkumin bir polifenoldür. Bu özelliği ile antioksidan aktivite gösterir ve vücudumuzda oluşan zararlı bileşenlerin etkisiz hale getirilmesinde görevlidir.

Zerdaçalın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Çeşitli kanserler, öğrenme ve sözel hafızada etkileri, parkinson hastalığı, sindirim sistemi hastalıkları, alzheimer hastalığı gibi sağlık sorunlarında koruyucu ve tedavi edici etkiye sahiptir bununla birlikte bu antioksidan özellik alkolün, ilaçların, radyasyonun, ağır metallerin; beyin, böbrek, karaciğer, mide, ince ve kalın bağırsak gibi normal organlar üzerinde oluşturduğu hasarları önleme potansiyeline de sahiptir.

Multiple skleroz, kalp damar hastalıkları, diyabet, obezite gibi inflamasyonun neden olduğu hastalıkların tedavisinde de kurkumin antiinflamatuar etki gösterek tedavi edici bir ajan olarak kullanılmıştır.

Kurkuminin bazı tip kanser hücrelerinin ölüm hızını artırdığı ve tümör hücrelerinin üremesini durdurduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Zerdaçalın Sağlığa Faydaları 1.1

Bununla birlikte kurkuminin antikanser bir ajan olarak, deri, meme bezleri, özofagus, mide, bağırsak, kolon, akciğer ve karaciğerde tümör oluşumunu baskıladığı da bilinmektedir. Kurkumin bağırsaklarda metabolize olduğundan özellikle kolon kanseri ve Crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıklarında tedavi edici özelliği daha etkilidir. Ayrıca Kurkuminin antioksidan özelliği, özellikle kolonda oluşan serbest radikallere karşı etkilidir. Kolon hücrelerinde oluşan hasarlar çok daha hızlı kanserli hücrelerin oluşmasına neden olabilmektedir. Kurkumin vücutta mutasyona uğramış kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olur böylece vücuda yayılmasını ve daha fazla zarar vermesini engeller.

Zerdaçalın Sağlığa Faydaları 1.2

Damar duvarında biriken LDL ( kötü huylu kolesterol) kalp hastalıkları için önemli risk faktörüdür. Zerdeçal, genel anlamda kan lipit metabolizmasında anahtar rol oynamaktadır. Kandaki toplam kolesterolü düşüren ilaçlar aynı zamanda HDL( iyi huylu kolesterol)  kolesterolü de düşürmektedir. Buna karşın zencefil yağı ile yapılan araştırmada; zencefil ilaçlara göre total kolesterolü ve LDL kolesterolü daha fazla azaltırken, HDL kolesterolde düşüşe neden olmamaktadır. Bu nedenle kalp hastalıklarından korunmada ve tedavi yöntemlerinde alternatif bir yöntem olarak düşünülebilir.

Kurkumin, kan glikoz düzeyinde belirgin bir azalma, insülin düzeyinde ise belirgin bir artış sağlamaktadır. Zerdeçalın kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu yapılan çalışmalarca gösterilmiştir. Ancak şeker hastalarının zerdaçal kullanırken doktor gözetiminde olmaları gerekmektedir. Bunun nedeni zerdaçal kan şekerini düşürücü özellik gösterdiğinden bu etki kullanılan ilaçlar göze alındığında artabilir ve çeşitli problemlere neden olabilmektedir.

Zerdaçalın Sağlığa Faydaları 1.3

İnflamasyon, başka birçok kronik hastalıkta olduğu gibi obeziye de neden olan en büyük etkendir. Obezitenin önlenmesinde kurkumin yararlı etkisini insülin ve leptin( tokluk hormonu) direncini azaltarak, inflamatuvar madde salınımını azaltarak, yağ yakımını hızlandırarak göstermektedir.

Zerdaçal genel olarak sağlık üzerinde olumlu etkileri olsa da aşırı miktarlarda ve uzun süreli tüketimlerde; mide bulantısına ve kusmaya, çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve ülsere, kalp çarpıntısına, ishale, cildin tahriş olmasına neden olabilmektedir. Yüksek miktarlarda başka bitkiler ve ilaçlar ile kullanılırsa bunlarla etkileşime geçip farklı sağlık sorunlarına neden olabildiği rapor edilmiştir. Zerdeçalın, kan sulandırıcı ilaçlar [Warfarin (Komadin), Clopidogrel (Plavix), Aspirin] ve maddelerle birlikte kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Zerdaçalın Sağlığa Faydaları 1.4

Bu tip ilaçları kullanan bireylerin zerdaçal tüketiminden sakınması gerekmektedir. Diyabet hastaları, safra taşı bulunan kişiler, safra kesesi ve böbrek hastalığı olan kişiler, bağışıklık sistemi problemi yaşayan kişiler, gebe ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan zerdeçal tüketmemelidir.

Zerdeçal, bazı mide asit ilaçlarının hareketine müdahale ederek mide asidi üretimini arttırabilir. Eğer hali hazırda reflü şikayeti olan hastalar varsa zerdeçal tüketirken dikkatli olmalı belirtilerde artış gözlenirse kullanmayı bırakmalıdır. Çocuklar için bilimsel olarak henüz belirlenmiş güvenilir bir miktar olmadığı için doktora danışmadan çocuklara zerdeçal verilmemelidir. Ameliyat olacak hastaların ameliyat tarihinden 2 hafta önce zerdeçal tüketimini sonlandırması önerilmektedir.

STAJYER DİYETİSYEN EMİNE DEDELER

Yorumunuzu Bırakın